22.3.17

Vladimír Barák: Zápis do 1. třídy: místo testu losovačka

Testy školních znalostí diskriminují děti, takže by na jejich výsledky učitelé při zápisech do prvních tříd neměli brát zřetel. Doporučení veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové si vzalo za své i ministerstvo školství. Nejspíše se tedy změní praxe, která v českých zemích funguje sto let.


Z článku z časopisu TÝDEN 13/2017 vybíráme:

Odborníci oslovení TÝDNEM se proti dokumentu Šabatové vyjádřili jako o neodborném a nepodloženém. „V podstatě je tím zpochybňován celý systém, jak jej známe. Dítě, které není připraveno na školní docházku, se ve škole trápí. Paní ombudsmanka testy bere jako opatření proti dětem, ve skutečnosti je to ale přesně naopak. Jde o odborné a velmi erudované testy. Jejich cílem není diskriminace, ale pomoc dítěti a jeho rodičům identifikovat problémy a ty následně napravit,“ říká docentka Knotová.

„Doporučovaná neúčast dítěte při zápisu, dehonestace odbornosti učitelů, potlačování kompetencí vedení škol či kritika použití jednoduché diagnostiky školní zralosti a na druhou stranu vyzdvihování losování jako univerzálního spravedlivého řešení svědčí o odtržení ombudsmanky od reality,“ nebere si servítky ani Janek Wagner, šéfredaktor odborného webu pro učitele Pedagogicke.info.

„Paní Šabatová v podstatě vyzvala rodiče, aby nebrali své děti na zápisy. Je to nezodpovědné chování. Toto není role ochránkyně práv. Zasáhnout by měla vláda a od té paní se distancovat,“
říká speciální pedagožka Jana Smutná.


Žádné komentáře:

Okomentovat