10.3.17

Video: Vystoupení Kateřina Valachové na sjezdu ČSSDVzhledem k živému přenosu se musíte vrátit na 1:43:15 záznamu, tedy místo označené zarážkou.

7 komentářů:

Jiřina Janáčková řekl(a)...

Vystoupení paní ministryně školství Valachové na sjezdu ČSSD u mne spíše evokuje události před 80 - 90 lety a místy připomíná projevy členů národně socialistické strany. Jen hnědá kpšile a páska s nápisem NSDAP na rukou mluvčí mi tam chybí.

poste.restante řekl(a)...

Jiřina Janáčková řekl(a)
... místy připomíná projevy členů národně socialistické strany. Jen hnědá košile a páska s nápisem NSDAP na rukou mluvčí mi tam chybí.

Stejný komentář na České škole - stejná odpověď tam i zde:

To je poněkud levný útok. Až vulgární, řekl bych.
Nemusím být příznivcem jakékoliv strany, abych věděl, že politické projevy jsou si podobné jako vejce vejci.
Dávat ale najevo své vlastní preference tímto způsobem je, dle mého soudu, za hranou slušnosti.
Napsala byste, že ANO svou téměř stoprocentní volbou předsedy vyznává führerovský princip vedení?
Nebo že KDU-ČSL svým zdůrazňováním "tradičních křesťanských hodnot" otvírá bránu pro středověké myšlení ve stylu inkvizice?

Nevšiml jsem si na sjezdu ČSSD nějakých projevů antisemitismu, či pohrdání "méněcennými rasami".
Tohle jste, kolegyně, ale opravdu hodně přehnala.

m vanek řekl(a)...

Typický politický projev. Jen ozvučení sálu jaksi nezvládli.

Jiřina Janáčková řekl(a)...

To, že editor České školy maže nepohodlné příspěvky, které se nelíbí, je symptomatickým projevem doby. Ve školství je to běžná praxe a eliminace odlišných názorů má v tomto rezortu mnoho různorodých podob, počínaje školou a konče ministerstvem školství. Na projevu ministryně Valachové mne zaujal nejen vůdcovský tón, s jakým byl projev přednesen, ale i obsah toho, to bylo řečeno. Mimo jiné je zřejmé, že takový tón by ministryně v žádném případě nezvolila tváří v tvář učitelům, se kterými hovoří jako moudrá politička. Je to obratnost, či politická strategie hovořit s tou správnou skupinou voličů a podřízených tím správným tónem? Politik, který má řadu tváří a takto široký repertoár sociálního chování, je obrazem dnešní doby? Nezlobte se, ale není to nic nového. Nic, co by člověk neznal z doby předchozí.
A obsah projevu?
„Jsme na správné cestě a nic nás nezastaví….Lidé po nás chtějí, abychom byli silní, abychom dokázali, že za ně každý den bojujeme a nechtějí to od nás jenom voliči, chtějí to od nás straníci. Chtějí slyšet, že ví, kam směřujeme a ….my jsme změnou k lepšímu.“
Po vyslechnutí tohoto projevu mne prostě napadla pouze jedna patrně nepatřičná věta: „Gott sei Dank, Genosse Ministerin.“

tyrjir řekl(a)...

Jsme na správné cestě a nic nás nezastaví… Lidé po nás chtějí, abychom byli silní, abychom dokázali, že za ně každý den bojujeme a nechtějí to od nás jenom voliči, chtějí to od nás straníci. Chtějí slyšet, že ví, kam směřujeme a ….my jsme změnou k lepšímu...

Trocha věcnosti a sebekritičnosti by myslím paní ministryni neuškodila. Takovýto nabubřele vůdcovský obsah, forma i tón jí, myslím, vzhledem k tomu, co skutečně pro školství udělala, příliš nepřísluší. Nemyslím, že by se paní Janáčková nebo mnozí další na jejím místě projevovali podobně.

Jinak ale ta dnes schválená část programu ČSSD pro školství má, myslím, docela hlavu a patu a přál bych si, aby se ho podařilo uskutečnit.

J. Týř

OŠmer řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OŠmer řekl(a)...

Projev to byl politický, ale hlavně propagandistický a prázdný. Nic konkrétního o vykonaném a už vůbec ne o budoucnosti. Myslím, že sílí přesvědčení, že dosavadní "přídavky" učitelům vydávané za zvýšení platů nebylo ničím víc, než pouhou valorizací. Při vší úctě k ostatním tématům finance jsou největším problémem našeho školství. Stále slyšíme jen sliby a řeči, realita je stále ubohá. Nejde jen o naši životní úrověň, ale hlavně o to, aby v našich školách byli ochotni učit opravdoví odborníci. Není jediný seriózní důvod, aby naši pedagogové měli cca poloviční platy než ostatní VŠ v ČR (52 %, OECD, 2013). V civilizovaných a úspěšných demokratických zemích mají učitelé platy podobné jako lékaři nebo piloti. Naše školské odbory jsou neschopné a učitelé jsou dlouhodobě vydáni napospas politikům a dostanou jen to, co zbyde. A učitelé si to nechávají stále líbit. To, jak nesebevědomě se chováme výmluvně vypovídá o naší úrovni jako spol. skupiny. Od ministryně/ministra školství očekávám prosazení radikálního přílivu peněz do školství a zvýšení platů učitelů. Asi nejde přidat naráz 100 %, aby se učitelé vyrovnali hned třeba s inženýry ve firmách nebo právníky, ale třikrát po sobě zvýšit mzdy o 25 nebo 30 % možné je. A je to nezbytné pro budoucnost této země. Už dávno sklízíme důsledky zanedbání školství, to není hrozící budoucnost, ale přítomná realita. Školství musí být teď priorita č. 1 – skutečná priorita, ne jen priorita jako politická propaganda. A měli bychom si to umět i vynutit, když to bude nutné.
O. Šmerda

Okomentovat