10.3.17

Veronika Mallatová Bartošová: Tohle by si přece ministerstvo školství nemělo dovolit

 Zveřejňujeme text příspěvku autorky, ředitelky soukromé školy, k tématu postupu MŠMT ve správním řízení při povolování soukromých škol, který uveřejnila dne 8. března 2017 ve skupině na sociální síti Facebook Vznik a vedení soukromých škol.

Dobrý večer všem,

opravdu si myslím,že bychom se měli začít bránit. Jsem ve školství přes 20 let, ale to, co děje za současné paní ministryně, se nikdy nestávalo. Jsou porušovány správní lhůty ze strany ministerstva, úředníci se bojí cokoli rozhodnout, protože vše kontroluje vnitřní audit.

V loňském roce jsme z důvodu náhlé a vážné nevolnosti naší těhotné paní asistentky, který nesla na poštu vyúčtování dotací, odevzdali tento dokument za jeden z našich subjektů o den později. Všichni se tehdy na MŠMT a MHMP oháněli tím, že je nezbytně nutné lhůty dodržovat a přišli jsme o dotace ve školce, která jako jedna z mála ze školek brala děti s Aspergerovým syndromem. Dobře, řekla jsem si, byla to chyba, budeme dávat na lhůty veliký pozor.

1. 9. 2016 jsme podávali žádost o navýšení počtu žáků v naší ZŠ v Praze. Od 12. 10. to leželo u náměstka Pícla, dokládali jsme další a další dokumenty, někdy kolem 20.2. jsme dostali souhlasné stanovisko. Fajn.

Dne 10. 9. jsme dávali žádost o ZŠ v Brně, máme souhlas města i kraje, vše je v souladu s dlouhodobým záměrem, dostali jsme v pátek zamítnutí s tím, že jsou místa ve státních školách. Ale to mě přece nezajímá a naše zájemce též ne. Kdyby chtěli státní školu, tak si ji vyberou, ale oni nechtějí.

Dne 15. 9. jsme na MŠMT poslali žádost o povolení výuky některých předmětů v angličtině. V říjnu jsme ho dostali pro ZŠ, dodnes ho nemáme pro gymnázium a střední. Na osobním jednání mi bylo sděleno, že povolení na ZŠ na výuku v angličtině jsme dostat neměli a že je třeba doložit další a další věci. Dodnes ale z MŠMT nemáme žádné písemné vyjádření o pozastavení řízení, přerušení, dožádání dokumentů, zamítnutí, nic.....

Dne 27. 2. jsem psala písemnou stížnost řediteli kanceláře MŠMT na nedodržování správních lhůt. Dodnes mi neodepsal.... Hmmmm....

Nechápu, co má paní Valachová, kterou i my a rodiče našich dětí, platíme ze svých daní, má proti soukromým školám. Jsou pro rozpočet levnější, inkluzi dělají bez problémů léta (teď to MŠMT zkomplikovalo nesmyslnými novými dokumenty), učí dle Komenského, k jehož odkazu se MŠMT moc nehlásí, trpělivě snáší stálé přibývání byrokracie a nefunkčnost aplikací CERMATu, které nás stály již hromady peněz, tiskem protokolů ničí ve velkém lesy dle příkazů MŠMT, souhlasí s náhodným výběrem do každého testování České školní inspekce, dosahuje nejlepších výsledků u maturitních zkoušek (spolu s církevními školami), nežádá zvyšování platů a jen čeká, až se MŠMT zorientuje v kariérním řádu, ve kterém teď vůbec jasno nemají, v neposlední řadě řádně vyplňuje údaje o počtu romských dětí ve třídách, aniž si stěžuje, že nikdo z MŠMT neumí říct, kdo je to vlastně romský žák apod.

Jsem připravena se bránit. Ne sama sebe, ale naše rodiče a děti. Právní zástupce připravuje rozklad, budeme psát otevřené dopisy do novin a budeme se soudit. Ne proto, že bychom přišli o peníze, jak si někteří myslí. Proto, že děti přichází o příležitosti a MŠMT se chová tak, jako by pro ně zákon nic neznamenal. Nemám nic proti církevním školám, ale jaktože povolili církevní čtyřleté gymnázium v Praze, což je proti záměru Prahy i MŠMT? Není to náhodou diskriminační?

Tohle by si přece ministerstvo nemělo dovolit. My, rodiče i děti se pak ptáme: Nepřipomíná nám chování paní ministryně faráře, který káže vodu, ale pije víno?

Závěrem poznámku - chápu, že paní Valachová chce být úspěšná žena, je ambiciozní a má kontakty. Nemůže se ale, prosím, realizovat na jiném ministerstvu?

Hezký večer všem,

Veronika Mallatová Bartošová, která v roce 1993 integrovala ve třídě děti s Downovým syndromem, což mně přijde směšné s ohledem na to, jak se paní Valachová chlubí svým nápadem inkluze.......

(zvýraznění redakce)

1 komentář:

Ygrain řekl(a)...

Ale kdepak, ministerstvo je pořád stejné, bez ohledu na to, kdo na něm sedí. Když jsem nastupovala, technické lyceum jako poměrně nový obor ještě na začátku 4. ročníku nevědělo, z čeho bude maturovat, protože na ministerstvu měli času dost.

Okomentovat