10.3.17

Svátek všech nadšených vypravěčů se blíží. Světový den vyprávění oslaví Praha už počtvrté

Patříte mezi zapálené vypravěče a hledáte nové publikum? Chcete se naučit poutavě vyprávět? Nebo si jen poslechnout příběhy veselé, smutné, dojemné, snové i reálné a poučné? Pak si nenechte ujít festival STORYSLAM. Společně s dalšími nadšenci do vyprávění uslyšíte nejen spoustu krátkých příběhů, ale také společně oslavíte Světový den vyprávění. Už 20. března propojí celou planetu příběhy na téma „proměny“.

Světový den vyprávění oslavuje vypravěčství a řadí Prahu do mezinárodní sítě měst, která se k oslavě Světového dne Storytellingu (World Storytelling Day) připojují. 20. března se vypráví příběhy v mnoha jazycích a na stovkách míst zároveň. Díky propojení jednotlivých událostí tvoří tato populární akce jeden společný mezinárodní projekt, který spojuje místa a lidi po celém světě. Tradice Světového dne vyprávění funguje od roku 2001, v České republice se bude tento den slavit počtvrté. Tématem letošního ročníku jsou "proměny" a mimo jiné se zaměří i na význam vyprávění ve vzdělávání.

„Téma proměny můžeme najít jak v každodenním životě, tak v klasických příbězích. Pořád se okolo nás něco děje, proměňují se lidé kolem, rostliny, naše vztahy i tváře, naše vnímání. Na festivalu tedy můžete vyprávět úplně o čemkoliv vám blízkém. Večerní Storyslam nabízí možnost všem více či méně zkušeným vypravěčům sdílet krátké příběhy na 5 minut s festivalovým publikem, které se naopak v průběhu let vůbec nemění v tom, jak je otevřené a dobře naladěné,“ říká o zaměření i atmosféře STORYSLAMU Barbora Schneiderová, dramaturgyně festivalu a ředitelka Storytelling CZ.

Protože vypravěčství nebo-li Storytelling je také vyzkoušeným vzdělávacím a uměleckým prostředkem, přijdou si letos na své i pedagogové, pro které jsou připravené workshopy.

„Vypravěč pracuje aktivně s literaturou, což rozšiřuje slovní zásobu dětí, napomáhá jim chápat souvislosti i vyšší smysl příběhu a podporuje kritické myšlení. Vyprávěním a tím, že děti učíme vyprávět, zvyšujeme jejich schopnost naslouchat a komunikovat, podněcujeme jejich představivost, rozvíjíme tvořivé psaní a paměť,“ přibližuje význam vyprávění pro výuku Pavel Košák ze vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni.

Program festivalu

Program festivalu tvoří workshopy, storytellingová vystoupení a příběhová antisoutěž STORYSLAM. Už tradičně uvede festival seminář Úvod do storytellingu a také dílnu, která pomůže s tvorbou vypravěčské obrazotvornosti. Dva další workshopy, zaměřené na roli vyprávění ve vzdělávání, jsou určeny převážně pedagogům a lektorům. Jako každý rok bude hostem a lektorem festivalu vypravěč Martin Hak.

Každý vypravěč má pět minut na to, aby sdělil svůj příběh na téma "proměny" ve večerní přehlídce STORYSLAM, která dala jméno celému festivalu. V závěru večera proběhne udílení cen všem účinkujícím.

Celým dnem provádějí dva moderátoři.

Festival pořádají Storytelling CZ, který se oživením vypravěčství v Česku soustavně zabývá, a Varianty – vzdělávací program organizace Člověk v tísni. Festival se koná v Langhans – Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1.

1 komentář:

Jan Hučín řekl(a)...

Festival vyprávění mají učitelé a rodiče každý den. Šel jsem na nákup a pak hlídal ségru, dostal jsem křeč a zranil si nohu, musela jsem prát a taky luxovat.

To jen tak pro odlehčení, když některým šťastlivcům dnes začínají jarní prázdniny :-)

Okomentovat