13.3.17

Štěpán Kotrba: O školství pod taktovkou ČSSD

Z hodnocení sjezdu ČSSD v Brně, které publikoval analytik Štěpán Kotrba pod názvem "Ovce jdou na porážku, někteří delegáti se raději ožrali", vybíráme pasáž o školství.

Problematické už je Sobotkovo hodnocení školství. Ano, Valachová prosadila navýšení prostředků školkám, což pomáhá matkám malých dětí. Ano, zvýšila platy učitelům a zabránila jejich propouštění na prázdniny. Ostatní kroky ale předseda raději nezmínil. Přibylo administrativy a inkluze přinesla problémy přetíženým učitelům, aniž jim přinesla peníze navíc. Valachová s Němečkem prakticky znemožnili výuku chemie na základních i středních školách zákazem práce s jedy a žíravinami. Diskuse o genderové vyváženosti slabikářů byla směšná a Valachová v ní bezradná. Počítačové vybavení i učební pomůcky zastarávají morálně i fyzicky, školství je notoricky podfinancované a erodované zastánci domácího vzdělávání dětí či elitních škol.

Není divu. Pokud je v nabité třídě třetina inkludovaných cikánů s různými poruchami chování či inteligence, vyučování trpí na kvalitě. Učitelka bere tytéž peníze jako prodavačka zeleniny a rodiče děti přehlašují jinam. I za cenu zadlužení. Vznikají „zbytkové“ státní školy a ekonomickou bariérou školného oddělené soukromé školství, kam se okamžitě stahují nejlepší učitelé. Rodiče raději zaplatí, i kdyby se měli zadlužit. Nedivím se jim, i když je mi líto konceptu veřejné, jednotné školy, připravující děti na život nejen vzděláním, ale i socializací v kolektivu dětí s různým ekonomickým a vzdělanostním zázemím. Praktické školy měly svůj smysl a na výtky lidskoprávních organizací lze z vysoka kašlat.

Zdroj: Ovce jdou na porážku, někteří delegáti se raději ožrali. Štěpán Kotrba po sjezdu sepsal scénář umírání ČSSD, smrt nastane na podzim (převzato s laskavým souhlasem autora)

1 komentář:

CatCatherine25 řekl(a)...

Pan analytik Štěpán Kotrba má pravdu. Zejména poslední věta mě potěšila,tento názor plně sdílím.

Okomentovat