30.3.17

ČT24: Jak pracovat s počítačem? Osnovy zastaralé, učitelé nevzdělaní. Ministerstvo slibuje nápravu

Analýza dat, výpočetní systémy, sítě a internet, algoritmizace nebo programování. To jsou témata, která chce ministerstvo školství zapracovat do nových osnov pro výuku informatiky na všech základních školách, aby se školáci naučili více počítačových dovedností. Učitelé by se nových osnov pro výuku informatiky mohli dočkat po třinácti letech. Ministerstvo školství chce taky přidat vyučovací hodiny. Navíc mají digitální dovednosti oživit i další předměty, třeba zeměpis nebo občanskou výchovu.


Celý článek na webu České televize

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

témata, která chce ministerstvo školství zapracovat do nových osnov pro výuku informatiky na všech základních školách, aby se školáci naučili více počítačových dovedností.

Tak nové osnovy? Pytlikům z toho úplně třeští hlava. Po tolika letech návrat k zlatým osnovám! Pryč s nějakými výstupy, rozklíčovanými kompetencemi a na štorc prořezanými tématy zatuchlého rámcového vzdělávacího programu. A to ty osnovy budou zase s možností zapracování změn a inovací po neskonale pružnějším schválení právě a jen předmětovou komisí?
V pytlicích ale poněkud hrklo, jak se těch 'více počítačových dovedností' podaří našlapat do pouhé jedné hodiny informatiky na nižším i vyšším stupni zš. Tak prý se počet hodin navýší, dočetli se dále. No jupííí! A na úkor čeho? Snad nějaké životně důležité mediální enviro-multikulti výchovy? Pytlici mají stále v živé paměti, jak před lety jasnozřiví inovátoří tupili kritiky uvedené jednohodinové časové dotace tím, že jsou to mastodontí tmáři. Prý i hodina je moc. A mnohde ji zrušili tedy. Informatika se má prý vstřebávat všemi vyučovacími předměty. Práce s textovými procesory v češtině, práce s tabulkovými procesory v matematice, a tak různě všelijak. Jen ta algoritmizace lítá v luftě. Tak asi výchova ke zdraví nebo náboženství.
Nakonec, jak jinak? Když sami učitelé informatiky nejsou vzdělaní, a počítač používají jako lepší psací stroj, dopočítavajíce aritmetické operace na kalkulačce a výsledky zaznamenávajíce do jednotlivých buněk tabulky, aby se z toho dal udělat aspoň ten spojnicový graf s hodnotami vynesenými mezi kategoriemi. Což je třeba u kvartálních bilancí poněkud pikantní.
Naštěstí ale žactvo na tom není o moc lépe. Kolikrát ani do střední všeobecně vzdělávací školy pro budoucí elitu národa pořád ještě neproniká například práce se šablonami, předlohami či nepřípustnost přerušení vlákna výpočtu a požadavek integrity dat. Hlavně že zkopírovat něco z netu, naflákat do pavrpointu a pustit na fejsu hektické třídě. Taková šmrdlačka se tak akorát urodí, prostěěě!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Analýza dat, výpočetní systémy, sítě a internet, algoritmizace nebo programování.

Hele, a když už mají být aktualizované výstupy ervépé (pytlici se pro jistotu přidrží pořád ještě platné terminologie) pilotně testovány od příštího září, je někde k mání alespoň nějaký koncept zmíněného? Pytliky by zajímalo pojetí třeba právě těch 'výpočetních systémů' nebo 'sítí' na úrovni základní školy. To jest i nižšího stupně víceletého gymnázia, víte?

Někteří učitelé informatiky sice základy programování a algoritmizace do svých hodin zařazují, ale zpravidla jen okrajově.

Okrajově? To jako, že jen tak šmrdli šmrdli? Pokud je řeč o základech algoritmizace ve vzdělávání na základní školy, pak se pytlici kloní k názoru, že učitel nemusí být v tomto případě kovaný programátor. Úplně postačí, bude-li to přiměně myslící člověk. Už jen v potřebné kvalitě struktury výpočtu v prostředí stredšítu realizované prostinké úloze o nákladech na vymalování třídy s uvážením různých značek barvy a v různém balení je nejméně takových pět šest silných algoritmizačních momentů. K čemu to hned mastit do profi jazyků...
A když už doopravdy prográmek, pak v Imagine Logu jsme se s malými dětmi dostali i k rekurzivnímu volání procedur při tvorbě fraktálových struktur. Želvičky kmitaly ostošest. A to naprosto bez problémů. Chce to jen dostatek času a drobné píle. Nebo lehké JavaScriptíkování při tvorbě webových stránek. Větvení, cykly, pohoda.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti si můžou třeba hrát s robotickou stavebnicí. U toho taky programují, ale není to taková nuda.

Tu zmínku o nudě si ta 'jedna z tvůrkyň strategie digitálního vzdělávání' mohla klidně odpustit. Nejspíš nikdy nic nenaprogramovala.
Ale řekl bych, že třeba Arduino (viz https://arduino.cz/) by mohla být dobrá volba. Už jsem byl přihlášený do kurzíku, ale nepřízeň osudu mne přesměrovala na ozdravný pobyt a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Chceme-li dítka přivést k technice, pak na prvním stupni rašpli, pilku, a na druhém roboty!!!
Rozhodně se Arduino bastlením hodlám zabývat. Do důchodu nedaleko, a druhá vlna vnoučat dorůstá...

Okomentovat