16.2.17

Ze sociálních sítí: Bohumil Kartous diskutuje s Petrem Pavlíkem o Khan Academy

Rozhovor s Bohumilem Kartousem v E15.cz, zveřejněný pod titulkem Škola by měla fungovat jako společenská laboratoř, říká Bohumil Kartous vyvolal kladné i záporné reakce. Publikujeme jednu z větví diskuse na sociální síti Facebook, kde se Bohumil Kartous názorově střetl s vedoucím týmu poradců ministryně školství Petrem Pavlíkem.


Petr Pavlík: Khan Academy není nic jiného než frontální učení, které je obvykle spíše předmětem kritiky ze strany propagátorů nových přístupů ke vzdělávání. To, že je na webu, na tom nic nemění. ☺

Bohumil Kartous: Milý pane Petr Pavlík, jsem rád, že se úředníci MŠMT zajímají o vývoj vzdělávání v digitální éře. Ano, instrumentálně je video podobné těm, které využívá Khan Academy, formou frontálního výkladu. Jde o způsob využití, v rámci tzv. flipped classroom zde je k tomu přehledná infografika: https://www.knewton.com/infographics/flipped-classroom/. V tomto modelu přesouváte větší míru aktivity na studenty a umožňujete jim hledat vlastní vzdělávací cestu, překonávat problémy, získávat větší míru vnitřní motivace. Doporučuju též zajímavou predikci zakladatele KA Salmana Khana k tomu, jak digitální technologie pravděpodobně promění vzdělávání: https://www.khanacademy.org/.../year-2060-education.... O proměnách vzdělávání v závislosti na technologickém vývoji budeme společně s někým z LEAF mluvit na setkání Aspen Young Leaders, první víkend v březnu. Mohu Vám zajistit pozvánku...

Bohumil Kartous: Btw. Pokud chcete, Petr Pavlík, mohu Vás propojit s lidmi, kteří vytvářejí Khanovu školu, mají spoustu zajímavých příběhů o tom, jak ten princip funguje. Dejte vědět.

Karel Berka: Petr Pavlík Doporučuju zkusit si jejich moduly -https://www.khanacademy.org/mission/math... Tam už to frontální výuka opravdu není.
Podobně jako třeba v Rosalind, nebo z českých luhů https://och.vscht.cz/

Petr Pavlík: Díky, ale s digitálními technologiemi ve vzdělávání jsem pracoval již před 20 lety ve Státech a už tenkrát jsem slýchával tyhle predikce, které se jaksi stále ne a ne naplnit. Trendy sleduji a sorry, ale nejsem úředník.

Bohumil Kartous: Neškodil by malý update, Petr Pavlík, před 20 lety byla skutečně velmi odlišná situace.

Pěnice Skalicová: Kazdy dobry ucitel vi, ze neexistuje zadna univerzalni metoda. Ani Khan neni vhodny pro mnoho zaku. Nektere postupy jsou zbytecne slozite

Petr Pavlík: Zřejmě máte problém se porozuměním psanému slovu: "Trendy sleduji...," což vám nebrání poučovat. Žádné překvapení. Podobně se zpravidla vyjadřujete na adresu učitelů a oni to vnímají.

Karel Berka: Petr Pavlík Predikce? Kde mluvím o predikcích? Já jen rozporoval, že jde v Khan academy o frontální výuku...

Petr Pavlík: Další nepozorný čtenář. O predikcích Khana mluvil pan Kartous, na kterého jsem reagoval.

Bohumil Kartous: Pane Petr Pavlík, tuto diskusi jste začal poněkud nepoučenou poznámkou na adresu Khan Academy. Tvrzení, že sledujete trendy, skutečnosti moc neodpovídá, promiňte. Vaše generalizace stran mých vyjádření k učitelům napovídá, že problém s interpretací máte spíše Vy. Nicméně je dobré to vědět. Hezký večer.

Petr Pavlík: Na té poznámce nebylo nic nepoučeného. Prosté konstatování faktu. Že se vám nehodí do krámu je jiná věc.


8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Využití podstatné části Khan Academy v matematice přímo ve škole je diskutabilní. Nahrazovat učitele, který má oproti těmto prostředkům tu výhodu, že může, i kdyby se jednalo jen o frontální výuku, reagovat na děti a vysvětlit jim určitou část, kterou nepochopily, jiným způsobem, případně zvolit jinou metodu, aby se děti k potřebným poznatkům dopracovaly, je s odpuštěním pitomost.

Jistě, možné je tyto prostředky využít k domácímu učení. Ale kolik dětí je s využitím takovýchto systémů ochotno a schopno učit se doma? Na základce naprosté minimum, snad na gymplech by se nějací nadšenci našli. Jenže k tomu by bylo potřeba napasovat systém přesně na český postup při výuce matematiky, aby dítě při domácí výuce nenaráželo na to, že se bude neustále potýkat s tím, co ještě nezná. Stačí se podívat na planetuvedomosti.iedu.sk, kde mají Slováci převedený polský systém výuky matematiky, a budete zírat, jaký rozdíl v postupu učivem je třeba mezi Polskem a Českem.

Nic není tak jednoduché, jak se všeználkovi Kartouzovi jeví, a výuka matematiky není jednoduchá ani náhodou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já to asi dvakrát zkusila. Děti seděly ani nedýchaly, papuly otevřené (sčítání do 1000). Pustila jsem to video asi třikrát, potřetí již s vlastním komentářem.
Ani si neškrtly dětičky.
Tak jsem jim to vysvětlila po svém .To byl fofr.

Václav Nádvorník řekl(a)...

Vážená paní Adamová,
co se týká počtu dětí, kteří chtějí matematická videa sledovat doma, tak jich je opravdu mnoho. Na mém kanálu určenému pro žáky 2. stupně ZŠ - nijak propagovaném je nyní 1756 odběratelů a celkem kolem 350 000 zhlédnutí. Týdně si má videa pustí cca 2800 lidí. Je to málo nebo moc?
Tudíž používat autorská videa jako zdroj pro domácí procvičování je velmi efektivní a dětmi i rodiči oceňovaná metoda. Zkuste nějaké video natočit sama, publikovat jej a uvidíte jaké to bude mít reakce.

krtek řekl(a)...

Pane Nádvorníku, řeč je o výuce, ne o doplnění výuky. Děti daleko více potřebují procvičovací příklady, vysvětlovací videa jsou spíše "třešnička na dortu". Přesto je každý způsob, jak doplnit výuku, užitečný. Jen se nesmíme tvářit, že "tohle spasí svět."

Eva Adamová řekl(a)...

1756 odběratelů je asi 8 promile žáků 2. stupně nás.

Patřím k nadšencům, kteří ICT ve výuce matematiky na 2. stupni ZŠ často využívají. A také sleduji vývoj tohoto využívání téměř třicet let. A musím bohužel konstatovat, že vývoj techniky daleko předstihl vývoj výukových prostředků, které by se daly prostřednictvím této techniky využívat.

Začněme u českých výukových programů. U těch se vcelku nadějný vývoj z konce 90. let zastavil s nástupem vize, že všechno zachrání interaktivní učebnice, a s koncem Terasoftu na našem trhu. Sem tam se ojediněle ještě něco objeví, ale je to bída s nouzí. Přitom právě dobře udělaný procvičovací software je to, co bychom na základkách nejvíce potřebovali.

Interaktivní učebnice jsou postavené na tom, aby byly využívány frontálně prostřednictvím interaktivních tabulí. I když je pravda, že se v poslední době hlavně nakladatelství Nová škola pokouší i o zapojení do domácí výuky.

K obojímu výše uvedeném je však potřeba poznamenat, že se jedná o pro školu poměrně drahou záležitost, a že ani na naší škole, která investovala do software nemalé prostředky ze tří projektů mimo šablony, máme jen zlomek toho, co bychom potřebovali, protože je potřeba vyhovět i kolegům vyučujících jiné předměty.

Internetový ucelený český systém podobného typu jako je Planeta vědomostí doposud nevznikl a pravděpodobně ani nevznikne, což je ovšem v době, kdy utrácíme peníze ESF s odpuštěním za naprosté hovadiny, docela škoda.

A tak se musíme obracet na Khan Academy, která i byť by byla celá přeložená do češtiny zcela obsahově a metodicky nevyhovuje, a takové nadšence jako je pan Nádvorník. Jen nevím jestli to několik nadšenců může zachránit, to by se totiž unatáčeli a zadarmo, a ještě by to nebylo to, co na školách skutečně potřebujeme.

Radek Sárközi řekl(a)...

Něco tu máme... :-)
Škola za školou: http://cfme.net/jednotlivci/skola-za-skolou.aspx
Pohádková škola: http://cfme.net/jednotlivci/pohadkova-skola.aspx
Učí mě to: https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/on-line-kurzy/index.asp

Eva Adamová řekl(a)...

No to sice máme, ale ...

Škola za školou se snažila prorazit do škol před 15 lety, ale protože to nebylo nic moc extra a za dost velký peníz, zaměřila se na domácí učení. A ceny vpravdě nejsou lidové - 400 Kč za jeden měsíc pro jedno dítě není věru málo.

Projekt Pohádková škola je u nás teprve v plenkách.

A to, co nabízí SCIO za věru hříšný peníz, bych svým žákům nedoporučila, ani kdybyste mne lámali v kole.

Planeta vědomostí se sice prodává i u nás, ale za peníze pro školy doslova šílené. Nezbývá než závidět Slovákům, kteří mají tento systém a i další k dispozici zdarma v plné své funkcionalitě. Kdo se smíří se slovenštinou, může ji koneckonců využívat v omezené verzi i u nás. Nemusíme CLIL metodu aplikovat jen na angličtinu.

Ale zkusme si proboha přiznat, že jsme za mnohými státy v tomto směru 100 let za opicemi, ale hlavně, že máme z ESF financované rozhledny na nesmyslných místech, pár kilometrů cyklostezek odnikud nikam a v poslední době školní asistenty, které můžeme využívat tak akorát k tomu, aby nám kopírovali a zavazovali dětem botky. A hlavně, že jsme vyhodili 4 miliardy za šablony, ve kterých učitelé smolili na koleně vlastní materiály, které jsou z podstatné části slabé a nepoužitelné a navzájem tisíckrát zkopírované.

Eva Adamová řekl(a)...

Trošku jsem omrkla i Pohádkovou školu. Nápad dobrý, náplň za bratru 20 000 Kč pro školu naší velikosti za roční licenci dost chabá.

Okomentovat