9.2.17

Zdeněk Sotolář: Když novináři nadělají víc škody než užitku

Neinformovanost? Zaujatost? Hloupost? Vlastně na tom tolik nezáleží, protože výsledek je stejný. Rádoby novináři dlouhodobě poškozují školství. A matou veřejnost. V čí prospěch?


V každé novinářské příručce se samozřejmě doporučuje titulek, který přiláká pozornost. Horší ovšem je, když takový rádoby novinář míchá to, co bylo schváleno, s tím, co je teprve navrženo. Titulek „Kariéra ve školství. Půlroční volno i titul vynikající učitel“ je obojího názorným příkladem. Půlroční volno je zatím jen předvolební kreativitou poslankyně Putnové, poslankyně jedné umírající politické strany. Nápad za 110 milionů ročně nemá žádnou podporu v široké učitelské veřejnosti. Učitelé chtějí důstojné finanční ohodnocení (srovnatelné se srovnatelnými zeměmi) a podporující podmínky pro svoji práci. A další text jen dokládá hlubokou novinářskou mizérii autora deníku.cz.

„Učitelé kariérní řád chtějí a vítají ho. Jen je třeba doladit detaily,“ cituje rádoby novinář šéfa senátního školského výboru. Skutečný novinář by si měl ověřit, zda je tomu opravdu tak. Kdyby všichni jásavě vítali kariérní řád, netrvalo by tak dlouho připravit jeho návrh, kdyby se učitelé nebránili, visel by jim na krku původní byrokratický moloch, který smetla ze stolu i ministryně Valachová. Jenomže té byrokracie je stále dost a zdaleka nejde o nějaké detaily. Paní ministryně dělá opět republikové propagační kolečko, do kterého si samozřejmě zve takové učitele, kteří kariérnímu řádu přikyvují. A přikyvující odbory už jsou na takových ministerských výjezdech jen trapným koloritem.

Nejsmysluplnějším přínosem navrženého kariérního řádu je tzv. uvádějící učitel. Všichni ovšem víme, že tohle byla ještě před rokem 1989 běžná praxe. Přínosem teď bude, že takový učitel bude mít nárok na příplatek. Ministryně se rozplývá nad tím, že absolventi „přijdou na svoji první školu, budou mít mentora, který jim dva roky bude oporou.“ Mlčí však o tom, že absolvent nebude mít dva roky trvalý pracovní poměr a že bude zařazen do nižšího platového stupně. A navíc že ho čeká první atestační řízení, které nemusí být úspěšné. Jako bychom mladým učitelům protáhli zkušební lhůtu. To bude jistě pro začínající učitele velice motivační. A rádoby novinář se opět na nic neptá.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Je sice pěkné, že uvádějící učitel bude mít příplatek, ale pokud nebude mít snížený úvazek, nebude mít na začínajícího učitele čas.

old pratavetra řekl(a)...

Paní Adamová mě předstihla. Stále na to upozorňuji, že uvádějící učitel musí mít snížený úvazek. Příplatek je sice hezký, ale když mám např. letos jako elementaristku začínající učitelku, kdo ji má asi tak uvádět? Všechny učitelky na 1.stupni učí! Nebo to budeme řešit odpoledním vyučováním pro 1.stupeň?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Skoro bych se vsadil, že se, podle výše případného příplatku samozřejmě, najde nemálo podagogických atletů, kteří výronem svých aktivit obslouží i poměrně značný počet elévů.
Už teď ve školách působí mágové, kteří hravě zvládají třídnictví, vedení předmětové komise, garanci profilové maturitní zkoušky, správu sbírky i odborné učebny, organizaci soutěží, projektových dnů a koordinaci čehokoli. A pro svoji nezpochybnitelnou výkonnost i tři, čtyři přespočetné hodiny, klíďo.

mirek vaněk řekl(a)...

Pane Pytlíku, to nejsou mágové. Na některých školách(ne gymnáziích) je to většina učitelů, kteří jsou schopni a hlavně nuceni zvládnout třídnictví a ostatní aktivity za minimální osobní. Ti, co to nedělají jsou většinou neschopni jakékoli činnosti, než hlídat žáky a občas jim něco nadiktovat a ti jsou rozhodně spokojenější, protože po nich nikdo nic nechce.
Uvádějící učitel bez snížení úvazku je absolutně k ničemu. Potvrzuje se to, že ministerští úředníci vůbec nemají představu o rozmanitosti škol a o práci učitelů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rozhodně jsem se, pane Vaňku, nechtěl nikoho dotknout. Ale čistě technicky, dá se taková kumulace aktivit zvládnout bezezbytku? A čím je případně dána?
Má to tak většina sboru? Jeden každý svoji třídu, předmětovou komisi, sbírku, učebnu, maturitu... Nebo žeby bylo ve sboru významně málo akceschopných pedagogů? Nebo, nedejbože, že by se pod tím funkčním titulem ve skutečnosti žádná významně náročná práce neskrývala? Nebo, že by tu práci z pozice svého vlivu úspěšně delegovali kouzlníci na jiné, a sami si užívali nadtarifů?
Fakt, že učitel s tak významným pověřením, jako je uvádění začínajícího učitele do všech zákoutí školního života, má mít k tomu odpovídající podmínky, je bez diskuse. Tedy pokud to pověření naplňuje řádně. K tomu měla směřovat i moje drobná exkurze do Bradavic.

Okomentovat