7.2.17

Zapojte se do diskuse o Pedagogické komoře!

Příprava kariérního řádu a standardu učitele vyvolala i obnovení diskusí o potřebě Pedagogické komory. Řada učitelů má pocit, že se opět rozhoduje o nich bez nich. Školské odbory nepokrytě kolaborují s vládní ČSSD i s vedením ministerstva školství, kde je jedním z náměstků i bývalý místopředsedy školských odborů a pozdější místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů a neúspěšný kandidát na post předsedy této konfederace. Řada učitelů je proto nepovažuje za své zástupce, částečně i proto, že se vyjadřují autoritativně i k vysloveně neodborářské problematice nebo i proti zájmům učitelů samých. Desítky nejrůznějších asociací či sdružení ředitelů či učitelů pak situaci spíše znepřehledňují a samotné ministerstvo školství upozorňuje na jejich nezřídka velmi spornou legitimitu, protože není jasné, koho vlastně zastupují a kolik učitelů sdružují.


Jedním z pokusů o otevření diskuse je nyní i skupina na sociální síti Facebook Pedagogická komora - diskuze, kterou inicioval Radek Sárközi.

Doporučené zdroje:

Anketa České školy k otázce potřebnosti pedagogické komory (aktuálně probíhá)
Jana Hrubá: DOKUMENTY 141. Pedagogická komora ANO – NE?
Radek Sárközi: Diskuze o České pedagogické komoře (2006)
Radek Sárközi: Standard učitele a Pedagogická komora (2009)
Radek Sárközi: Standard pro učitele nemůže vznikat bez Pedagogické komory (2009)2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Taková profesní komora je dobrá věc. Přispívá k udržení kvality a charakteru profese.
V našem učitelském případě jde o to, kdo se jí hned zkraje chopí. Abychom tu místo komory neměli profesní špajz. Hrnec sádla a láhev s kyselými okurkami.
Ti co se neprosadí, si neprodleně založí svoji vlastní komoru. A další s neukojenými ambicemi založí další komoru. Minimálně dvě budou určitě. Jedna veřejná, a druhá alternativní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A je to tady. Nakoukl jsem do fóra na fejsu. Komora nemá ani načrtnutý půdorys a už se tam řeší, jaká že ta výuka je jedině správná. Vypadá to, že už i zdi haly, kam by se správně mělo žactvo vše obohacujícím způsobem 'bez ladu a skladu' sesypat jsou nepřijatelně omezující. Nejlépe tedy louka, kde si bude každý dělat právě a jen to, co se mu právě a jen zlíbí. Že i v tom je skryta státem vnucená povinnost každodenní přítomnosti nejspíš nikoho nepálí. Naopak zrušením povinné školní docházky by třeba i mnozí inovátoří o chlebík přišli.
Věřme, a dnešním dětem to přejme, že se každému poštěstí najít si zaměstnání, kde si bude vnitřně motivován vydělávat penízky prací, na kterou bude mít právě náladu, která jej bude bavit, a způsobem, který si sám určí, ve skupině svým vlastním tempem a s nezadatelným nárokem na úspěch.
Vše je, zdá se, na nejlepší cestě. Hele, nechtěl kolega Sárközi čistě náhodou zakládat, snad ne po vzoru páně Rátha, nějaké ty svobodné odbory?
Nejspíš si založím sklípek zavilého herbartovce.

Okomentovat