27.2.17

Vladimír Barák: Státní maturita? Poslušnost místo tvořivosti

Matematika je krásná věda, děti jí mohou propadnout a milovat ji. Klíčový je ale tvůrčí přístup, ne nařízení a zásahy vlády, říká český matematik a tvůrce světoznámé výukové metody, profesor Milan Hejný.


Z rozhovoru Vladimíra Baráka s Milanem Hejným v aktuálním čísle týdeníku TÝDEN vybíráme:

Povede státní maturita k tomu, aby spolu žáci více spolupracovali?

Bohužel ne. Krásně ilustrovat se to dá na případu, kdy žák dostane úlohu, s jakou se dosud nikdy nesetkal. V tradičních třídách se na ni podívá a řekne si, že to neprobírali. Tím to končí. Protože jeho postup, jak úlohy řešit, je následující: podívá se na úlohu, vzpomene si na pravidlo, které ho učitel naučil, a to pravidlo aplikuje. Můj žák se ale podívá na úlohu... a něco zkusí. Když to nevyjde, zkusí něco jiného. Když ani to nevyjde, zeptá se spolužačky vedle, jak se to podařilo jí. A té se to buď povedlo, nebo ne, a zkusí na to přijít spolu nebo se oba zeptají dalšího spolužáka. Prokážou schopnost skutečně řešit problém, nikoli jen papouškovat.
2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Co poslušnost s tvořivostí?

Eva Adamová řekl(a)...

A takhle hokus pokus to budou zkoušet např. i inženýři stavaři při projektování budov a mostů? A když nám to, co se podle jejich projektu postaví, spadne na hlavu, tak se vlastně nic nebude dít a hold se to postaví znovu?

Mám za to, že bude nutné propojit tvořivost s poslušností aneb s dodržováním určitých postupů, a to jak ve škole, tak i v praxi, jinak budeme v řiti.

Okomentovat