13.2.17

Václav Klaus ml.: České školství není tragické

České školství není tragické, je jenom průměrné, klesající, čím dál více nerovnoměrné, čím dál dražší a vytváří si složitý systém legislativně-metodického hloží, aby tento trend nedokázalo zvrátit. Popřípadě aby to, co fungovalo, fungovat přestalo.

Ale tragické ještě české školství rozhodně není. Máme skoro dva milióny dětí a mladých lidí ve školách. Děti jsou od přírody zvídavé. Řada z nich pochází z rodin, kde vzdělání stojí v popředí žebříčku hodnot. Tisíce učitelů a stovky ředitelů ještě nerezignovaly. Učí rádi, s chutí a fortelem nebo se snaží držet vzdělávací laťku své školy na slušné úrovni. To jsou obrovské přirozené síly v  systému, se kterými si žádný režim neví úplně rady, byť to různě zkouší.


Celý komentář na Novinky.cz


-

4 komentáře:

Pavel Škoda řekl(a)...

Pak však pro deváté třídy chybí jakýkoli cíl, nikdo nic moc neměří, nehodnotí, třetina nejlepších žáků ještě mezitím zmizí na „nesystémová“ víceletá gymnázia a vzdělávací pokrok chřadne.

Když už ani pan Klaus ml. nemá představu o počtu žáků na víceletých gymnáziích a neověřuje si fakta, tak fakt nevím.
Na víceletá gymnázia "mizí" v ČR cca 11 % žáků, to je 3x méně než tvrdí pan Klaus!

Protože ale vždy nejdříve pochybuji o sobě, připouštím i následující variantu:
Možná to pan Klaus myslel tak, že třetinu nejlepších žáků na ZŠ označil pojmem "nejlepší žáci" a pak uvedl, že třetina "nejlepších žáků", tj. 1/9 (čili 11 %) všech žáků ZŠ, zmizí. To pak ano, to se pak za své první řádky omlouvám, ale prosím příště o jednodušší vyjadřování. Někteří to pak špatně pochopí a všude říkají, že na víceletá gymnázia chodí třetina žáků.

mirek vaněk řekl(a)...

Pan Klaus ml. má v mnohém pravdu a v mnohém se mýlí. Ale je fakt, že hodnocení škol nikoho nezajímalo a nezajímá a není to v zájmu mocných. Vždyť jakákoliv zkouška kvality ničí byznys.

tyrjir řekl(a)...

Sebevrah, který skočil z desátého patra, letí kolem pátého a volá "Vždyť to není tragické!"

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale české školství doopravdy není tragické, a ještě pár let tragické nebude.
Nebo snad víme o dramatickém nárůstu počtu nebožáků, kteří z důvodu zanedbaného vzdělávání umřeli hlady? Pytlikům se tedy rozhodně nic takového nedoneslo.
Drama z toho dělají spasitelé českého školství, jejichž byznys spočívá v předkládání zaručených receptů k nápravě. Perou do toho ze všech stran takovou silou, že se až vymykají z elementární logiky. A tak se prakticky v jedné větě, téměř bez pauzy k nadechnutí dozvídáme, že jediná cesta je ve společném vzdělávání všech, ovšem ve školách, z kterých je pro záchranu konkurenceschopnosti jednadvacátého století nutno se vymanit zakládáním stále většího počtu škol alternativních.

Okomentovat