8.2.17

Tajný Učitel: Školství jako systém padajícího hovna

Slovní spojení „systém padajícího hovna“ ve školství lze vysvětlit nejlépa na příkladu. Vysoká škola dá do přijímacích zkoušek jméno bulharského panovníka ve vrcholném středověku. Zodpovědná gymnázia to začnou učit. Za rok je to v ŠVP. Za pár dalších let v učebnici. Na závěr to spadne nejníže – bulharský panovník se propadne až na základní školy. Kruh je uzavřen. A nutné je říct, kruh si uzavřely školy samotné. Ale…

Systém se zdá být na povrchu svobodný, ale uvnitř je to zatuchlý režim plný povinností. Ve výuce dějepisu je jen velmi málo prostoru pro vlastní tématickou (!) iniciativu. Prostě mám jako dějepisář jet pravěk, středověk, novověk a moderní dějiny. Ptám se sám sebe: “Napadlo vůbec někoho to změnit?” Co třeba tématické bloky? Život člověka. Vývoj války. Vývoj vlády a státu. Od nejjednoduššího po nejtěžší – v posledním roce by se stejně učily totalitní režimy. A v poslední době se objevuje nový požadavek, pro mě absolutně přijatelný a pochopitelný, kterým je učit “Současnost”. Teď si jen představte, co by na změnu řekla inspekce?

Například šéf naší školní gestapo inspekce je pán, který učil mé kolegyně. “Učil” v praxi znamenalo, že si dal nohy na stůl a četl noviny. Tento pán mi dnes říká, jak mám učit. Tento pán podává zprávu směrem výše, kterou pak zveřejní média (a mimochodem tak vytváří špatný obraz školství – vinu svede na neschopné učitele). Tento pán se mě po hodině zeptá, kolik mám ve třídě handicapovaných žáků a co dělám pro jejich integraci. Tento pán mi pak doporučí, že bych mohl zkusit referáty. Tento pán to tak totiž dělal, “když ještě učil”. Tento pán mi pak zkontroluje “papíry” – třídnici, zápisy z hodiny, omluvenky a podobně. Tento pán pak odejde a na základě zjištěných informací napíše zprávu o kvalitě mé výuky. Tento pán právě smrskl výuku na byrokratický zápis, v kterém vůbec nejde o výuku a vlastně ani o žáky. Tento pán je ztělesněním systému padajícího hovna a právě zajistil další žblunknutí, protože mi říká, že nejlepší učitel v systému je ten, který má nejlépe sepsané zprávy o handicapovaných žácích a který má v třídní knize varování na každý nebezpečný víkend, které mimochodem tráví žák doma, u vlastních rodičů. Tento pán posouvá hovno směrem dolů, protože ředitel se ho bojí a ředitel je další na řadě s posunutím.

Posunutí právě proběhlo pomocí porady a učitelé byli ředitelem požádáni o změny. Někteří učitelé se přizpůsobí a hovno je u cíle – u žáků. Další kruh je uzavřen, tentokrát už nedobrovolně. Tento kruh už přidělává práci a dělá z učitelů cvičené opice, které mají zakázány vlastní myšlení a iniciativu v mnoha směrech. A pokud učitel riskne iniciativu, musí projít další paralelním systémem a trpí u dalších papírů, které mu pak zkontroluje další inspekce.

Otázkou tak je, jestli si “tento pán” nezaslouží spláchnutí.

Převzato z autorova blogu Tajný Učitel

9 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Občas se dá i s Tajným učitelem souhlasit.

Janek Wagner řekl(a)...

Oni jsou dva, tohle není ten z České školy.

http://tajnyucitel.blogspot.cz

https://tajnyucitel.wordpress.com

mirek vaněk řekl(a)...

Souhlas s druhou částí. U první bych dodal, že dnešní RVP umožňují výuku po tématech. Jen se to musí do ŠVP rozepsat, aby inspekce pochopila, že tam ty kompetence z RVP všechny jsou. Je to víc papírů.

CatCatherine25 řekl(a)...

Tato charakteristika školského systému je nejen zbytečně vulgární, ale i nelogická. Kdyby se to napsalo spisovně, zjistilo by se, že je to o ničem.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslím, že první odstavec neplatí.Zato platí ten o panu inspektorovi a dále. Takže bych spíš předělala titulek na zákon hovna stoupajícího vzhůru.

krtek řekl(a)...

V každém případě díky za objev tohoto autora. Typy učitelů mne dostaly do kolen - jakožto ajťák a krtek v jedné osobě, váhám mezi kategoriemi ajťák a zažraný. Ale kdoví, třeba jsem diktátor! Doporučuji!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"Prostě mám jako dějepisář jet pravěk, středověk, novověk a moderní dějiny!"

To ale není pravda. Právě ten proklínaný RVP.ZV to umožňuje změnit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rámcový vzdělávací program umožňuje leccos, a pořád se to málo ví. Jeho podstata se ztratila v balastu zbytečností tak komplikovaných, že jim téměř nikdo nerozumí a především pak si je nikdo nepamatuje. Zabili myšlenku. Jak příznačné pro tuto společenskou epochu.
Ze všeho nejvíc nejdůležitější je dbát na to, aby se ve školním vzdělávacím programu za žádných okolností neobjevila slova jako 'učit se', 'znát' a 'umět'.

Radomír Palát řekl(a)...

Už jsem se lekl, že Tajný bude řádit i tady...

Okomentovat