15.2.17

Seznam Zprávy: Chytrý kluk, občas zbije spolužáky. Příběh autisty Vojty. Dětí jako on přibývá

Co stojí za nárůstem počtu dětí s autismem? Jakou mají naději na začlenění do běžného života? A je na péči o ně české školství připraveno? O těchto tématech ve studiu Seznam Zprávy diskutovaly psycholožka a ředitelka střediska odborného poradenství a diagnostiky Národního ústavu pro autismus Veronika Šporclová, speciální pedagožka Lenka Bittmannová a náměstkyně Národního ústavu pro vzdělávání Jana Zapletalová.Doprovodný článek na Seznam Zprávy.

11 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Reportáž sice pěkná, ale pro lidi neznalé PAS zavádějící, protože to vypadá, jakoby péče o autisty po celé republice byla skoro ideální a jakoby existovaly pouze lehčí formy autismu.

Ještě mne trochu zarazilo, že v reportáži nevystupoval nikdo ze školy, ve které se Vojta vzdělává, jakoby se chtělo zabránit tomu, že by se ukázalo, že do ideálu má péče o autisty u nás daleko.

Jirka řekl(a)...

Původně jsem chtěl zvolat: "Zapletalová na Hrad!" Ale tam by jí bylo škoda. Ministerstvo financí je ta správná volba. Do roka se máme lépe než v Pensylvánii. Tam lidé pracují za peníze.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Měl jste někdo z vás co do činění s paní Zapletalovou? Já jo. Takový trochu chameleonek. Jednu chvíli milá a sladká během minuty ironická potvora, která vám dává najevo, že jste blbec.Zde vystupovala mile. Je chválihodné, že se o autisty někdo více stará. Já si myslím, že půjde o nějaký pokus za EU peníze, o kterém se za rok dva řekne, že je sice fajn, ale tak drahý, že není možné tuto ABA metodu použít plošně všude, kde by to bylo potřeba. A licenci dostane třeba jen jedno pražské centrum.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nárůst autistů? Nebo nárůst diagnózy autismus?

Jirka řekl(a)...

Měl jste někdo z vás co do činění s paní Zapletalovou?

Právě proto, že jsme měli tu čest, tak bychom měli být obezřetní. A nemuselo to být osobně. Stačí záznamy na webu. Paní Karvaiová má nos.

CatCatherine25 řekl(a)...

Pane Sotoláři, b) je správně.

Zdeněk řekl(a)...

Dobrý den, jako laik mám dotaz k termínu poruchy autistického spektra (PAS). Jde tady skutečně o porouchané spektrum? Pokud autistické spektrum je škála nejrůznějších autistických poruch, jeví se mi slovní spojení poruchy autistického spektra jako nesmyslné - bez ohledu na to, jak často se používá. Můj dotaz je - nedal by se termín PAS vyložit jako poruchy, které patří do autistického spektra?

CatCatherine25 řekl(a)...

Ano, máte pravdu. Současná terminologie působí tak, jako kdyby postižené děti měly porouchané jakési autistické spektrum. Je to nesmysl,což napsal i prof. Koukolík,který zásadně používá slovní spojení "poruchy z autistického spektra". Já rovněž termín poruchy autistického spektra nikdy nepoužívám. Už jsem o tom několikrát psala, ale nikoho to zřejmě nezajímá.

Jana Karvaiová řekl(a)...

PAS - dnešní název pro autismus. Je to vlastně psychiatrická diagnoza.Jelikož spektrum projevů autistů je velice široké, často velmi obtížně diagnostikovatelné (dítě se jeví divně, ale není přesně jasné proč), začal se používat termínPAS.

Není to porouchané spektrum,ale spektrum poruch a to je rozdíl.Takže pak ano - jsou to poruchy ,které patří do autistického spektra. Já bych to neřešila, takhle se svého času logopedi babrali s názvem dyslalia a pod. Podstatou je, že lidé jakž takž tuší ,co se za tím skrývá a snaží se dětem pomoci.

Zdeněk řekl(a)...

Mnohokrát děkuji za obě vysvětlení.

Takže vadná terminologie, a to v rámci vědecké disciplíny. Nesmyslné slovní spojení přímo v názvu psychiatrické diagnózy. Tak trochu je mi divné, jak to mohlo vzniknout a proč to nevadí příslušným vědeckým pracovníkům.

Paní docentko, snad Vás potěší, že to vadí některým laikům.

Paní Karvaiová, jen jsem si chtěl sám pro sebe vyjasnit, zda nejsem nějaký divný, když to nechápu. Jestli třeba také nemám nějak "porouchané spektrum autistických poruch".

Kéž by ty děti měly větší podporu. Současná forma inkluze jde spíše proti tomu. Tak aspoň ať je víc informací mezi lidmi. Neznalost a předsudky jsou hrozná věc. Ty děti by potřebovaly víc pochopení.

CatCatherine25 řekl(a)...

Obávám se, že záhy budeme národem autistů, už teď na to máme Národní ústav pro autismus.V tomto kontextu by mě zajímalo, jak se asi cítí ti zbití spolužáci "autistů" a jak na tyto jejich projevy reagují rodiče nepostižených žáků.

Okomentovat