4.2.17

Šárka Kadavá: Škola by měla fungovat jako společenská laboratoř, říká Bohumil Kartous

„Zvyšuje se generační propast, svět dnešních dětí je diametrálně odlišný od světa učitelů. Často se nesejdou ani na základních komunikačních platformách, médiích, které sledují, ničem. Učitel odmítající existenci Facebooku a dalších sociálních sítí skutečně žije v jiném světě a současnému nerozumí,“ říká Bohumil Kartous, garant studie k českému vzdělávání, která byla představena na výroční konferenci Aspen Institute Prague. Proč je náš vzdělávací systém zaostalý a jak by mohl vypadat za 20 let? A budou se školy v době vyspělých technologií potýkat s existenčními problémy?


Celý článek v Student.E15.cz

7 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Ne že by tu a tam BK nepronesl něco, co odpovídá skutečnosti (např. že jsme vůbec neřídili proměnu středoškolského vzdělávání), ale celkově je to typický mluvka, který neumí systemizovat problémy a který často pracuje s velmi povrchními východisky; viz např. "uměle vytvořené kategorie český jazyk a matematika" (či jak to formuluje). Výsledkem je učeně se tvářící bezbřehé všechno a nic. Tenhle expert skutečně nemůže "postoupit do vyšších pater", nikoli kvůli svému nezájmu, ale protože na to nemá. Co však umí dobře, je měnit tón jako chameleon, viz jeho nejnovější výpad vůči škole jako pozůstatku despocie a semeništi nenávisti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V tom textu je vlastně úplně všechno. Vesměs samá Reforma, Finsko, Eduin a Kartous.
Naštěstí v tomto případě je to podstatné hned na začátku. Škola jako laboratoř. To jo.
Permanentní a odezdikezdi poskusničení, experimenty na dětech podle právě vnuknutého nápadu, lépe zjevení. Taková je ta představa moderní a jediné správně fungující školy.
Že by se někdo z odborníků na vzdělání, konzultantů, znalců a teď už i garantů zamyslel nad smysluplností povinné školní docházky, tak to ani náhodou. Do čeho by se pak trefovali těmi svými inovativními šipkami za halekání celé reformní putyky, že?
Tak mne napadlo, kdo za ně platí útratu?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add pan Soukal. Myslím, že se mýlíte. právě tito lidé, byť pronášející bludy a povrchnosti, mají dnes největší šanci se do nejvyšších pater protlačit. Od té doby, co jsem poslouchala Koukolíka Mocenská posedlost ,Psychopati mezi námi - to fakt sedí. jestli máte čas, poslechněte si to. Podobně se vyjadřuje i Stanislav Komárek.A ještě jedna kniha - bohužel nevím název, jde o knihu o psychopatii od amerického novináře. To vše odpovídá tomu,co vidíme u dnešních politiků a lidí kolem nich se motajících.

Add Nicka - raději se neptejte, bylo by vám z toho několik dní zle.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Dovolím si dát sem kousek ze svého komentu ke článku na FcB:

"A toto je vrchol: "To máte tak – s ministerstvem školství je to velmi podobné jako s celým vzdělávacím systémem. Nedá se konstatovat, že by tam byli samí diletanti, někdy se vyskytne ministr, případně někdo v užším vedení, kdo je chytrý, prozíravý a o něco mu jde." Tedy náš vzdělávací systém je plný diletantů - tohle si dovolí napsat učitelská nula, tělocvikář, který v životě pořádně neučil."

krtek řekl(a)...

"Máme moc středních odborných škol, o které není zájem? Řešení: přivedeme tam pod tlakem více dětí. Proto plošné přijímací zkoušky na střední školy. "
Prosím, mohl by mi někdo vysvětlit, co chtěl básník touto větou říci?
---
"Cenu veřejnosti vyhrál např. spolek Výluka, který sdružuje lidi, kteří nestudují pedagogické obory, a přesto chtějí učit. Snaží se nějakým způsobem navzdory všem překážkám, které jim školství klade, do škol dostat."
Hlavní překážkou je absolvování pedagogického minima, což je obravdu nepřekonatelné. Znám lidi na různých VŠ, kteří nejsou rozhodnuti, zda budou učit, ale při odborném studiu si pedagogické minimum splní (VŠE, VŠCHT).
---
"Dnešní učiliště produkují z velké části demotivované a nevzdělané adepty úřadu práce."
Podle InfoAbsolvent 16 % v roce 2016. To je velká část. Srovnatelná s mírou nezaměstnanosti absolventů nástavbového studia o rok dříve.
---
A dalo by se pokračovat dál. Plky, plky, plky. Proč na to novináři tolik slyší?

m vanek řekl(a)...

Mě zaráží, že paní ministryně je schopna naslouchat amatérům jako pan Kartous a Eduin. Že by se někde objevila na jednání důvěryhodných učitelských asociací nebo v rozhovoru s uznávaným učitelem, to asi nehrozí. Že by jim naslouchala, to podle jejích rozhodnutí(chládkova inkluze či kariérní řád) moc nehrozí.
Článek je jen povrchní propaganda bez informační hodnoty. Jen plané fráze bez konkrétních rozumných návrhů.

CatCatherine25 řekl(a)...

VŠCHT neposkytuje pedagogické minimum, nýbrž tříleté bakalářské studium učitelství.

Okomentovat