20.2.17

Petr Sodomka: Dopis ministryni školství

"A to nemluvím o tom, co asi řekli učitelé Vašim slovům o debyrokratizaci. Vždyť přece všichni vědí, že Vy jen vesele pokračujete v zahlcování byrokracií úplně všech, co ještě ve školách zbyli a navíc očekáváte, že při svých mizerných platech, které fakticky nijak výrazně nerostou, budou i nadále učit jak Zlatí Ámosové, a to ještě podle nového kariérního řádu."


Vážená paní ministryně,

dnes jsem bohužel shlédnul Váš dramatický pokus v OVM, v němž jste se pokoušela vysvětlit, jak řešíte aktuální problémy českého školství. Nevím věru, co bych Vám vytknul dříve, zda chatrné porozumění fungování vzdělávacího systému, mátožnost argumentů, či veškeré prohřešky proti zákonům nabídky a poptávky, bez jejichž dodržování nikdy nebudeme schopni získávat do škol mladé a kvalitní učitele. Nakonec Vaše vlastní grafy ukazují, že máte za loňský rok ve srovnání s rokem 2010 cca o třetinu méně absolventů pedagogických fakult (?), kteří nastoupili vykonávat povolání učitele. A podotýkám, že jsme do jejich vzdělávání investovali my všichni daňoví poplatníci a Vaše ČSSD má MŠMT pod kontrolou již 4. rok.

A to nemluvím o tom, co asi řekli učitelé Vašim slovům o debyrokratizaci. Vždyť přece všichni vědí, že Vy jen vesele pokračujete v zahlcování byrokracií úplně všech, co ještě ve školách zbyli a navíc očekáváte, že při svých mizerných platech, které fakticky nijak výrazně nerostou, budou i nadále učit jak Zlatí Ámosové, a to ještě podle nového kariérního řádu.

První, podle Vás, budou mít povinnou maturitu z matematiky gymnazisté a studenti lyceí, o rok později ostatní studenti středních škol a pokud se podaří, aby ministr Marian Jurečka podle Vás opět usnul ve sněmovně :-), pak i všichni studenti zemědělských škol. Je to přesně jako v tom vtipu, kdy mají na strom vylézt slon, žába, opice a moucha. Proč ne? Mají přece rovné podmínky, strom je pro všechny stejně vysoký. :-)

Když se v závěru Vašeho vystoupení Čechové dozvědí, že problém pedagogických fakult pomohou vyřešit institucionální akreditace univerzit (vzdělávajících učitele), a to již ke konci roku 2017, byl jsem konsternován. Uvědomujete si mimo jiné, že řada univerzit dnes nemá ještě schváleny ani základní vnitřní předpisy, natož aby byly schopné dobře zpracovat podklady pro institucionální akreditaci (a NAU je schválit) v tak šibeničním termínu? Vy opravdu chcete dát institucionální akreditaci každé univerzitě, která si o to řekne? V tomto porovnání musím říci, že vize Járy Cimrmana o praotci Cikánovi blížícím se od Roudnice ve voze plném kradených slepic stála na podstatně reálnějších základech.

Protože vím, v jakém oboru jste vyškolena, mohu Vám s čistým svědomím doporučiti, abyste podobných dramatických pokusů zanechala a věnovala se práci jakékoli, ale jiné. Hlavně mimo resort MŠMT.

S úctou k Vaší snaze, která bohužel nepřináší kýžené plody.

Petr Sodomka

Na vědomí: Janek Wagner, Jiří Zlatuška, Jiří Kuhn, Jiri Hlavenka, Ondřej Šteffl

Mám ještě takový drobný dovětek k byrokracii z vlastní praxe. Sotva jsem loni dokončil reakreditaci bakalářského oboru u AK a dostali jsme ji na další 4 roky, budu muset totéž udělat již příští rok (!) znovu u NAU, protože novela VŠ zákona neumožňuje, aby tyto reakreditace platily i pro dostudování studentů v případě, že bychom ji pak nezískali. A protože samozřejmě budeme usilovat i o tu institucionální v rámci VUT, tak budeme totéž řešit ještě jednou v rámci VUT. K tomu zhruba ve stejném čase musíme společně zreakreditovat i magisterský obor (všechno už to budou dle nových podmínek studijní programy). Ani jedna z těch věcí samozřejmě nefunguje tak, že bychom to prostě jen překlopili do nového formuláře. Neustále se mění podmínky, třeba na počty učitelů, typů předmětů apod. Prakticky ve škole nedělám(e) už nic jiného, než neustále řeším(e) tyto záležitosti + změny v hodnocení VaV, což je kapitola sama o sobě na pos..., abychom celý ten pytel blech udrželi nějak pohromadě. A MŠMT a spol. nedělá nic jiného, než nám každou pracně slepenou bábovičku v nečekaný moment rozkopne. Proto už ztrácím jakékoliv pochopení pro kroky, které paní ministryně Valachová dělá, neboť vidím, že alespoň u nás tyto kroky neustále zvyšují nejistotu a nestabilitu v systému, byť MŠMT hlásá opak.

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Jak vidět i na VŠ mají podobné problémy jako s ŠVP na SŠ. Kdy pro každý obor jsou potřeba stovky stran papírů.
To je problém nefungujícího IT systému ve školství.

Jarmila Smejkalová řekl(a)...

A podobné to je i na základkách :( V RVP se vypustí jedno slovo nebo věta a škola musí přepracovat učební plán i ŠVP. A to nemluvím o narostlé už tak přebujelé administrativě s inkluzí - PLPP prakticky pro každého, IVP, informované souhlasy a žádosti, evidence, evidence evidencí,.............

poste.restante řekl(a)...

Pochopitelně.
Každá změna v RVP typu povinný druhý jazyk, hodina tělocviku navíc (naštěstí nerealizovaná), nebo jen nová "proříznutá" oblast či kompetence vyvolá lavinu změn ve všech ŠVP. Zlaté osnovy.
No aby toho nebylo málo, pak "inkluze po česku" vyvolala nutnost mít na každého žáka s IVP zavedený samostatný šanon. Tam kde dříve stačilo jedno RVP s přílohou ZV, potažmo jedno ŠVP, je dnes nutno vytvářet stovky a tisíce "individuálních" "ŠVP na míru".

Okomentovat