20.2.17

Marian Jurečka: Povinná maturita z matematiky?

Paní ministryně chce povinnou maturitu z matematiky na stejné úrovni. Na první pohled možná pěkná myšlenka, ale já s ní nesouhlasím a vysvětlím proč.

Již dnes v návrhu paní ministryně to není pro všechny, vyřadila zdravotnické a umělecké obory. Když pro všechny, pak nechápu, proč zahradník maturitu mít musí a zdravotní sestra ne. Ale to není to podstatné proč považuji návrh na povinnou maturitu z matematiky za špatný.

Začíná to tím, že všechny školy nemají stejný počet učebních hodin z matematiky, chceme přece po všech stejné znalosti! To je postavené na hlavu, jak se to mají naučit a kdy?

Proč vlastně máme střední odborné školy? Přeci chceme, abychom ze studentů měli odborníky na danou oblast (zahradníky, chovatele, vinaře atd.). Návrh neřeší to jestli tedy studenti odborných škol budou maturovat z matematiky jako z šestého předmětu, nebo jeden odborný předmět vypadne a který??? Když MŠMT rozhodne o navýšení počtu hodin, kde vezme učitele co to budou učit ? Co budeme dělat s těmi učiteli co učí praktické předměty, které omezíme?? Opět se toto neřeší.

Argument, že maturita z matiky je vstupenka na vysokou školu a rozvíjí logické myšlení, s tím také nesouhlasím. Copak chemie a jiné předměty nerozvijí logické myšlení??? Podle mě i hraní na hudební nástroj a znalost hudební kompozice rozvíjí logické myšlení. Vstupenka na vysokou školu? Proč to má být vstupenka třeba na Mendlovu univerzitu v Brně, když chci byt agronom? Zkoušku z matematiky jsem tam musel absolvovat a doučit se na ni, ale základ byla biologie a chemie pro mé budoucí povolání!

Výsledek snažení MŠMT bude, že se sníží úroveň maturity z matematiky pro gymnázia a ztratíme kvalitní odbornou výuku v oborech, co maturitu z matematiky nepotřebují.

Řešením třeba může být aplikace matematiky do maturity z praktických předmětů, ale to není paušální řešení a vyžaduje trošku více nároků na MŠMT, ale je to rozumná cesta.

A závěrem se vám k něčemu přiznám! Nemám maturitu z matematiky...

Převzato ze sociální sítě Facebook

Žádné komentáře:

Okomentovat