13.2.17

Lucie Zídková: Já o voze, ty o koze aneb genderová debata

Lidové noviny přinesly na první stránce článek V českých učebnicích škrtá genderová policie od Michaely Kabátové a hned vedle něj sloupek Jany Machalické Těhotný člověk. Krásně se na nich ukázaly neduhy, jimiž trpí česká (nejen) genderová debata.

První z nich poznáte podle typického průvodního příznaku: jedna skupina lidí odsuzuje jinou skupinu lidí – v tomto případě feministky – za něco, co nikdy neřekla. Vezměme si zmíněný článek o „škrtání“v učebnicích. Učitelka a odbornice na gender Anna Babanová, již v článku cituje, v učebnicích nic neškrtá. Maximálně změny navrhuje, konečný tvar textu je v kompetenci autora, respektive nakladatelského redaktora. Žádná cenzura se nekoná, žádná „genderová policie“neexistuje. Skandalizujeme proces, který je naprosto nenásilný a demokratický.

Celý článek v Lidových novinách

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže pro připomenutí drobná citace:
z onoho prvního dvojverší Žáčkovy básně jaksi vyplývá nikoli to, že holčička se může stát matkou, ale že de facto musí... Jiné odůvodnění její existence básník nenabízí, zatímco pro kluky má v paralelní básni paletu celkem širokou:

Páni kluci jsou tu k tomu,
aby svět byl veselý.
Vystartují ráno z domu,
jako když je vystřelí.
Nevydrží chvíli v klidu,
píšou na zeď, kdo co je,
prozkoumají Antarktidu,
promění se v kovboje.
Na potoce staví jezy,
loví lvy a vorvaně,
vymýšlejí vynálezy,
chytí hvězdu do dlaně.
Neleknou se blesku, hromu,
nevadí jim mráz a led.
Páni kluci jsou tu k tomu,
aby se svět točil vpřed.


Paleta vskutku široká. Děvčátka mohou jen závidět.
Chlapci od časného rána lítaji jako střelení sem a tam. Pak mimo jiné poruší ti nezbední sprejeři zákon. Což je neuspokojí, a do samého večera už jen riskují svúj život. Potulují se po mrazivých pustinách, střílejí se po bárech, lezou do rozvodněných řek a úplně šílení ani neví, jestli po savaně honit lvy, a nebo v hlubinách moří vorvaně. Nedbají scela základních ustanovaní o ochraně svého zdraví, a běhají po poli i za bouřky, a pak se zřejmě vozí po řece na krách.
Zatímco děvčátka si někde v teple čančají svoje batolátka.
Fakt dost dobrý. Tak snad jen ty vynálezy, jestli se toho páni kluci dožijí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'zcela'
Souběžně jsem poslouchal prozměnu Reportéry.

Okomentovat