3.2.17

Kateřina Perknerová: Jedničky přijetí na střední školu nezaručí

Původně mělo být jednotné testování z češtiny a matematiky především sítem žáků devátých (v případě víceletých gymnázií sedmých a pátých) tříd, kteří se hlásí na maturitní obory. Díky němu by se žáci se studijními předpoklady oddělili od těch ostatních. Zabránilo by se tak situaci, kdy každoročně u maturit neuspěje zhruba osm procent středoškoláků. Nyní se ale ministerstvo školství kloní k názoru, že důležitější je motivační role jednotných testů. „Z mého pohledu je právě ta zásadní, protože může pomoci měnit skladbu výuky žádoucím směrem," řekl Deníku Jiří Zíka, ředitel organizace Cermat, která připravuje úlohy k prvním plošným přijímačkám.

Celý článek v Deník.cz

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Bože ten Štech je ale tela. Prý jako, kdyby se druhé kolo přijímacích zkoušek stalo masovým jevem. Vždyť už dávno masovým jevem je. Druhé kolo přijímaček se vypisuje na naprostou většinu oborů s maturitou na SOŠ a SOU, kde bojují o každého žáka, a nejsou ani výjimkou na SPŠ a regionálních gymnáziích.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Druhé kolo přijímaček se vypisuje...

Klidně i trojkolka.
S těmi jedničkami je to asi tak, že je podstatné, co se pod nimi skrývá. Jestli odpovídající kvalita, a nebo klientelistická šmrdlačka. Stejně, jako že příjmačky nemusí být zárukou přijaté kvality. Poněkud mne vždy překvapí, kolik přijatých žáků vykazuje po celou dobu studia výsledky nanicovaté a mnohdy i sotva dostatečné. Studium pak vnímají jako ukrutnou prudu, což dávají ostentativně najevo. Snahu o lepší hodnocení s radostí přenechávají svým rodičům.
Lze se setkat i s požadavkem, nechte dítko na pokoji, ono se tím stejně živit nebude. Zdrcující logika. Poměrně nenadějné je i poděkování rodiče ne za to, že potomek byl náležitě vzdělán, ale za to, že se nechal prolést. Pikantní pak je, když to padá z úst místní společenské elity.

Okomentovat