24.2.17

Jitka Rohelová: Vize moderního studenta

Článek pokračuje v informování o tom, jak americká Global Digital Citizen Foundation chápe digitální kompetence – tentokrát studentů.


Digitální věk si žádá moderní učitele, ale produkuje také moderní studenty?

V prvním díle jsme se zaměřili na učitele, tentokrát obrátíme svoji pozornost na studenty. Portál GDC se v článku 10 Valuable Digital Age Skills to Take Beyond School [1] pokusil odpovědět na otázku, jakými schopnostmi a dovednostmi by měl být vybaven moderní student na konci školní docházky.

Jedná se o vlastnosti a dovednosti, které studentům pomohou na cestě životem. Umožní jim formovat vlastní osobnost, celoživotně se vzdělávat i najít dobré zaměstnání. Stejně jako u moderního učitele i zde existuje mnoho možností, ze kterých autoři vybrali deset nejdůležitějších. Seznam může být u každého studenta jiný a bude se měnit s jeho přibývajícími zkušenostmi a měnícími se prioritami. Přesto může být dobrým začátkem, výchozím bodem pro vlastní orientaci.

Osobitost

V dnešní době žijeme online a budujeme si vlastní identitu prostřednictvím webu, blogu či sociálních sítí. Prezentujeme zde nejen vlastní názory, ale i postoje, hodnoty, naše sny a touhy, ze kterých si o nás každý může udělat svoji představu.

Nejde jen o to, jak se student dívá na svět, ale především o to, jak svět vnímá studenta. Jak ho vidí jeho potenciální zaměstnavatel. Zda je něčím jedinečný, rozpoznatelný, nepřehlédnutelný a z tisíce uchazečů to bude právě on, kdo nastoupí na vysněné místo. Osobitost je to, co nás odlišuje od ostatních.

Rozvíjení osobního portfolia

Dnes už student asi nepůjde před přijímací komisi na vysněnou školu nebo k potenciálnímu zaměstnavateli s papírovými deskami. Přehled výsledků své práce (osobní portfolio) by měl mít dostupný online a s jeho budováním by měl začít pokud možno co nejdříve, aby měl později z čeho vybírat. Jednoduché portfolio lze vytvořit i na sociální síti, na složitější poslouží některý ze specializovaných online nástrojů (např. Mahara).

Vyhledávání informací

Digitální svět na nás neustále chrlí nová data, přičemž se neustále zvyšuje jak rychlost, tak objem. Naučit se hledat v této záplavě relevantní informace a navíc odlišit ty dobré od naprosto bezcenných je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou by si měl osvojit každý student. Přitom na schopnosti pracovat s informacemi a nestát se na jejich neustálém přísunu závislým často záleží úspěch nebo pád jak v profesním, tak v osobním životě.

Citace

Každý student se dříve či později dostane do situace, kdy bude informace pro svou práci čerpat z knih, odborných článků, internetu či dalších zdrojů. Jejich korektní citací vyjadřuje respekt k duševnímu vlastnictví druhých, ale také oceňuje úsilí a zkušenosti autora.

Obrázky a video

Obrázek někdy řekne víc než tisíc slov. Student by si ale jistě měl umět poradit, i když vybraný obrázek není úplně podle jeho představ. Schopnost upravovat obrázky či stříhat video uplatní, ať už bude připravovat prezentaci projektu, modernizovat svůj blog nebo vytvářet novou webovou stránku.

Práce s dokumenty

Další užitečnou dovedností je práce s různými typy dokumentů (soubory). V dnešní době se velká část informací v rámci organizací sdílí online, většinou pomocí sdílení dokumentů v cloudu. Někdy ale chceme jen dát obrázek či video na sociální síť nebo webovou stránku. Práce s velikostí či formátem souboru se stává nezbytností. Je třeba si poradit jak s videem, tak zvukem, obrázky, ale i jinými dokumenty.

Celý článek na adrese spomocnik.rvp.cz.

Tento článek vznikl jako studentská práce.

Žádné komentáře:

Okomentovat