19.2.17

Jaroslav Šimáček: Děti v českých školách trpí, učitelé si léčí komplexy, tvrdí profesor Hejný

V současné škole jsou děti často frustrované a učitel si na nich vybíjí komplexy, varuje profesor Milan Hejný, světově uznávaný autor pokrokové Hejného metody. České školství je obecně dosti zkostnatělé, zaměřuje se hlavně na znalosti, děti se v něm příliš neučí s radostí a tak, aby objevovaly vlastní postupy, přidávají se další odborníci. Škola nestíhá reflektovat ani trendy, mj. v oblasti technologií, kdy mezi dětmi je populární např. profese youtuber, zaznělo během besedy odborníků.


Celý článek v Blesk.cz

10 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já učím tandemově v hodině matiky H v šestém ročníku. Mně se to docela líbí. Jen nejsem přesvědčená, že je to metoda pro všechny.Nesmíme připustit, aby jakákoli metoda byla vnucována. Vím zcela bezpečně, že analyticko-syntetická metoda čtení pomáhá skoro všem dětem. Ale ne všem. Takž zkusím A-S a když to dítěti nejde, sáhnu pro další metody. někdy si dítě skoro řekne samo, když ho slyšíte třeba hláskovat. H-metoda je hezky názorná, vyžaduje nesmírné množství pomůcek a postupy se vyvozují. jenže v naší skupině se chytají především ty děti chytřejší. A původně se do té skupiny dali děti, které jsou spíš pomalejší a měly horší známky z M. Jenže metoda jim moc nepomáhá. Mnohé věci jsou příliš abstraktní a ony si neumí představovat. Zavádět H- matiku plošně by byla zhůvěřilost.

Fanda Moudry řekl(a)...

Není univerzální metoda. Není univerzální ideologie. Nechť si najde každý matematik svou cestu, která vyhovuje žákům. Jen tak vzpomínám na "množinovou matematiku", která byla vtloukána do hlavy všem školním dětem. Kde je konec tohoto švédského modelu? Od září přechází polovina škol v Anglii na šanghajský model výuky matematiky. Všichni moc dobře ví, že právě země jako Jižní Korea, Čína, Singapur,... dosahují pozoruhodných výsledků ve výuce matematiky. Stále nejsem schopen najít Hejného aplikace na výuku třeba lomených výrazů, rovnic s neznámou ve jmenovateli, řešení kvadratických rovnic, průběh lineární lomené funkce, slovních úloh řešitelných soustavou dvou lineárních rovnic,...Mimochodem, na prvním stupni a v nižší ročnících druhého stupně je tato metoda již používána dávno před panem Hejným.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A víte, že množinová matika byla naprosto super pro mentálně postižené. Samozřejmě jen některé prvky, ale já si to nemohla vynachválit.

Eva Adamová řekl(a)...

Já mám oprávněné obavy, že Hejného metoda se může stát v rukou našich prvostupňových učitelek bez bližšího vztahu k matematice časovanou pumou. Podobně jako se jí kdysi stala množinová matematika.

Fanda Moudry řekl(a)...

" v rukou našich prvostupňových učitelek "

Máte pravdu, jen málokterá dokáže překonat svůj stín. Ve všech předmětech dosahují velmi solidní úrovně. Jen v té matematice je problém. Znalosti počtů u nich končí před procenty a trojčlenkou. Nejvíce však děsí jejich výuka geometrie. Narýsovat základní rovinné útvary už je docela slušný problém. Je to však velmi náročná práce a smekám před nimi. A učitelé druhého stupně. To jsou po odlivu části žáků na víceletá gymnázia "HRDINOVÉ NAŠÍ DOBY".

mirek vaněk řekl(a)...

Jak vidět, někteří spadli z višně a nazírají na školství z rychlíku. Učitelé na školách se v tom plácají spoustu let, aniž by jim nějaký chytrolín pomohl. Školství je podfinancované a slušní učitelé prchají. A najednou si někdo všimne, že učitelé nejsou ideální. Ono totiž ani na fakultách učitelé matematiky nejsou a nebudou. Ten průšvih je větší než si média připouštějí.

Ygrain řekl(a)...

"Nejvíce však děsí jejich výuka geometrie."

Nemohu než souhlasit. Když má většina třídy z písemky z geometrie čtyřku, protože "někdo" opomněl sdělit celkem zásadní princip, že pojmenování každého bodu je jedinečné a neopakovatelné, takže pro úsečky AB, AC a AD nemohou být tři různé body A...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Profesor Hejný by si za takové hypotézy zasloužil nakopat do zadnice.

poste.restante řekl(a)...

Komplexy si tady asi opravdu někdo léčí.
Učitelé to ale nebudou...

učitel 1. st. řekl(a)...

Je to... ano, za a) Hejný!!! Samolibý nafoukanec, spása našeho světa. Slunce naše jasné. Podle mých informací je to blb. Jako učitel matematiky na 1. stupni jsem za, aby mu byl odebrán titul profesor.

Okomentovat