24.2.17

Jan Sláma: Začarovaná matematika

Debaty o povinné matematice u maturit mi připadají jako groteska. Hlavně ta vytrvalá snaha aktérů současných i minulých, jak je připomněla diskuse v Otázkách Václava Moravce.

Nejvíce mne udivuje ta tvrdošíjnost se kterou se školské celebrity snaží přesvědčit občany, že bez ovládnutí matematiky nemůže být student plnohodnotným představitelem lidského druhu a už vůbec nemůže postoupit k další etapě vzdělávání.


Celý článek v Učitelských listech

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Dle autora chybí učitelé matematiky, kteří by uměli žáky zaujmout. No samozřejmě, že chybí, a to hlavně na základkách, protože tam začínají chybět učitelé matematiky jaksi obecně a matematika je tam stále více vyučována neaprobovaně. A bude hůř. Už to prosakuje i na školy střední.

S autorem však rozhodně souhlasím v jednom, že skutečně není nutné, aby všichni maturanti z matematiky maturovali. Výběr oborů, které byly maturity z matematiky zproštěny, je v pořádku, až na jednu věc. Ani na gymnáziích by nemuseli všichni z matematiky maturovat, jenže to by se musel systémově znovu zavést humanitní směr gymnázia.

Fanda Moudry řekl(a)...

24. února 2017 13:17

Vidím to nekompromisně na ČJ+CJ+M+školní část maturity. Jsou to předměty s největší dotací na gymnáziích a valné většině SŠ. A dotace nejsou nastaveny jen tak bezdůvodně. S matematikou souvisí F, CH,ICT,... Souvisí to s nástupem nových technologií.

Okomentovat