4.2.17

Jan Petrus: Nešvary českého školství

V naší zemi neexistuje odvětví s lépe zdokumentovanými a obecně známými nešvary, jako je školství. V praktickém životě to znamená jakousi širokospektrálnost, kdy žáci i rodiče narazí na školy, které se snad s výjimkou zmizení rákosky za sto let nezměnily, ale zároveň si mohou vybírat z pestré škály škol netradičních od alternativních přes soukromé a zahraniční po moderní či paralelní.


Celý článek ve Student.E15.cz

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možnost svobodné volby v tom, jak ke svému vzdělání sami přistoupíme, na kterou školu se přihlásíme a jak a co vystudujeme, bychom však jednoznačně měli podporovat.

Autor si mohl odpustit tu přemíru zbytečných slov, přes které se člověk musí prokousat k poznání, že podstatná je svoboda volby. U sekundárního a terciálního vzdělávání je to prosté, prostě. Každý se může rozhodnout pro školu, kterou navštěvovat chce a na kterou takzvaně má.
U primárního vzdělávání tu ale máme problém. Inkluze svobodu volby okleštila značně. Nad to je školní docházka povinná. A dokud povinná bude, do té doby je ona podpora svobody volby způsobu vzdělávání pouze prázdně dunící sud zbytečných řečí odborníků na vzdělání, konzultantů, znalců, pisálků, kulatých stolovníků a vědátorů vůbec.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak já si teda nevšimla žádný PROUDŮ. Jen toho elektrického. Fakt je, že Štefll a Klaus se zviditelňují přes média. A každý má jiný názor. Což neznamená, že za každým z nich stojí nějaký štrůdl lidí a kopou jejich ligu. Zase jetu dloooouhý článek o ničem.

m vanek řekl(a)...

Hned první věta je nesmysl. Zdokumentované školství? To si dělají srandu.

Eva Adamová řekl(a)...

"Jenomže svět lze nazírat i jako proud neustálých změn, což dělá právě štefflovské křídlo. Jeho zastánci tvrdí, že dnes není mnoho jiných jistot, než že současný svět je místem konstantního a překotného vývoje, kde vznikají obory, o nichž jsme ještě včera ani neměli tušení."

A není Štefflovi divné, že lidé, kteří ten konstantní a překotný vývoj způsobují, vyšli ze starého systému školství? Není to samo o sobě důkazem, že ono "staré" školství přece jenom asi nebude tak na huntě, jak se neustále Šteffl a podobní vizionáři snaží veřejnost přesvědčit?

CatCatherine25 řekl(a)...

Největším nešvarem týkajícím se školství je to, že do něj mluví každý, kdo někdy chodil do školy. Čím méně byla úspěšná školní dráha těchto "expertů", tím více mívají ke školství kritických připomínek.
Neznám žádnou jinou oblast lidské činnosti (snad s výjimkou fotbalu) do které by si dovolil s prominutím žvanit kdokoliv.

Okomentovat