6.2.17

EduShield: Učte se programovat Arduino aneb Brána do světa elektroniky

Před více než rokem a půl začali Martin Malý a Štěpán Bechynský objíždět republiku s tříhodinovým workshopem Arduino 101. Jeho cílem bylo přivést zájemce k mikropočítači Arduino a elektronice vůbec, a ukázat jim, že není potřeba se bát, že to nezvládnou. Během té doby prošlo workshopem na 400 lidí, od dvanáctiletých školáků až po seniory, muži i ženy, programátoři i neprogramátoři. Vloni na základě zkušeností s různými rozšířeními Arduina navrhli vlastní rozšíření nazvané EduShield, určené především pro výukové účely. Ve spolupráci s CZ.NIC byla vyrobena třísetkusová série a byl zahájen program celodenních kurzů Akademie CZ.NIC pro učitele. První z nich se konal v sobotu 4. února a byl zcela vyprodán. Účastníci si domů či do školy odnesli i vlastní EduShield.


Další celodenní kurz se bude konat v sobotu 25. února v Brně, zbývá tam ještě několik volných míst.

Arduino i EduShield jsou open hardware a veškeré programy jsou pak k dispozici jako open source software. Veškeré materiály a příklady k EduShield i ke kurzu jsou k dispozici na úložišti GitHub.Pro Arduino je k dispozici multiplatformní vývojové prostředí Arduino IDE (pracuje v MS Windows, Mac OS X nebo Linuxu), další vývojové prostředí Arduino Web Editor pracuje v prohlížeči:


Na rozšíření EduShield je několik senzorů (termistor, fotorezistor, tlačítko) a zároveň i několik výstupů (různé LED) a periferií (hodiny reálného času s pamětí a baterií, čtyřmístný sedmisegmentový LED displej), které spolu s možností komunikace PC umožňují realizaci mnoha příkladů.Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat