2.2.17

EDUin: Přijímačky poškodí hlavně ty, kteří o maturitu neusilují

Dnes se koná tisková konference Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jejímž předmětem bude zavádění jednotných přijímacích zkoušek na střední školy, které by měly být spuštěny letos na jaře. EDUin dlouhodobě upozorňuje na rizika, která toto plošné testování nese. Jedním z nejvýznamnějších rizik je vliv, který mohou mít testy na výuku na druhém stupni základních škol.


Podrobné komentáře a zdůvodnění najdete v tiskové zprávě EDUin.

Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin, řekl: "Jednotné přijímačky jsou ten typ opatření, které velmi pravděpodobně ničemu nepomůže, ale riziko, že uškodí, je velké. Školy se logicky v osmé a deváté třídě soustředí hlavně na ty žáky, kteří půjdou k přijímačkám na maturitní studium. Podle jejich výsledků bude škola hodnocena. Na ty ostatní budou mít ještě méně času a menší důvod se jim věnovat. Přijde nám nepřijatelné, abychom rezignovali na vzdělání třetiny žákovské populace. Často opakovaná floskule, že "maturitu přece nemusí mít každý" by tím dostala mimořádně pokryteckou příchuť."

6 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tvrdit, že se na třetinu žáků vyprdneme, je lež. Opakovaná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jedním z nejvýznamnějších rizik je vliv, který mohou mít testy na výuku na druhém stupni základních škol.

Docela by mne zajímalo, kdy už konečně někdo podá na tyhlety experty, konzultanty a znalce žalobu za šíření poplašných zpráv, pomluvy a urážky nemalého počtu státních zaměstnanců.
Zavilost, s jakou kolem sebe soustavně a systematicky chlístají nabiflovanou špínu, sami jiné obviňujíce z nadužívání floskulí, je až vyvržení hodná. Ale pochopitelná.
Jakékoli, i nepatrné zlepšení stavu školství a vzdělávání dětí a mládeže snižuje jejich vliv a připravuje je o požitky z lehkoživství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na zavádění jednotných přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou mne zaráží právě a jen skutečnost, že z této povinnosti jsou zcela exkluzivně vyvázáni žáci nižšších stupňů víceletých gymnázií, tedy šesti a osmiletých. Přitom tato dítka mají status žáka základní školy, jak nakonec jednoznačně potvrdila i pamlsková vyhláška.
Tak trošku opomenutí, ne?

mirek vaněk řekl(a)...

Nechápu, proč přijímačky nenazvali výstupní zkouška ze ZŠ a nedělají ji všichni žáci na ZŠ. SŠ se z toho zblázní. 3 termíny přijímaček, někde talentovky, maturity. Nemá to logiku.

mirek vaněk řekl(a)...

Možná by děti ze speciálních škol pobily ty inkludované a to se nemůže hodit.

Eva Adamová řekl(a)...

Kdyby o přijetí na SŠ měly rozhodovat výstupní zkoušky na základce, zkuste hádat, jak by to dopadlo. Vždyť i hodnocení na vysvědčení je na celé řadě základek značně neobjektivní. Na škole v sousedním městě mají na základce zakázáno dávat dětem v šesté třídě čtverky, bo soupeří o dětí s osmiletým gymnáziem, kde ředitel zakázal dávat v primě dokonce i trojky.

A nevím proč by se na SŠ měli zbláznit. Proběhnou u nich přijímačky ve třech termínech, což na většině vždy bylo. A ještě si je sami opravovali, což jim nyní odpadá.

Okomentovat