13.2.17

DVTV: Posílá škola dívky k plotnám? Ženy jsou v učebnicích spojovány s péčí o domácnost, říká Babanová

Nechceme převrátit role muž a žena, učebnice mají být ale více pestré, dívky jsou dnes v učebnicích spojovány hlavně s péčí o domácnost, chlapci se objevují s různými profesemi, ambicemi či vlastními zájmy, to se objevuje stále, říká pedagožka Anna Babanová a dodává, že dívky jsou v učebnicích pasivnější, často navíc potřebují radu a řešení od někoho jiného. Debata o citlivém přístupu k genderu je údajně na začátku. Učitelé prý svým přístupem mohou často pomáhat předsudkům u dětí.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Řekl bych, že paní pedagožka přispěchala s křížkem asi tak dvacet let po funuse. Naše děvčata jsou přece jen trošku jinde, než aby čerpala svoje životní vzory z učebnic.
Spíš by měla šetřit síly, až k nám v plné síle doimigruje přece jen výrazně svéraznější názor na hodnotu ženy a její postavení tři metry za mužem. Nejvyšší čas pořešit problém, jestli má dívka hodnotu pěti nebo radši sedmi kusů dobytka.
Jak třeba v Německu zvládají otázku mnohoženství svých nových spoluobčanů? Víme?

Eva Adamová řekl(a)...

Moc pěkné paní Babanová, problém ovšem začíná být v tom, že nám po republice pobíhá čím dál tím víc mladých žen po třicítce, které by chtěly dítě, ale ne a ne k tomu najít chlapa, a žen po třicítce, které sice chlapa mají, ale o dítě nijak zvlášť nestojí. Mám pocit, že za několik desítek let nebude mít ty genderově nevyvážené básničky ve slabikářích kdo číst.

Jiri Janecek řekl(a)...

No nevím... V učebnicích chemie ani fyziky jsem nic moc podobného nezaznamenal... A řekl bych, že i Běloun je genderově vyvážený. I když pro reedici bych teda doporučoval podtitul "Genderově neutrální sbírka úloh z matematiky." To by se mohlo i prodávat samo...

CatCatherine25 řekl(a)...

Pane kolego Pytliku,díky za výstižný komentář. Tyto pseudoproblémy u nás zatím naštěstí řešit nemusíme, ale může se stát, že v budoucnu propuknou plnou silou a stanou se z nich problémy skutečné.

Okomentovat