24.2.17

Dalibor Martišek: Výcvik psů a učitelů

Dítě přijde ze školy domů a postěžuje si rodiči, že mu učitelka ublížila. Čím to je? Redaktoři MF DNES mají jasno. Učitelka nemá řádný výcvik.

Jdou cvičení sloni
a cvičení pávi
pár cvičených koní
a cvičené krávy.
Jdou cvičení švábi
a cvičené žáby
jdou cvičení mroži
a za nimi s noži ­
jdou
cvičení
l i d é...

Karel Kryl: Maškary


Redaktoři MF DNES, Artur Janoušek, Václav Janouš a Radka Hrdinová, se hned ve dvou článcích rozepisují o tom, jak učitelům chybí výcvik a jak jim ho řádně zajistit (Hate Free učí školy, jak zvládnout žáky a Školní dusno, MF DNES 4. 2. 2017).

Výcvik psů zajišťují majitelé nejrůznějších psích cvičiť, parků a center. Výcvik platí majitel psa. Řádný výcvik učitelů zajišťuje organizace Aisis:
A protože učitel (alespoň zatím) žádného majitele nemá, zaplatí jeho výcvik každý daňový poplatník:


Kluk shodí holce z lavice penál. Ředitelka školy se čtrnáctiletou praxí netuší, jak tento konflikt řešit, a viní za to pedagogickou fakultu, kde se řešení shozených penálů nevyučuje. Teď je ráda, že může podstoupit řádný výcvik, který ji to konečně naučí.

Lidí, kteří potřebují psychologickou drezúru na to, aby se dověděli, jak řešit dětský spor o penál, je mi upřímně líto. A učitele, kteří se touto neschopností ještě chlubí v novinách, jednoduše nechápu. Takoví lidé podle mě nemají ve školství co dělat. Za vaši neschopnost, vážená paní ředitelko, určitě nemůže pedagogická fakulta. Jednat s lidmi (natož s dětmi) vás totiž žádná škola nenaučí a ani naučit nemůže. Tím méně vás to naučí nějací "lektoři" a "koordinátoři", kteří možná sami nikdy neučili, anebo museli ze škol odejít, protože jako učitelé nestáli za nic. Neuměli učit děti, a tak teď učí učitele, jak správně učit děti. A mají z toho dobrý byznys.

Autoři článku se opravdu vyznamenali. Osobně vím o několika učitelích, kteří se cítí nehorázným slovním spojením "výcvik učitelů" neskonale uraženi. A s nimi určitě mnozí další. Nedivím se. Je bohužel smutnou skutečností, že učitele na úroveň psa staví čím dál větší část naší společnosti. Nyní se k této dehonestaci zcela bezostyšně připojily dokonce i naše nejčtenější a údajně seriózní noviny.

Učitel musí držet hubu a krok, takže obojek, vodítko a náhubek už má. Měl by skákat, jak rodič píská, a přesto stále ubližuje dětem. Co tedy zbývá? Pořádně mu nakopat a šup s ním na cvičák! Věřte, že se to vyplatí. Šluknovský výběžek je toho pěkným příkladem - tam učitelé už i panáčkují...

Převzato s laskavým souhlasem autora z jeho blogu na iDNES.cz

7 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já nesouhlasím s tím, že by se učitelé v této problematice neměli dále vzdělávat. Spíš je otázkou, kdo je a za kolik vzdělává. Věřím tomu, že ta výše popsaná vzdělávací kampaň je předražená. já sama absolvovala několik školení (které jsem si sama vybrala), u známých osobností - např. pan Jan Svoboda nebo pan Sixta.Není to o výcviku, je to o poznávání psychologických aspektů konfliktních situací. A velmi mi ta školení pomohla v běžné práci. Příští týden se chystám na další dvoudenní školení o behaviorálních aspektech zvládání osobnosti žáka s poruchami chováhí a autistického spektra. Já to jako výcvik neberu.

mirek vaněk řekl(a)...

Krásný článek. Ano to je školství. Spousta státem podporovaných příživníků, kteří školí a školí. A není jim stydno ještě urážet poctivé učitele výcvikem.
Paní Karvaiová, máte sice pravdu, ale uvědomte si, že když si takový článek přečte běžný nevzdělaný rodič a politik, tak si o vás jako učitelce nepomyslí nic dobrého. I kdyby ten výcvik byl sebeobrana proti útoku nožem. Ono vzdělávání a výcvik je trochu rozdíl.

CatCatherine25 řekl(a)...

Já bych raději v těchto souvislostech mluvila o postgraduálním (dalším)vzdělávání učitelů.
Učitele by měli dále vzdělávat vysoce kvalifikovaní odborníci s náležitou pedagogickou praxí a ne nekompetentní osoby, které absolvovaly jen jakýsi "výcvik".

Jana Karvaiová řekl(a)...

NO, já zásadně třeba nechodím na semináře, které hlásají, že jsou zadarmo nebo placené z EU peněz. Jen jednou jedinkrát jsem to nedodržela (protože mi to bylo nařízeno kvůli šablonám) a do smrti na tu zhůvěřilost nezapomenu. A teď jsem na FB zjistila, že ten příšerník co nám přednášel diskutuje na téma pedagogická komora. Hu. Nějaký Robert Čapek.

Janek Wagner řekl(a)...

http://robertcapek.cz/?

Ygrain řekl(a)...

Učitel by se měl určitě vzdělávat, ale výcvik bych tomu opravdu neříkala (leda by nás tam učili sebeobraně a střelbě, což je v zásadě taky zvládání situací, které nás můžou potkat).

Co se týká školení zdarma, záleží na tom, kdo je pořádá (díky všem nadpřirozeným entitám za Oxford University Press)

Fanda Moudry řekl(a)...

Učitelé už mnoho povelů od vedení škol znají - lehni, sedni, mlč, udělej, zkontroluj, napiš, dopiš,...

Docela mě zaujal jeden školitel s výrokem "Jan Hus byl škůdce". Takové ohýbání historie je neskutečné. Pak se nikdo nesmí divit, že absolutně odmítám takové semináře, kde se manipuluje s učiteli.

Okomentovat