7.2.17

Český rozhlas: Půl roku inkluze na školách: „Neřeší se zdravé jádro třídy, ale začlenění jednotlivce,“ myslí si psycholožka

Polovinu školního roku už školy odučily podle nových pravidel inkluze. Naplnila se očekávání, která ministerstvo školství do změn vložilo? Co říkají samy školy, rodiče a děti? A smazaly se rozdíly mezi žáky? To jsou témata speciálu Českého rozhlasu Plus, zaměřeného na fungování inkluze na českých školách.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zajímavé poslouchání. Nebudu se vyjadřovat k jednotlivým přispivatelům. I ze způsobu podávání informací je zřejmé, kdo pracuje takříkajíc na poli, a kdo se v kočáru po cestě veze a k řešení případných problémů má průpovídku, že je to třeba řešit individuálně. V docela početné heterogenní skupině dětí každá rada dobrá.
Docela mne zaujala ne příliš jednotná stanoviska k statusu asistenta. Je to asistent učitele, a nebo dítěte? Nebo je jich vícero typů? Jak jinde zanělo i speciální asistent? A patří asistent mezi pedagogické pracovníky? To bych se doopravdy rád dozvěděl.
A nakonec, pravila ke konci relace moderátorka, 'slyšeli jsme argumety pro i proti inkluzi'. Nemohu si pomoci, ale já tam tedy žádný argument proti inkluzi neslyšel.

Jana Karvaiová řekl(a)...

K prispevkum- ja napriklad netusila, na co se budou ptat. Prostor moc nedostanete. Ve chvili, kdy si chystate protiargument zjistite, ze uz mate utrum.
Asistent pedagoga- pomaha ve tride. Bohuzel na mnoha skolach i uci, protoze ucitel samozrejme nestiha. Spatne ale bezne. Pritom to jsou casto rekvalifikovani znuradu prace.
Osobni asistent vubec neni placen skolou. Plati ho rodic z davek. Je pro deti s inkontinenci, tezce telesne postizene apod.

Proti inkluzi- ono to je spatne postavene. Ja jsem proti inkluzi takove jaka je provozovana u nas. Uci asistenti s vyucnimlistem, dite si beznou skolu jen odsedi a vzdelane je hur nez ze zvlastni skoly. Uci lide kteri netusi, jake problemy jejich zak ma a neumi. S nimi pracovat. Takovy pokus omyl. Je navzdory vyhlasce spousta " domluvenyvhn" zakazu- deti nesmi dostat vsechna podpurna opatreni jaka jsou deklarovana. Stalo by to moc penez a blbecci si mysli, ze kdyz nemluvivi dite nebude mit dva jazyka, ze ho tim ochudi o vzdelani. Je to na knihu

Nicka Pytlik řekl(a)...

Všechno souvisí se vším. V uměřenějším pojetí pak mnohé s mnohým.
Článek Děti a výchova stojí za přečtení a podle mého koresponduje s realistickým pohledem na problematiku výchovy a vzdělávání dětí a mládeže těch lidí, kteří vidí a myslí.
Sám mohu mnohé potvrdit ze zkušeností ve svém okolí. Děti bez matinelů jsou doopravdy vesměs nešťastné. Nemalou část svého byť zatím krátkého života tráví v jen obtížně zvladatelném afektu. A to nemůže dopadnout moc dobře.

Okomentovat