1.2.17

Český rozhlas: Děti jsou ovlivněny genderovými stereotypy. Už šestileté dívky pochybují o své inteligenci (výsledky výzkumu)

Už šestileté dívky si myslí, že být výrazná nebo nadaná není pro jejich pohlaví typické. A tyto vlastnosti většina z nich považuje za mužské. Vyplývá to z výzkumu amerických vědců z Princetonské univerzity a dvou dalších amerických univerzit. O výzkumu informoval britský deník Guardian. Podle odborníků stereotypy už v takto útlém věku výrazně ovlivňují budoucí kariéru žen.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu

Článek v Guardian

Článek ve Science

Abstrakt článku ve Science:

Common stereotypes associate high-level intellectual ability (brilliance, genius, etc.) with men more than women. These stereotypes discourage women’s pursuit of many prestigious careers; that is, women are underrepresented in fields whose members cherish brilliance (such as physics and philosophy). Here we show that these stereotypes are endorsed by, and influence the interests of, children as young as 6. Specifically, 6-year-old girls are less likely than boys to believe that members of their gender are “really, really smart.” Also at age 6, girls begin to avoid activities said to be for children who are “really, really smart.” These findings suggest that gendered notions of brilliance are acquired early and have an immediate effect on children’s interests.

3 komentáře:

Jan Hučín řekl(a)...

Je zoufalé, jak utopičtí blouznivci stále odmítají přijmout, že některé věci na světě prostě tak jsou. Že si šestileté holčičky hrají s panenkami a šestiletí kluci kopou do míče.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Už šestileté dívky pochybují o své inteligenci

O svojí inteligenci nepochybují zpravidla jen hlupáci.
Pokud řešit nějaké dženrové stereotypy, pak bych se tedy rozhodně zaměřil na odívání. Řekl bych, že mám poměrně hezké nohy, a přijde mi líto, že pánská móda vůbec nepočítá se sukněmi. Rád bych do svého šatníku zařadil také nějaký slušivý kostýmek. Líbí se mi barva lila a vínová. A taky nemůžu sehnat krajkové trenýrky!

Ygrain řekl(a)...

"Je zoufalé, jak utopičtí blouznivci stále odmítají přijmout, že některé věci na světě prostě tak jsou. Že si šestileté holčičky hrají s panenkami a šestiletí kluci kopou do míče. "

6-year-old girls are less likely than boys to believe that members of their gender are “really, really smart.” Also at age 6, girls begin to avoid activities said to be for children who are “really, really smart.” These findings suggest that gendered notions of brilliance are acquired early and have an immediate effect on children’s interests.

Potřebujete to přeložit, pane Hučíne? S kopáním do míče to vážně nemá co dělat.

Okomentovat