28.2.17

Česká televize: Nerovnosti ve vzdělávání: Mýtus nebo realita?

V mezinárodních průzkumech se Česká republika řadí k zemím, v nichž výsledky žáků a studentů úzce souvisí s jejich socioekonomickým zázemím. Má v České republice každý stejné právo na vzdělávání a stejnou šanci na to ve vzdělávacím procesu uspět? Spěje vývoj českého školství k prohlubování nerovností ve vzdělávání, nebo naopak k jejich postupnému odstraňování? V Knihovně Václava Havla diskutovali Bob Kartous (EDUin), Lucie Plešková (Nadace Open Society Fund) a Jana Straková (Univerzita Karlova).

4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Velmi vyvážená skladba diskutujících.

Jan Hučín řekl(a)...

Nerovnosti ve vzdělávání byly, jsou a budou realita. Lidé nebyli, nejsou a nebudou stejní. Je potřeba to přijmout. Bohužel každá doba má své Dony Quijoty.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

a své "užitečné i neužitečné idioty"...

Jana Karvaiová řekl(a)...

\minulý týden přijela moje známá z GB, kde má syna a manžela. A popisovala školství . To my jsme v té tzv. segregaci úplné prd.Síť naprosto elitních škol, kam se dělají nejen zkoušky (a tvrdé,),ale musíte mít ještě njeméně 3 doporučující dopisy -od vaší současné školy, významné osobnosti nebo někoho dalšího (nejlépe s titulem sir). Její kluk tím prošel a dostal se. ne na střední,ale na druhý stupeň základky (po našem). A není to soukromá škola. Takže ještě jsme ten vyspělý svět nedohnali. A to nehovořím o povinných mundurech na každé škole jiných. A tahle škola teda zrovna inkluzivní není (o které mi kámoška vyprávěla).
Mě se líbí, když je třeba "zatlačit", tak Kartous popisuje GB nebo Finsko. Když tuší, že je to jinak, mlčí jak hrob.

Okomentovat