20.2.17

bEDUin: Co přinesl týden 13. 2. 2017 – 19. 2. 2017


Témata týdne: 

Výrok týdne: 

„Nejlepší učitelé jsou ti, kdo vám ukazují, kam se dívat, ale neříkají, co máte vidět.” Mem publikovaný na Twitteru projektem World and Science.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • EXPERT ODS PRO VZDĚLÁVÁNÍ: OBČANSKÝ AKTIVISMUS STUDENTŮ JE UDAVAČSTVÍ
V minulém týdnu se Václav Klaus ml., kterého ODS představuje jako svého experta v oblasti vzdělávání a jenž získal stranickou nominaci do všeobecných voleb, vyjádřil na adresu šestnáctiletého studenta z Prostějova Jakuba Čecha. Student se stal veřejným tématem poté, kdy donutil prostějovskou radnici, aby zveřejnila informace, které po ní požadoval. Radnice odmítala informace zveřejnit proto, že žadatel není plnoletý, což soud odmítl. Klaus označil mladého studenta za udavače, kterého předčí pouze Pavlík Morozov (propagandistický konstrukt stalinského režimu, který měl z fanatického přesvědčení udat vlastní rodiče). Všimla si toho řada médií, například Lidové noviny. Komentář na serveru Tiscali si všímá toho, že bývalý ředitel soukromé školy říká studentům, aby „drželi hubu a krok“. Tomáš Feřtek v komentáři pro Respekt poukazuje na širší kontext, tedy na fakt, že Klaus reprezentuje vzdělávací politiku jedné z parlamentních stran, jejímž předsedou je Petr Fiala, bývalý ministr školství, který v řadě věcí postupoval ve zcela jiném duchu a směru. Martin Fendrych usuzuje v komentáři pro Aktuálně.cz, že Klaus ml. je příkladem posttotalitního myšlení, v němž nemá místo aktivní zájem o věci veřejné. Komentář Václava Duška pro Britské listy si všímá toho, že mladý aktivista kritiku odmítl, neboť pro něj Klaus ml. není autoritou.
  • ROLE ŠKOLSTVÍ V POST-FAKTICKÉ DOBĚ
Karel B. Müller, vedoucí Katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE, argumentuje ve svém komentáři pro Respekt, že je důležité, aby vysoké školství produkovalo dost humanitně vzdělaných absolventů. Podle autora je to jedna z cest, jak zabránit propadu západních společností do pasti tzv. post-faktické doby, jejímž důsledkem je například hlasování většiny voličů ve Velké Británii o odchodu z EU. Müller poukazuje také na to, že podle zprávy OECD 60 % lidí v ČR ve věku 15 až 29 let nejeví žádný zájem o politiku, což je mnohem více než v jiných evropských zemích, jak ukazuje odkazovaný graf. V minulých týdnech toto téma oživil návrh místopředsedy asociace exportérů Otto Daňka, aby bylo na humanitní studia uvaleno vysoké školné kvůli jejich údajné nepotřebnosti. Tento názor občas rezonuje mezi průmyslovou lobby a některými populistickými politiky (Miloš Zeman).
  • ZÁKON O PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍCÍCH: UČITELSKÉ VOLNO, VÝJIMKA PRO RODILÉ MLUVČÍ
Do v současnosti otevřeného zákona o pedagogických pracovnících by se mohly dostat některé zajímavé novinky (Aktuálně.cz). Poslankyně Anna Putnová (TOP 09) navrhuje, by měli učitelé po 15 letech nárok na půlroční volno (tzv. sabatikl, čili tvůrčí volno), které by mohli dle svého uvážení využít jako prevenci proti vyhoření. Sabatikl není v ČR novum, některé VŠ jej svým pedagogům poskytují, například na Fakultě sociálních studií UK. Pro učitele na nižších úrovních vzdělávacího systému (nejen) je sabatikl uzákoněn např. v Rakousku (Nj). Poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola navrhuje, aby mohli rodilí mluvčí učit kromě cizích jazyků i další předměty, pokud v nich mají nepedagogickou kvalifikaci. K projednání se pravděpodobně dostane i návrh na to, aby se do dvouletého období pro učitele začátečníky mohli dostat i VŠ absolventi bez pedagogického vzdělání, dále status sociálního pedagoga a uznání kvalifikace z neformálního vzdělávání.
UPDATE: SOUKROMÉ ŠKOLY A POSTOJ MŠMT
V minulém i předminulém Beduinu jsme se věnovali kauze týkající se údajné snahy MŠMT omezit vznik dalších neveřejných základních škol na území ČR. I přes tvrzení MŠMT, že o žádostech nerozhoduje paušálně, přetrvávají pochybnosti. Jsou založeny zejména na informacích od žadatelů z různých částí ČR, kteří byli vyrozuměni, že jejich žádost nebude schválena, případně že schválení jejich žádosti naráží na dostatečné kapacity státních škol v dané oblasti. V Táboře se bude 22. 2. konat pod záštitou místostarostky Michaely Petrové tisková konference na téma rodičovských postojů k rozvoji vzdělávání a snahy rozvíjet alternativní vzdělávací modely. Ondřej Šteffl, jeden z provozovatelů sítě soukromých škol, v komentáři pro LN soudí, že podobný zákaz by byl v rozporu s demokracií a že stát se chová jako monopolista, který z pozice síly omezuje konkurenci. Žadatelé ze Zlínska poslali ministryni školství otevřený dopis, v němž ministerstvo obviňují z manipulace s fakty a z nezákonného jednání.

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  1. 2., 17.00, Edupoint Praha – Peďák+: Jak využít digitální technologie k inovaci vaší výuky
  2. 2., 9.15, Goethe – Institut, Praha: Konference Mediální vzdělávání a české školství
  3. 2., 10.00, ZŠ Vodičkova, Praha, Kulatý stůl SKAV a EDUin: Kam „spadne“ vaše dítě? Co řeší spádovost škol a školek

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat