17.2.17

Albína Mrázová: Učitel musí umět rozlišit nevychovanost od problému typu ADHD

Text Jak zkrotit zlobivé děti otištěný v aktuálním Respektu 7/2017 vyvolal mezi čtenáři diskuse nejen o žácích s ADHD, ale také o výchově a současném školství obecněji. "Pokud se bavíme o ADHD, což je kognitivní a neurologická záležitost, která nesouvisí s vůlí, a dítě ji tedy samo o sobě nemůže ovlivnit, pak tuhle poruchu nemohla liberální výchova vyvolat," říká dětský psycholog a terapeut Martin Hofman.


Celý rozhovor na RESPEKT.cz

20 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Opravdu to musí učitel umět? Mám někdy pocit, že s tím mají problém i odborníci.

CatCatherine25 řekl(a)...

Vztah biologických a sociálních faktorů v rozvoji dítěte je jeden z nejzávažnějších a nejobtížnějších pedagogických a psychologických problémů.
Kdyby to uměl rozlišit každý učitel, ubylo by mnoho práce pedagogicko-psychologickým poradnám, SPC, neurologům a psychiatrům.
Navíc to zřídkakdy bývá buď jedno, nebo druhé, poruchy se projevují zpravidla v kombinaci rozmanitých příčin.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Právě problém rozlišení dítěte "nevychovaného" a dítěte s ADHD, je problém. To by musel psycholog nebo psychiatr pobýt cca 2 dny přímo v rodině, aby viděl, co se tam děje. Ono se to totiž zastřít nedá. A ti opravdoví nevychovanci se projeví už i v ordinacích. Jenže to mohou být zároveň děti ADHD postižené a navíc ještě nevychované a pak babo raď. Právě učitel to pozná nejlépe, protože pokud se s takovým dítětem pracuje v malé skupince, ten ADHD má zcela jiné projevy chování než zlobivec. Pak stačí relaxační chvilky, poválet se na koberci, nechat dítě si zahýkat i při hodině nebo staršímu vrazit do ruky hakysak míček apod. a je to dobré. Většina opravdových ADHDdˇáků z toho postupně vyrůstá, takže projevy bývají mírnější a mírnější.Ale to píšu o malém kolektivu. Ve třídách běžných základek kde je kolem třiceti dětí, to je problém jak Brno.

K tomu vzdělání běžných základkářů ( a středoškolských učitelů). Já se bohužel setkávám s tím, že většina jich dlabe na školení o dys poruchách a ADHD (právě proto ,že jsou na základkách odedávna), protože mají dojem, že se jich to netýká. Ž e stačí poradenský papír a tím to hasne. Teprve teď ,ze své pozice speciálního školního pedagoga vidím, jaká to je tragédie. Když mi učitelé k totálnímu dysgrafikovi pronesou větu - kdy nebyl líný a snažil by se,tak....... To se pak držím dost násilím, abych nevybuchla.A takový ADHD je pro ně na druhém stupni nebo střední škole jen zatraceně líný týnejdžr, se kterým lomcuje puberta. Co dodat?

Radomír Palát řekl(a)...

a nemáte úplně pravdu - na školení dlabu, protože jsem jich prožil několik - pořád dokola: definice, seznámení se základními pojmy, jak napsat IVP a další... Jen to, jak s takovými žáky pracovat konkrétně u mě v chemii nebo v informatice, jsem se musel pokusem-omylem a samostudiem naučit sám. A odpověď na otázku z nadpisu - učitel by měl rozpoznat problém, dítě poslat k odborníkům (možná do PPP), kteří to snad rozliší...My jsme ve škole měli specializované třídy pro SPUCH, bylo tam 12 žáků, zvykli jsme si všichni... Teď ty třídy nemáme, ve 27-30 žácích ve třídě se jenom plácáme...Tedy my ne, ti "nahoře", jak ta inkluze skvěle funguje... Je fakt, že většinou s věkem se projevy ADHD zmírňují, ale já je míval v pubertě - to byl mazec...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Je zajímavé, že v 18 (16) jsou všichni zdraví jako řípa a mohou dostat řidičák. Co na to naši slavní diagnostici?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak to ja fakt mela na skoleni stesti.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zruseni dys a vpch trid byla blbost. Ted to ale snad zase jde ne? Jediny problem jsou prostory ve skolach. A personalni obsazeni.

Eva Adamová řekl(a)...

Takže všichni učitelé by to měli rozeznat? A jak jsou na tom s tím rozeznáváním pracovníci v PP poradnách? My teď máme v 8. ročníku chlapce, který byl kvůli ADHD do šesté třídy integrován, a přestože problémy s ním spíše narůstaly, tak se najednou podle pp poradny na konci šesté třídy zázračně uzdravil a ADHD již neměl a tudíž mu byla odebrána i integrace. Chcete další příklad? Nyní máme ve čtvrtém ročníku chlapce, spíše už s poruchou chování než s ADHD, který letos v pohodě pracuje s asistentkou. Ovšem ty tři roky hrůzy, co zažila učitelka a bohužel i on, než se diagnózy od pp poradny a pomoci od psychiatrů dočkali, bych nikomu nepřála. Systém spolupráce mezi školami a pp poradnami je zoufale nepružný a téměř nefunkční.

old pratavetra řekl(a)...

"Systém spolupráce mezi školami a pp poradnami je zoufale nepružný a téměř nefunkční."

Letos už mám pěnu u pusy. Když vás budou třiadvacetiletá bezdětná děvčátka z PPP s mokrým diplomem poučovat, že žák, který měl doposud reedukace (nyní ped.intervence), musí mít PSPP a že nechápu, jaký je to setsakramentský rozdíl a přitom zároveň v mailu nasekají 10 gramatických chyb (nikoliv překlepů), pak nevím, kdo PSPP potřebuje víc. Pak však zjistíte, že jsou to obyčejní žoldáci královny Inkluze a protože prašule na intervence už došly, tak střílejí v nejlepším zájmu dítěte (rozuměj Inkluze) diagnózy, které buď zaplatí stát ze šuplíku, kde ještě penízky jsou, nebo na ně školy nemají personální obsazení, takže paní Zapletalová ušetří. S PPP se máme podle vyhlášky 27 domluvit, ale arogance těchto děvčátek je neskutečná. Když není po mém (já chytrá speckařka), tak nebudete mít nic. A rodičům řekneme, že škola nechce nic zajistit.

Fanda Moudry řekl(a)...

Jako nevychovanost beru pokus žáků v odpoledních hodinách vykolejit vlak a rozbíjení oken starším občanům pro zábavu. V papírech má dobrých 60% těchto "teroristů" diagnózu ADHD. Co s tím?

Eva Adamová řekl(a)...

Jestli to není trošku i tím, že se na děcka s ADHD furt bere ohled a neustále je někdo omlouvá (rodiče jsou schopni papírem s touto diagnózou doslova učitelům šermovat před očima) až se z nich ti nevychovanci v pravém slova smyslu stanou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add paní Adamová - ne ,všichni učitelé by to nemuseli rozeznat. Stačí, když pojmou podezření (na základě jakýchsi znaků) a pošlou dítě na vyšetření.O PPP mi numusíte nic povídat ,totéž o SPC. Asi na všech školách najdeme do očí bijící náhle uzdravené žáky a to nejen SPU nebo VPCH, ale i LMP. To je zase jiná pohádka a pěkně dlouhá. Já mám třeba dítě, které bylo klinickým psychologem třikrát diagnostikováno jako LMP. Pak šlo do PPP a už nebylo! od té doby hledám odpověď na otázku, čí pravda je pravdivější. Zatím jsem se to nedozvěděla.
Můžu ale říci, že nyní se nám lehce daří lepší komunikace mezi poradnou a školou.Tak snad jsem to nezakřikla.

Ad Pratavetra - asi jste si to trochu spletl. To, čemu se říkalo reedukace, byla speciálně pedagogická péče. Tedy za předpokladu, že se tam prováděla reedukace. Jsou školy, kde se v těchto hodinách dělala ree (sluchové vnímání, logo reedukace, zrakové vnímání, grafomotorika a další věci potřebné k nápravě a zlepšení učení) a byly školy, kde se doslova jen doučovalo, což bylo samozřejmě špatně. Proto v současné době (jako školní speciál) dělám osvětu na druhém stupni, protože tam si to pletou dodnes a paní učitelky mě nosí papíry ,ať s dětmi trénuju na písemku.
V současnosti je pedagogická intervence - doučování (které bude konečně nárokově placené) a speciálně pedagogická péče, tedy reedukace. Jelikož NUV si dost pozdě uvědomilo svou chybu ohledně nastavení tohoto předmětu ve RVP ZV, vydalo v listopadu nový pohled na to ,jak by ten předmět měl vypadat. Mohu zaslat panu Wagnerovi ,aby to tu zveřejnil, ale myslím, že médii to už proběhlo.No opakování matka moudrosti.

Celé je to prostě divné.Postavili nás před jejich pojetí inkluze a je t bordel. Paní Zapletalová je spokojená a ministryně tvrdí, že jsou to všechno jen takové malé muštičky, které samy odletí.

Omluvte mou urputnost, ale opravdu děti s ADHD nejsou jen děti s papírem.Klidně vás seznámím s rodiči, o kterých bezpečně vím, že děti vychovávají dobře, ale v tom mozečku se prostě něco přecvaklo a není boha to zrovna rychle změnit.Jenže mnozí rodiče si myslí, že právě ten papír stačí. Pak přijdou na konzultace ke mně a prý co mají dělat. A já jim začnu říkat něco o úpravě denního režimu a jídelníčku a oni si myslí, že mě vrátili před chvílí z Bohnic.To je těžké pořízení.Prostě i oni vyžadují asi prášky (jako mnozí pacienti) a vše ostatní zavrhují jako babské rady, které nepomáhají.
Je to těžké.

old pratavetra řekl(a)...

Paní Adamová, máte pravdu, to je už běžná praxe. Dítě vám řekne, ale já mám na to papír. Resp. rodiče na PPP chodí s cílem získat jakýkoliv "papír", jen aby měli alibi pro to, že zanedbávají výchovu dítěte.Radomír Palát řekl(a)...

Myslím, že Ti soudní z nás vědí, že žáci s ADHD jsou ve školách ... Učím také... A můžu sem psát desítky příběhů, znám rodiče, kteří spolupracují a doma toho mají také moc... Co mně vadí, je blbost nadpisu - učitelé MUSÍ... Když jsem chtěl radu nebo pomoc, z PPP jsem dostal papír s frázemi stokrát opisovanými... Měl jsem štěstí na rodiče, takže jsem se z toho nezbláznil a teď po 20 letech učení jsme snad dostatečně poučený. Ale to MUSÍ, to mi vadí - bez pomoci, bez rozumu, bez spolupráce s rodiči...

Jana Karvaiová řekl(a)...

A vy jste si jeste nezvykl? Na to musi? Ucitele jsou ti nejuniversalnejsi pracovnici v CR

CatCatherine25 řekl(a)...

Učitelé by se měli konečně domluvit na tom, co musí a co nemusí.
Žádný učitel NEMUSÍ být holka pro všechno.
Možná, že by pomohla pedagogická komora nebo aspoň pedagogická etika.

Fanda Moudry řekl(a)...

18. února 2017 16:02

Paní Jano Karvaiová, nemáte pravdu v té univerzálnosti. Některé žákyně nás kantory na SŠ svou mimoškolní výdělečnou činností už ani nepřekvapují. Jinak máte samozřejmě pravdu i s vašim oblíbeným výrazem "bordel na kolečkách". Začal jsem ho ohledně inkluze, kariérního řádu, financování škol a dalších "vylepšeních" paní Kateřiny používat taktéž.

m vanek řekl(a)...

S žáky ADHD se setkal každý učitel. S některými se dalo pracovat a s některými ne. I ADHD může být vychovaný či nevychovaný. Je to o toleranci a o podmínkách výuky. A podmínky ve školství jsou katastrofální.
Bohužel podpora shora nulová. Oborové didaktiky pro postižené na SŠ téměř neexistuje. Pro můj obor vím o jediné VŠ didaktičce v ČR v těžce důchodovém věku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zase je to o tom, co si necháme líbit. Bylo na nás doslova hozeno leccos. A většina lidí jen špitá ve sborovně a to ještě hezky "potajomky". I ten osel, když mu na hřbet hodíte moc, tak klekne a nehne se. Učitelé jsou doslova zavaleni vším možným, a přibude ještě to porfóolio kariérního řádu,abychom náhodou neměli málo práce. Jsme Ferdové mravencové. Mnozí z nás jsou spíš Brouci pytlíci, děláme a snažíme se, jenže jen o snaze to mnohdy není, snaha nestačí.
A pořád je to MUSÍTE. A pak následuje nějaký trachtát o profesionalitě apod. Jenže troubové nahoře nechápou, že profesionál je ten, kdo UMÍ, ne ten kdo MUSÍ. \mě tak poslat učit matiku na gympl, to by všichni čubrněli. Žádné musí by to nezachránilo. jenže oni chtějí jen Ferdy. Ne profesionály. Ferdové jsou lacinější.

Fanda Moudry řekl(a)...

18. února 2017 19:16

Sama Valachová dnes v ČT prakticky potvrdila, že kantoři se věnují pedagogické činnosti tak na 10%. Zbytek je byrokracie. Nenavrhla však žádné řešení, protože stát by byl nucen propustit desetitisíce úředníků.

Okomentovat