31.1.17

Ze sociálních sítí: Kateřina Valachová o Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020

Dnes jsem informovala vládu o průběžném hodnocení implementace Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Tento dokument vláda přijala koncem roku 2014. Resort školství tehdy reagoval na neustálý vývoj moderních digitálních technologií, které se do výuky neustále zapojují. Rozvíjíme digitální gramotnost žáků a připravujeme je na uplatnění ve společnosti, kde požadavky na znalosti a dovednosti v segmentu informačních technologií stále rostou. Zvyšujeme konkurenceschopnost našich absolventů.

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Co nevidět budeme v polovině strategického období, a zatím jsem nějaké podpory nezaregistroval.
Tak hlavně, že je jasno, kdo a jaké se dočká podpory v té druhé polovině období. Jistě ne méně úspěšné než byla polovina první. Především ta revize ervépé mě zajímá. Asi že ty výstupy?

Eva Adamová řekl(a)...

Uplyne ještě několik let a na naší škole opět nebudeme mít digitální strategii na čem uplatňovat. Technika pořízená z projektů v letech 2007-2014 neúprosně dosluhuje a zastarává, a to prosím nejsme nikterak nároční. Zřizovatel nám na toto vybavení peníze nedá a ani dát nemůže, jsme rádi, když nám doplatí nějakou korunu navíc na mzdy nepedagogických pracovníků, aby nám ve škole vůbec byl ochoten někdo uklízet.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co nabízí MŠMT pro učitele? Kurzy. Jako vždy. To už tu bylo. Máme Z, máme cosi dalšího. Co kdyby místo zbytečných mentorů a koordinátorů evaluace byly prachy na ajťáky na školách?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak. Učitel má učit, a ne dělat údržbářského pikolíka. Správu čehokoli má dělat profík.
Sekl jsem s tím už před lety. Už mne nebavilo být neustále napadán za to, že se někomu něco někdy před měsícem neuložilo tak hezky, jak by si býval představoval, že na na tom druhém počítači nemá na ploše takový to na kliknutí na stejném místě jako na tom prvním, že mu za půlstránkou textu vyjedou dva prázdné listy, že ani na potřetí nedorazil mejl na tu adresu, kterou se ani na potřetí nepodařilo napsat správně, a tak nějak podobně.
Zcela poslední hebíček byl zatlučen, když jsem přišel s myšlenkou, která by kolegům napomohla při organizaci školního roku, a padla manažerská otázka: "A neulehčujeme jim to moc?"

Eva Adamová řekl(a)...

A to všechno, co jste popsal, ještě není nic proti tomu, že náš ředitel si pohlídal děcka v počítačové učebně tak, že za jeho přítomnosti vybrali ze dvou počítačů paměti RAM. Oni jim tedy říkali rámky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Buďte ráda, paní Adamová, že ty paměti nevybral váš ředitel. Pod ubožákem se pracuje nevesele.

Ygrain řekl(a)...

Ty kurzy budou povinné? Něco jako když jsem musela zabít několik odpolední posloucháním, jak se posouvá okno nebo jak se formátuje odstavec ve Wordu, ale prezentace jsem se musela naučit dělat sama? Hlavně že si pak ti nahoře odškrtnou, jak ty pedagogy hezky proškolili.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ty kurzy budou především zadarmo. Jako že zadarmo. Učitelé na ně budou zasílání befélem, aby to vypadalo, že je o ně až frenetický zájem, a učitelé strádají na těle i duchu při představě, že by o ně mohli přijít. V takových podmínkách se pak lépe počerpává z fondíků.
Pokud se někdo případně kriticky ozve k úrovni či vůbec potřebnosti takového kurzu, se zlou se potáže. 'Tak on se nám tu někdo ofrňuje nad společným zájmem? No, tak to dopravdy nevíme, je-li to na nějaký karierní postup.' Takových situací a kontextů jsem už zažili, až běda.

Josef Soukal řekl(a)...

Já už k předchozím komentářům nemám co dodat, snad jen to, že při slovu "strategie" v souvislosti se školstvím dostávám husí kůži.

Nicka Pytlik řekl(a)...

při slovu "strategie" v souvislosti se školstvím dostávám husí kůži

Jako že urputné boje s marietereziánským tmářstvím ve vzdělávání na všech frontách.
Obětujeme obě křídla!

Okomentovat