9.1.17

Zdeněk Sotolář: Společné vzdělávání se nekoná aneb Dva mýty inkluze

V ohlédnutí za rokem 2016 na EDUinu čteme: „Vzhledem k pomalému náběhu reformy nedošlo k zásadním problémům (iDNES.cz), vzhledem k vysoké kontroverzi a zpolitizování tématu je však možné očekávat i nadále problematický průběh."


Reforma? O jaké reformě vlastně EDUin mluví? Inkluzívní vyhláška nemění nic na tom, že naše školství je vysoce selektivní. Ministerstvo školství s lživým heslem o společném vzdělávání a pod vedením loutkoherců z EU a neziskovek zaútočilo na jeden jediný segment: na praktické školy. Byla zrušena příloha RVP.ZV, která mj. umožňovala specifické učební plány, a má ji nahradit poněkud krkolomné zařazování do stupňů podpory a následné zbytečné sepisování individuálních plánů.

Odvaha politiků – těch ministerských i těch parlamentních – však nedosáhla na existenci přebujelého množství víceletých gymnázií, které odvádějí ze základních škol mnoho žáků. Dávno již nejen těch mimořádně nadaných. Ministryně Valachová opakovaně připomínala blaho společného vzdělávání, které však právě žáci víceletých gymnázií nikdy nepocítí. To ovšem našim pseudoreformátorům nevadí, tohoto vosího hnízda se v obavě o svoji politickou kariéru raději nedotknou.

Problematický průběh? EDUin nám nalhává jeho falešné příčiny. Ne kontroverze a zpolitizování, ale uspěchanost a nepřipravenost, nejasnosti a nedostatek financí jsou a budou skutečnými příčinami problematického průběhu. Na zvýšenou byrokratickou zátěž už si stěžovaly školy i poradny. Vyhláška přináší různé výklady, třeba předmětu speciálně pedagogická péče. Peníze nepřitékají tak, jak by měly: na některých vyšetřeních nejsou vyplněny kódy umožňující čerpání financí.

Dalším doklad uspěchanosti a nepřipravenosti nechtěně představila v UN náměstkyně Zapletalová. Až teď se chystají standardy pro práci poraden! O nejednotnost přístupu poraden si štěbetali vrabci na školních střechách už dávno: co pro jednu poradnu je mírný problém, pro druhou je důvod k individuálnímu plánu. Jak za této situace může asi vypadat smysluplné zařazování do stupňů podpory? Pro ministryni Valachovou byl však rozhodující modlou přijatý termín. A stejné to bude i s kariérním řádem.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou zvědaví, jak si s těmi dezinformacemi ve veřejném prostoru, které systematicky a cíleně šíří státní správa ve školství a všelijací odborníci na vzdělání, poradí ten nový úřad Evy Romancovové, a kdy se ty nepravdivé zprávy kolující po internetu začnou podle plánu zveřejňovat například na twitteru nebo ve veřejně dostupném newsletteru.

Okomentovat