16.1.17

Zdeněk Sotolář: Pod taktovkou zbytečného ministra aneb Chaos na objednávku

„Ukazuje se, že lidé po čtvrt století trvajícím období politických změn přestávají být ve veřejné oblasti aktivní a ztrácejí zájem o politiku a někdy jí ani nerozumí,“ řekla poslankyně Langšádlová při interpelaci předsedy vlády.

Lékem by měla být nová koncepce občanského vzdělávání. „Je nezbytné objasňovat základní principy fungování demokratické společnosti. Občané by měli vědět, co mohou chtít po politicích na jednotlivých úrovních, jak funguje volební systém a jaká může být jejich participace na řešení věcí veřejných.“ (zde) To vše je dávno součástí RVP ZV. Znechucení z politiky však není důsledkem špatné koncepce občanského vzdělávání, ale toho, co nám denně politici předvádí. Představa, že to vyřešíme jakousi novou koncepcí občanského vzdělávání, je nesmyslná.

Sobotka slibuje, že se bude činit. Plané jsou však sliby, že „koncepce bude předmětem široké diskuse, ke které budou přizváni nejenom zástupci ministerstev a zainteresovaných institucí, akademické sféry...“ Dobře víme, jak „široká“ byla diskuse nad inkluzí nebo nad kariérním řádem. Jaký bude prostor k široké diskusi, když „termín předložení vládě je květen roku 2017“? Jako vždy. Vláda zase chystá zásah do RVP ZV, který měl být již dávno komplexně revidován. Tato další dílčí kreativita na politickou objednávku povede jen k nejistotě, zmatkům a zpochybnění RVP.

Nedůvěru také vzbuzuje Sobotkovo sdělení, že „došlo k přidělení gesce ministrovi pro lidská práva a legislativu“. Zapojení právě zbytečného ministerstva zpochybňuje slib, že „to musí být systém, který bude nastaven občansky neutrálně ve prospěch fungování demokratického systému právního státu.“ Vždyť je to celé jen politická hra: poslankyní Langšádlovou se zviditelnila umírající TOP 09, zviditelní se i Chvojkovo ministerstvo, zviditelní se pilná ministryně Valachová. Jenom to zase odskáčou školy, učitelé a žáci, na které dopadne ta „jejich“ nová koncepce. Ne první, ne poslední.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat