21.1.17

Tomáš Feřtek: Mají přijímací testy určovat, co se má ve školách učit?

„Jednotné přijímačky přinášejí ještě větší soustředění na pseudoakademické znalosti, stačí se podívat na vzorové testy Cermatu. Tyto testy budou v dalších letech určovat, co se bude na základních školách učit. (…) Jakkoli jsou testy Cermatu po obsahové stránce problematické, testy předkládané některými agenturami jsou o několik pater horší.“


Celý článek na RESPEKT.cz

5 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Jen si trochu ulevím. Člověk, který základní terminologii oboru označuje za pseudoakademické znalosti a který si myslí, že by adepti středoškolského studia neměli přicházet na školu vybaveni i jistou dávkou terminologie, nemá smyslu polemizovat. Na základě svých zkušeností s testováním a zadáním přijímacích zkoušek připravovaných školami musím napsat, že nejen doškolovací kurzy, ale i samotné dřívější přijímačkové testy jednotlivých škol se kvalitou cermatím zdaleka nevyrovnají. Základní problém s přijímačkami tkví ve Feřtekově hlavě.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pro Feřteka:
je to přesně obráceně. Ve škole se má nabýt takových znalostí (což dříve bývala zcela běžná věc), aby žáci zvládli přijímací zkoušky bez nějakého "násilí" v podobě přípravných kurzů apod. Kdo to dnes nezvládne, v základce se neučí a svým způsobem mu to patří, že se nedostane na školu nebo si musí ty kurzy platit.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pro Feřteka:
se "začala výuka na mnoha základních školách přinejmenším v osmé a deváté třídě orientovat na to, co testy ověřují."

Dolože.

Josef Soukal řekl(a)...

Nepostřehl jsem chybu ve svém textu: S člověkem ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Především, ve školách se už nějakou řádku let neučí, ale vybavuje se kompetencemi. A to podle podle rámcového vzdělávacího programu, který vygenerovalo ministerstvo školství! Školy si po rozklíčování klíčových kompetencí sestavily vlastní vzdělávací programy v souladu se svými představami o nejlepším zájmu svých žáků.
Testy svým obsahem a rozsahem musí korelovat s výstupy rámcového vzdělávacího programu. Pokud s testy mají žáci nezanedbatelné problémy, pak se školy zřejmě svým způsobem zkompetentňování odchýlily od rámcových vzdělávacích programů. A nebo žáci na to zkompetentňování kašlou, a školy současně kašlou na to jejich kašlání.
Pitvání testů ve smyslu jejich 'unikátnosti' je bezesporu mediálně zajímavé analytické cvičení. Případnější by bylo porovnat testy s tím rámcovým programem, a ten rozpitvat do alelůůůjá.

Okomentovat