8.1.17

Štěpán Drahokoupil k odhadu počtu romských žáků na ZŠ: Na zhodnocení inkluzivní reformy je ještě brzy

Počet romských žáků, kteří jsou vzděláváni jako žáci s lehkým mentálním postižením, zůstává v zásadě stejný. Aktuální data ministerstva školství vlastně potvrzují dřívější zjištění ze zápisů do prvních tříd a z přestupů dětí z bývalých praktických škol, že se žádné masové přesuny žáků nekonají. Apokalyptické scénáře odpůrců společného vzdělávání tedy nenastaly a minimálně z dat vyplývá, že vše zůstává více méně stejné. Měli bychom tedy nová pravidla pro společné vzdělávání označit za nefunkční?


Celý článek na Romea.cz
5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Počet romských žáků, kteří jsou vzděláváni jako žáci s lehkým mentálním postižením, zůstává v zásadě stejný... se žádné masové přesuny žáků nekonají. Apokalyptické scénáře odpůrců společného vzdělávání tedy nenastaly...

A je to. Pokud jsem to pochopil správně, tak původně kritizované dramatické počty metálně postižených dětí romské populace v poměru k ne většinové, ale ostatní populaci v zásadě odpovídají realitě. Apokalypsa se nekoná. Tak proč pořád tolik řečí okolo?
V hlavním proudu společně vzdělávané, šťastné děti. Žádná 'nuda, strach, nevkus, chudoba'. Všichni chtějí do školy! Že, Ondřeji Šteffle? Ostatně, kolik Romčat se hlásí do scio škol?

Fanda Moudry řekl(a)...

Masový přesun = 205 žáků

Tak trochu s tím MŠMT počítalo, proto má v záloze plán "B". Tím je zápis do prvních tříd v dubnu. Všichni budoucí prváci "skončí" ve školách hlavního vzdělávacího proudu. Budou se snažit bývalé školy praktické vyhladovět postupně od prvních tříd. A půjdou na to přes ekonomiku. Všichni víme, že hraničním počtem pro ekonomické fungováni větších škol je počet žáků ve třídě o počtu 17. Je jasné, že se to na bývalých praktických školách nikdy nepodaří zajistit. Pak přijde ke slovu zřizovatel a je úplně jedno zda to bude obec nebo kraj. A ten rozhodne rychle, protože nebude živit "dvě ZŠ" vedle sebe. A stačí se podívat na aktivní přesvědčovací akce aktivistů před zápisem z různých neziskovek. Kam asi budou směřovat děti s SPU?

CatCatherine25 řekl(a)...

Na zhodnocení této deformy je skutečně ještě brzy, ale dá se předvídat, že nikomu nic dobrého nepřinese. Už její zahájení a počáteční průběh svědčí o tom, že nebyla zvládnutá ani po organizační stránce.
S velkou pravděpodobností stoupne počet negramotných občanů této země, kteří nenajdou společenské uplatnění, protože nebudou nic umět a skonči na podporách a v invaliditě.
Na své si přijdou pouze pijavice, které jsou na tuto zrůdnost přisáté.

Miloslav Novotný řekl(a)...


Tak si to shrňme: Štěpán Drahokoupil, autor pracuje pro Nadaci Open Society Fund Praha. Nadace Open Society Fund Praha pracuje pro cizí moc v zastoupení György Sorose. Soros usiluje o zničení národních států v Evropě, odkud sám pochází. Drahokoupil je užitečný, v žoldu Sorosově pracující na ničení českého národního školství. Počítá, co mu počítání Romů vynese. Jako rukojmí si bere děti českých Romů, které společně s dalšími nájemnými ziskovci OSF štve proti české škole a většinové populaci.
Drahokoupile, čeští Romové jsou nejvzdělanější příslušníci svého etnika. K tomu je nepotřebujete počítat. Čeští Romové zde mohou bez jakékoliv segregace žít, mít děti, posílat je do škol, studovat, pracovat, posílat k čertu Novotného nebo Drahokoupily i s komárkama. Jen čeští Romové vědí, proč zde žijí, proč s oblibou žijí pospolu v jedné lokalitě, proč živí své lichváře, proč mají děti, proč se jim nechce je posílat do škol, proč jich studuje tak málo, proč jich pracuje možná ještě míň: Pracovat za mzdu znamená dělat něco, co umím. Zde je na místě důraz na učení se ve škole, ne na osočování školy, že nic neumím.
Co na to Drahokoupil? „To ale neznamená, že by romští a ne-romští rodiče a žáci neměli poukazovat na to, že se pro ně třeba vůbec nic nezlepšilo.“
Na dokreslení připojím komentář z jiné diskuse na Romea: „Vzpomínám si, jak před několika lety ti samí romové řvali, že je to rasismus a proč by se měli romové počítat. Dneska nám vykládají o tom, jak je to potřebné. Tak si ujasněte co vlastně chcete.“
Inu, člověk míní, Soros mění, že Drahokoupile. Nechcete se začít živit poctivě?

Jiří Pilař řekl(a)...

Vzdělávání Romů v ČR je dlouhodobý problém, ale není dominantním tématem pro „speciální“ školy, ale pro základní školy běžného vzdělávacího proudu. Ty mají velký problém zajistit odborný přístup ke vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, mezi něž velké množství romských žáků díky indolenci svých rodičů spadá.
Nicméně jak již zjistil výzkum bývalé eurokomisařky Viviane Redingové z roku 2012 sledující vzorek 22000 osob romského etnika v jedenácti členských zemích EU (Česka, Francie, Itálie, Španělska, Polska, Maďarska, Slovenska, Řecka, Portugalska, Bulharska a Rumunska), to v naší zemi není vůbec špatné, jak tvrdí lehkoživkové z lidskoprávních neziskovek. Úroveň vzdělání mají Romové v ČR nejvyšší v rámci jedenácti sledovaných evropských zemí – byť, přiznejme si, není stále dobrá. Uplatnění na trhu práce českých Romů ve srovnání s jinými zeměmi v Evropě je nejstabilnější a mají trvale placené zaměstnání - 40%, oproti 10 až 20% v ostatních zemích. Podíl Romů se středoškolským vzděláním dosahuje téměř 30% oproti průměrně 15% v dalších zemích.
Přesto některé země kritizují Českou republiku, která se jako jedna z mála evropských zemí, snaží řešit vzdělávání romských dětí systémově a jako jedna z nejúspěšnějších.
Fascinuje mne, jak Ministerstvo školství již několik let nazad připouští nekompetentní kecy našich soudruhů lidskoprávníků, možná lépe lidskoškodilů, kteří nemaje dostatek odborných znalostí se navážejí do všeho a rozvrací cokoliv, co má alespoň trochu systémovosti. Přiznejme si, že pro tyto extrémní levičáky je jakýkoliv systém ohrožující, protože dokáže rozkrývat jejich numismatické snahy a kdo má jen trochu odlišný názor, je jimi považován za třídního nepřítele.
O to víc mi je líto, že odborností zaštiťující se vedení Národního ústavu vzdělávání jin v rámci strachu o svá místa naslouchá, ba dokonce se s nimi radí.
PaedDr. Jiří Pilař

Okomentovat