17.1.17

Radka Kvačková: Doufáme, že nás nezklameš - Víceletá gymnázia mohou způsobit škody na sebepojetí dětí

Řekněme to rovnou: Přijímací zkoušky na střední školy jsou zhůvěřilost, zvláště pak ty do víceletých gymnázií. Ve skutečnosti totiž netestují děti, ale rodiče a jejich ambice. Správný by byl přesně opačný postup. Takový, který by umožnil společné středoškolské vzdělání všem žákům s tím, že kdo by chtěl, mohl by v uzlových bodech spojených s certifikátem určitého stupně odbočit nebo skončit dřív. Něco podobného teď rezonuje v Berlíně, i když není jisté, jestli se to podaří uskutečnit.


Celý článek v Lidových novinách1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Něco podobného teď rezonuje v Berlíně, i když není jisté, jestli se to podaří uskutečnit.

Když na to přijde, tak u nás se to určitě podaří. Sice na to nebudou ani peníze, ani kapacity, ale jako obvykle postačí přijetí nějakého zákona s tím, že se časem uvidí.
Pokud je na závadu, že se na víceletá gymnázia dostane jen jeden z mnoha, a jak vychází najevo zpavidla ztřeštěnec, který už dva měsíce před zkouškami šílí nad možná poprvé v životě otevřenou učebnicí matematiky, pak k řešení této palčivé segregační otázky vedou dvě cesty. Buď víceletá gymnázia zrušit, co pak ale s těmi ambiciozními rodiči? A nebo se zřídí víceletá gymnázia pro všechny.
'Děti moje, to ale není vůbec žádný problém', pravila by babička z takové normální rodinky. Postačí, když se ervépé pro druhý stupeň základní školy zruší, a nahradí ervépéem pro nižší stupeň víceletého gymnázia. Á... je to!
Ambiciozní rodiče bych ovšem hnal svinským krokem. Dětičkám umetají cetičky, a z jakéhokoli jejich neuspěchu zčerstva obviní kohokoli jiného. Tedy kromě sebe, samozřejmě.
A taky by mne zajímala ta Berlínská rezonance. Jakože, kdo je tam za cívku a kdo za kondenzátor. Už se začínám těšit, co všechno bude časem rezonovat celou naší společností.

Okomentovat