28.1.17

poste.restante: MŠMT to vymyslelo a naplánovalo DOBŘE aneb Nestydíte se aspoň trochu při pohledu do zrcadla?

Učitel poste.restante okomentovat na České škole tiskovou zprávu MŠMT Společné vzdělávání šité až příliš horkou jehlou? Nebo neochota měnit rutinu a stereotypy?, která reaguje na výroky učitelů v článku na iDNES.cz Školy čelí zmatkům kvůli inkluzi. Je šitá horkou jehlou, míní pedagogové.


Překlad:
MŠMT to vymyslelo a naplánovalo DOBŘE.

To jen ti lidé dole to hatí.
Jsou neschopní, anebo líní měnit zažité stereotypy v práci. Proto si vymýšlejí falešné a nepravdivé pseudoargumenty.
Na seminářích jsme jim to přitom mockrát vysvětlili.

Když si tak stěžujete, jakpak že jste to dělali doteď? I vy jedni. Asi bychom vám tam měli poslat inspekci.
Přeci jsme si řekli, že budeme pěkně, společně budovat to společné vzdělávání. Tak přestaneme zlobit, stoupneme si do řady, chytneme se za ruce a ještě jednou, společně a hezky nahlas: "Ministerstvo to vymyslelo a naplánovalo DOBŘE!!"


Inu, nic tak nepotěší učitelské srdce, jako když jeho MŠMT poskytne v reakci na věcnou kritiku podobnou reakci a do ní zakomponuje takto formulované "ocenění".

Že na těch osmi či kolika průběžně pořádaných seminářích se nikdo nic nedozvěděl, protože nikdo, včetně lektora pořádně nic nevěděl?
Že život se žije poněkud odlišně od ministerských skleníkových představ a paragrafů zákona?
Že poradenská zařízení nejsou nafukovací a zatím nepracují v trojsměnném provozu?
Že je přinejmenším sprosté a nedůstojné bagatelizovat připomínky lidí v terénu, kteří musí ten šlendrián při přípravě a spuštění "inkluze po česku" napravovat?
Že to, co se nyní děje, bylo terčem kritiky a mnoha podnětů a připomínek dávno předem?
Mít tu drzost mluvit teď o "knížecích radách" je donebevolající drzost.

Myslím, že ve virtuálním světě tu opravdu někdo žije.
Ale učitelé a obzvláště speciální pedagogové to rozhodně nejsou.

A ještě jedna osobní poznámka.
Nejprve připravit velké množství kvalitních pedagogů na vysokých školách, pak si říci o peníze na něco, co možná bude, a virtuálně modelovat změnu mentality a pracovních postupů učitelů a poradenských pracovníků je možné ve virtuálním světě, nemluvě o tom, že by šlo o proces v řádu desítek let.

V devadesátých letech jsem pracoval ve středně velké firmě s cca 1200 zaměstnanci, kde se vedení společnosti rozhodlo změnit organizaci práce. Detaily nejsou důležité.
Podstatné je, že ostrému startu, a rozběhu změn, které i tak probíhaly v několika etapách, předcházela příprava cca dvaceti "apoštolů" z řad zaměstnanců firmy, kteří po absolvování školení následně seznamovali s podstatou změn všechny zaměstnance na speciálních celodenních seminářích. Všechny, počínaje uklízečkou a konče inženýrem ve vývojovém oddělení. V průběhu celého procesu byl obzvláště velký důraz kladen na vysvětlení a pochopení změn a především na zpětnou vazbu ode všech pracovníků.
Celý proces, včetně přípravy trval cca dva roky.

Srovnejte, prosím, tuto z hlediska pracovní náplně většiny zaměstnanců nepodstatnou změnou ve středně velké firmě, se zásadní změnou stylu práce a pracovních podmínek, jakou "inkluze po česku" bezesporu je, týkající se tisíců škol a statisíců lidí - učitelů, rodičů i žáků.

Srovnejte, prosím, proces zavádění inkluze, který probíhal v zemích, jež jsou nám neustále dávány za vzor s "hurá akcí", která byla odstartována zde v ČR.

Není Vám aspoň trochu trapně, když do kamery takto nekompetentně komentujete práci lidí v terénu a ve svých tiskových výstupech rozdáváte své "knížecí rady"?

Nestydíte se aspoň trochu při pohledu do zrcadla?

6 komentářů:

old pratavetra řekl(a)...

Text zvětšit a vylepit na stěny MŠMT.

Poste.restante to popsal přesně. MŠMT žije v přesvědčení, že když bude hlásat své inkluzivní náboženství v té podobě, které věří, tak tomu uvěří i ostatní. Ne, MŠMT už dlouho není ministerstvem školství.

Jitka Koubová řekl(a)...

Dobře vy!

Ygrain řekl(a)...

Reakce paní Karvaiové na ČŠ: http://www.ceskaskola.cz/2017/01/jana-karvaiova-pro-ceskou-skolu-reakce.html

CatCatherine25 řekl(a)...

Je to tak a doplácejí na to hlavně postižené děti, které jsou ze všech nejbezbrannější a potřebují nejvíce citlivé a kvalifikované péče a odborného vedení, aby mohly aspoň částečně kompenzovat své handicapy a zapojit se podle svých sil, schopností a možností do společnosti nepostižených.
Doplácejí na to rodiče hlavně mentálně postižených dětí, kteří se musí denně dívat na to jak se jejich syn nebo dcera ve škole trápí, jak je pro ostatní žáky a často i jejich rodiče předmětem posměchu a jak nezvládá učivo určené pro průměrně nadané žáky.
Doplácejí na to naši učitelé, kteří až donedávna byli pro svoji práci plně odborně kvalifikováni a nyní jsou stavěni před úkoly, které s jejich kvalifikací nesouvisí, a které nemohou ani při velké snaze a nasazení na potřebné úrovni zvládat.
Idiot, který tohle vymyslel asi nikdy ve své rodině neměl mentálně postižené dítě, ani takové dítě zblízka nikdy neviděl.
Udělat si byznys na účet dětí s postižením je velká nemravnost.

Ygrain řekl(a)...

... a ještě pak mají někteří to chucpe tvrdit, že po absolvování normální základky budou postižené děti schopny uplatnit se na trhu práce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Idiot, který tohle vymyslel...

Idioti, kteří tohle vymysleli. Tohle jeden nedá.
Honem, honem, aby to už bylo. Že příprava vázne, je-li vůbec nějaká, není prý podstatné. Podstatné je to spustit, a pak už se uvidí. Že by to mohlo někoho poškodit? No a co. Idea nad možnosti! Kácí-li se staralé pořádky, nechť si dítka zalítají...
Prý tlačí nějaké evropské rozsudky. Houbeles! Tlačí evropské fondíky a lákadlo kaučinkového lehkožití. Dobré bydlo pro státní ouřady, kteří zřejmě jinak nemají do čeho píchnout.
A pitomci, kteří to tlačí hlava nehlava, jen aby se taky přisáli. Takových všude dost.
Patrně je to už běžná praxe. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se v té naší Matičce má stavět pár stanic metra bez doposud vykoupených potřebných pozemků, a to nejspíš i proto, aby se neprošvihla příležitost počerpat fondy. O to tady běží. Legálně se předisponují kamarádíčkům, a když to z nějakého důvodu nevyjde, vracet ty prachy bude stát. Činovníci pak ponesou už jen tu strašlivou politickou odpovědnost, a budou trpět a strádat asi jako ten oupnkártový horolezec nebo jako ten novofloridský chráněnec motorkářů.

Okomentovat