27.1.17

MŠMT: V novém školním roce dozná změn kariérní řád učitelů

V novém školním roce 2017/2018 vstoupí v platnost nový kariérní řád, který do budoucna upraví kariéru učitelů. Ta by měla postupovat ve třech stupních, v rámci nichž budou učitelé také odměňováni. Na pozvání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka dnes nová pravidla přiblížila v Jihlavě celkem 130 zástupcům školských zařízení ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.


„Věřím, že navržený kariérní řád pomůže především regionálnímu školství, tedy přitáhne mladé lidi do školství, zlepší finanční podmínky kantorů a ocení služebně starší a zkušenější pedagogy. Změna přichází po 20 letech a já si dovolím paní ministryni upozornit, že z pohledu zřizovatele středních škol, kterým je Kraj Vysočina, je realizace této změny možná jen v případě současné změny financování regionálního školství. Na území Kraje Vysočina učí v současné době 7 225 pedagogů na všech úrovních škol,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Podle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové bude kariérní řád pamatovat na učitele začínající i zkušené. Od září 2017 by měla začít fungovat podpora začínajících učitelů ve dvouletém adaptačním období. Vzápětí budou postupně uplatňovány příplatky za specializaci například pro výchovné a kariérové poradce nebo metodiky prevence.

Nováčkům zařazeným do 1. stupně kariérního řádu budou dva roky pomáhat uvádějící učitelé, kteří za to budou mít garantovaný příspěvek 3000 korun měsíčně. Po dvou letech bude muset „čerstvý“ učitel absolvovat atestaci před komisí ve škole, kde působí. Členy by měli být ředitel, zkušenější učitel téže školy a externí odborník například z pedagogické fakulty či školní inspekce. Na atestace pro třetí stupeň, který by měl být pro učitele spojen s příplatkem až 5000 korun měsíčně, bude dohlížet Národní institut pro další vzdělávání. Jeho úkolem bude zajistit nezávislost a jednotnost posuzování kompetencí učitelů jednotně. První učitelé se tak budou moci o třetí stupeň ucházet již za tři roky.

Dle informací ministryně budou včas vydány vyhlášky k I. a II. stupni učitele v rámci Kariérního řádu. Aplikace a dopady kariérního řádu do rozpočtu škol budou financovány z rozpočtu ministerstva školství.

Diskuzi vedli pedagogové i zástupci samosprávy během návštěvy ministryně na Vysočině také kolem změn financování regionálního školství, které jde ruku v ruce právě se zaváděním kariérního řádu. Změna financování znamená do budoucna financování škol nikoli podle počtu dětí, ale podle počtu odučených hodin. „Tato změna by měla i při poklesu dětí udržet provoz venkovských malotřídních škol, těch má právě Vysočina nejvíce v České republice. Mimochodem na Vysočině je nyní 117 malotřídních škol, celkem se v nich vzdělává 3 487 žáků. Kromě financování malotřídního vzdělávání a zachování základního školství i na venkově doufejme, že toto nové financování vyřeší i spravedlivější peníze pro družiny nebo také pro sportovní gymnázia, která na sebe vážou řadu speciálních nákladů spojených s přípravou špičkových sportovců,“ upozornila radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.

11 komentářů:

V. řekl(a)...

Vzápětí budou postupně uplatňovány příplatky za specializaci například pro výchovné a kariérové poradce nebo metodiky prevence.

Kariérové? Spíš karieristické...

A učitelé zase nic.

Dohlížet bude NIDV? Tento spolek je naopak nutné co nejdříve zrušit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otázkou zůstává, jestli bude mít ještě kdo učit, a jestli na to bude vůbec čas.
Děti se přenechají asistentům, a učitelé si budou budovat kariéru.

Eva Adamová řekl(a)...

Učitelé tak cca nad třiapadesát se na to vykašlou, bo už pro ně nebude mít význam dělat ze sebe tři roky a pak při atestaci blbce, když mají důchod za rohem. Myslím, že to bude v budoucích deseti letech nejšťastnější skupina v našem školství. A na dlouhá desetiletí také poslední šťastná skupina. Patřím do této věkové skupiny a při řečech o kariérním řádu mne zaplavuje blaho bohorovnosti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak.
Množství blaha, kterým jsou v tomto smyslu pytlici prostoupeni, je takřka nezměrné.

m vanek řekl(a)...

No máme se na co těšit.
Pro střední školy, kde začne narůstat počet žáků, se budou přidělovat peníze na třídu, tedy žádný nárůst.
Začínající učitel vysokoškolák by musel být blázen, aby šel za tu almužnu do školy. Učitelé budou shánět psychiatra, protože kromě učení budou mít ještě spousty funkcí, aby získali nějakou korunu. A ti otrlí agilní anální speleologové se po spoustě úsilí dopracují 5000 navíc.
Chci vidět, kdo bude učit.

Jirka řekl(a)...

To se někdo má, když je mu blaho rodné. Já na to koukám jak hloupej Honza.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se blahem přímo tetelí. Neb je charakterizuje v plné šíři i hloubce. Viz
bla bla bla... ha ha ha

Jirka řekl(a)...

A schválně! Pochopí to každej hloupej honza?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

První učitelé se tak budou moci o třetí stupeň ucházet již za tři roky.

Jo? To se ani neohřejeme ve dvojce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přenechám poměrně slušné portfolio.
Zn. Za odvoz.

poste.restante řekl(a)...

To se ani neohřejeme ve dvojce.
Neohřejeme. Protože v ní zamrzneme.

Okomentovat