17.1.17

MŠMT: Podpoříme zdravější stravování ve školách

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo soubor opatření ke zlepšení školního stravování a výchově ke zdravému životnímu stylu žáků. Patří sem podpora školních jídelen, metodické materiály ke zkvalitnění stravování nebo vzdělávací program zaměřený na pohyb a výživu. Ministerstvo také legislativně upravilo možnosti dietního stravování na školách a omezilo dosud neregulovaný doplňkový prodej potravin ve školách.


„Pamlskovou vyhlášku beru jako symbol politiky ministerstva. Je dobře, že vznikla, ale není to podstata věci. Pravá podstata věci je podpora školních jídelen,“ upozornila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Ministerstvo proto připravilo návrh novely vyhlášky o školním stravování, která stanovuje minimální počet pracovníků jídelen a rozšiřuje okruh odborníků pro nastavení dietního stravování ve škole. Vyhláška má také omezit vybírání záloh na stravné na maximálně jeden měsíc předem, díky čemuž bude školní stravování dostupnější pro děti z chudých rodin, které nemohou zaplatit zálohy na více měsíců dopředu. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Kvůli rostoucímu počtu dětí se zdravotními problémy také vyhláška od roku 2015 upravuje možnost dietního stravování ve školních jídelnách.

MŠMT také v loňském roce vydalo metodiku, která stanoví parametry kvality školního stravování. S ohledem na zvyšující se požadavky na odbornost pracovníků jídelen také MŠMT ve spolupráci s MPSV připravuje návrh na zlepšení platového zařazení pracovníků jídelen.

S výchovou ke zdravému životnímu stylu pomáhají školám i výstupy programu Pohyb a výživa. Jejich součástí jsou materiály pro učitele, žáky i jejich rodiče.

Od ledna letošního roku začala platit takzvaná pamlsková vyhláška, která upravuje, které potraviny lze prodávat ve školních bufetech a automatech.

„S pamlskovou vyhláškou jsme se vyrovnali ve školním bufetu změnou nájemce, který nemá problém podle vyhlášky fungovat. Automaty na chodbách svým obsahem splňují vyhlášku bez úprav, nápojové automaty pozmění sortiment do 30. 6., ale v podstatě také vyhlášce odpovídají,“ uvedla například ředitelka 15. ZŠ v Plzni Soňa Pavelková.

„Již v průběhu 2. pololetí loňského školního roku jsme ukončili prodej některých nezdravých potravin na základě jednání pedagogické rady: slané brambůrky a nápoje obsahující kofein. Během jarních měsíců dostal pak Žákovský parlament na naší škole za úkol iniciovat akci, při níž jsme sbírali obaly od potravin vyhovujících vyhlášce a zároveň dětmi doporučených. Nyní se některé z nich a další dle samotné provozovatelky pokoušíme prodávat,“ popsala zavádění vyhlášky do praxe ředitelka Základní školy na třídě SNP v Hradci Králové Šárka Sýkorová.

K tomu, aby rodiče dali šanci pamlskové vyhlášce, vyzvala také asociace Fórum rodičů. „Škola jako veřejné místo výchovného a vzdělávacího charakteru s formativním potenciálem tímto krokem nastavuje normu pro stravovací zvyky v generaci našich dětí.“

Opatření na podporu zdravého životního stylu ve školách

5 komentářů:

V. řekl(a)...

Ne ne a jeste jednou ne. Kvuli temto "aktivitam" danovi poplatnici ministerske uredniky neplati.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A co kdyby ministerstvo školství nasměrovalo svoji podporu zdravějšímu stravování tak, že všechny zdravé potraviny budou výrazně cenově dostupnější?

V. řekl(a)...

Cenovou regulací? Dotacemi?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jsem za zdravější stravování v parlamentních bufetech!

Jana Karvaiová řekl(a)...

No právě. Ve škole se děti budou nuceně cpát zeleninkou, ovocem, nějakými super jídly a pak přijdou domů a máma jim naservíruje jídlo, které připravila z levných surovin (tedy v podstatě náhražek všeho možného), protože rodina nemá na všechny ty ryby apod.
Pokud nebude zdravé jídlo levné, nebudou se zdravé návyky pěstovat v rodinách. A mezi námi, proč opouštět svíčkovou, vepřo knedlo nebo chlupačky,? Jen proto, že soudruzi z Holandska nebo Portugalska to neznají? Každý národ má svá stravovací specifika a nevím, proč se jich nedržet. naši předci také jedli to samé, co my dnes, tedy pouze ty socialistické,ale o hodně vitamínovější zeleniny a ovoce a maso apod. Ale taky se více hýbali. Když se děti nebudou hýbat, klidně můžou jíst lososy nebo zeleninové saláty, stejně budou tlusté, neohebné a nemocné.

Okomentovat