13.1.17

Michal Blaha: Co učit středoškoláky o počítačích a Internetu?

Jsou dny, kdy náhodný pohled na nástěnku jedné pražské střední školy spustí malou Twitter a Facebook lavinu.

Neuváženě jsem se na twitteru pokusil navrhnout lepší témata než výše uvedená, ale diskutovat na Twitteru příliš nejde a Facebook se v diskuzi rozjel do mnoha různých směrů. Rozhodl jsem se svou představu sepsat konzistentně na jednom místě.


Celý článek na MichalBlaha.cz

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pominu skutečnost, že asi tak čtyřicet procent uvedeného znám jen povrchně, a o dalších čtyřiceti procentech jsem snad ani neslyšel. Ale o to zase až tak nejde. Chtěl bych se jen ubezpečit, má-li být uvedený obsah pro všechny typy škol.
Tedy ne, že by to bylo pravidlo, ale s některými žáky je poněkud potíž. Pro ilustraci, úkolem bylo pořídit snímek člověka při nějaké pracovní činnosti. A tak žák vyfotil panelák.
Nezbývá tedy nic jiného, než revidovat v tomto smyslu rámcový vzdělávací program.

krtek řekl(a)...

Učím na obchodní akademii a více jak polovina studentů má problém pochopit styly v textovém editoru. Na jedné stránce jim to přijde zbytečné (oprávněně), na 50 stránkách taky, protože to je moc zdlouhavé. Ale nevzdávám se.
Skoro to samé platí i pro tabulky.
A když začnu s dvojkovou soustavou, logickými obvody, jsou ztraceni úplně. Programování ve Visual Basicu (pro aplikace) jsem vzdal, jakžtakž funguje Scratch, "protože se to hýbe".
Na druhou stranu se z toho u nás nematuruje.

mirek vaněk řekl(a)...

Hezké. Ale chtěl bych upozornt, že dnes středoškolák je každý. Těch, kdo se nevyučí je minimum. Tedy chtělo by to korigovat alespoň na slušného gymnazistu. A i tam to bude u většiny dítek utopie.

Umět word a excell je základ. Když sekretářka nastoupí do firmy, chtějí po ní zvládnutý word a excell. Pokud to nebude zvládat, tak ji doučovat nebudou.
Až bude většina úředníků nahrazena počítačem, pak bude tato vize reálná.

V každém případě by stálo za to tento návrh rozpracovat. Kdy to učit a kolik hodin na to bude potřeba, protože po korekcích to může být dobrá alternativa ke starým osnovám převedeným do RVP. ICT se vyvíjí a je třeba reagovat.
Úředníci zpracovávající RVP většinou s praxí kontakt nemají. Neví co potřebuje pracovník. Ví jen, co si myslí vedoucí činovník daného oboru o tom, co potřebuje běžný pracovník.

Kamil Kopecký řekl(a)...

Mně osobně se to líbí - ten koncept je srozumitelný, jasný. Sice si neumím představit, kdo a jak dlouho by to učil, ale fandím všem, kdo se o to pokusí. Přimlouval bych se i za hardware pasáž - 3D brýle, leap motion, 3D tisk apod. A přidal Android/iOS.

Nicka Pytlik řekl(a)...

3D tiskárna do každé školy, a pár stavebnic na robotiku. Také nějaké nanotechnologie by se šikly. A virtuální realita, samozřejmě.
Jak říkám, už jen revize ervépé a nový katalog požadavků k muritě, ať v tom máme jasno.

Okomentovat