4.1.17

Markéta Hronová: Školy výuku postižených dětí zvládají. Tíží je ale složité papírování o inkluzi

Od 1. září začal platit takzvaný proinkluzivní zákon, který garantuje podporu všem dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Dosavadní praxe nepotvrdila, že by postižené děti výuku ostatních brzdily. Školám ale přibyla spousta papírování.

Celý článek v iHNed.cz

12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

proinkluzivní zákon, který garantuje podporu všem dětem se speciálními vzdělávacími potřebami

To je hezké, že garantuje. Znamená to snad, že před tím tu podporu děti neměly? A znamená to tedy, že se teď už konečně dostane potřebné podpory za zákona všem. A co když ne?

Dosavadní praxe nepotvrdila, že by postižené děti výuku ostatních brzdily.

Věřme, že to není tím, že brzdit není co. A čím je společná výuka prospěšná dětem s mentálním postižením? Urychluje je, byť alespoň trošku?

Obecně ale Došek změny chválí.

Aktuálně ale 'shání například asistenta pro nehybného chlapce z osmé třídy, který je na vozíku. Musí to být silný muž, odborník.' Z toho jsem dovodil, že silný muž a odborník nehybnému chlapci k dispozici není. Kdo tedy jeho práci aktuálně zastává?
Dvě slabší a lehce neodborné ženy? To by mne tedy doopravdy zajímalo. Zvláště pak, když najít takového pracovníka se řediteli školy jeví jako nereálné. A co na to zákon?
Tak hlavně, že jinak pohoda, po-ho-děn-ka.

Jen aby to všechno nebylo takové hezky rozjásané jako kdysi v prvomájových průvodech.
To se pak transparenty opřely o plot, a mistři vysokých sklizní se šli vožrat do hospody.

CatCatherine25 řekl(a)...

Z jakého počtu škol má paní redaktorka tyto informace?

Fanda Moudry řekl(a)...

"že postižené děti budou ostatní ve třídě brzdit a nezažijí radost z učení, protože budou pořád poslední. Po půl roce se ukázalo, že ve výuce se téměř nic nezměnilo, ale přibyla spousta administrativy."

1) Dětí přešlo na školy hlavního vzdělávacího proudu jen 205.
2) Máme 4 měsíce za sebou a někdo už vyslovuje závěry, že školy vše zvládají
3) Problém však bude narůstat každý rok a to od prvních tříd, protože je jednoznačně řečeno, že v dubnu při zápisu nesmí být dítě žádným způsobem diagnostikováno. Z toho plyne jediné. Každá běžná základní škola musí přijmout všechny děti z dané lokality.
4) Pro bývalé praktické školy to bude mít dosah v tom, že budou postupně vyhladověny a za pár let přestanou úplně existovat.
5) Naprosto nesdílím nadšení ředitelů škol. Jejich "politická korektnost" se brzy začne projevovat, protože se rychle rozevřou nůžky mezi nazíráním učitelů a ředitelů škol.
6) 1/3 kantorů je již dnes vyhořelá, 1/3 to ještě dává s alkoholovým dopingem a 1/3 pak čeká vyhoření, alkoholismus, antidepresiva. Stres ve školách díky neustálým změnám neustále narůstá. Jen chci vidět mladé absolventy, jak naskakují do takto rozjetého byrokraticky řízeného školství. Uteče i ten, který nemá nohy.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Včera vyšel článek o tom, že se školy, po mnoha letech, nestydí přiznat šikanu.

Školy NEŘÍKAJÍ PRAVDU O INKLUZI. Nebudou se do éteru bonzovat za to, že nezvládají. To udělají zase až za pár let.Až to bude společensky a politicky přípustné, jako ta šikana.Dám sem jednu korespondenci mezi mnou a jedním pánem ředitelem, cca rok starou.:
JK:Oni u vás asistenti učí??????? Podle přílohy???

Ř:Ano, paní Karvaiová. Na ZŠ to jinak nejde, nedokážu osmáka s LMP s hodinovou dotací Př, Z, F, D apod. začlenit smysluplně do kmenové třídy. Pochopily to i pracovnice z SPC. A učí podle vypracovaných příprav kmenového učitele. Práce k nezaplacení na všech stranách.

JK:Asistent učit nesmí. A nesouhlasím, aby učil.Proč tedy máme jakési kvalifikace?To je právě ta "inkluze". kdy nahradíme speciální pedagogy lacinými asistenty bez kvalifikace a bude vymalováno.
Myslím,že před ČŠI byste to neobhájil To je totiž ten problém, na který jsem upozorňovala ve svém referátu na Foru inkluze 20§16.Já vás chápu, že jinak to asi nejde.Ale takhle to být prostě NESMÍ!!!!!!!!

Ř:A co s tím budeme dělat, paní Karvaiová? Zvažte, ve výuce mám vystudované pedagogy, odborníky ve své aprobaci. Trvám na tom, že nebudou zvýhodňovat menšinu před většinou. Formou odměny jim mohu poděkovat, že připraví IVP podle přílohy č.2, že udělají přípravu pro dítě na každou hodinu! Nejsou to speciální pedagogové a pokud královsky platím AP (ve smyslu přepočtu, že se věnuje 1, příp. 2 dětem), pak budu trvat na tom, aby je dle této přípravy něco naučili.
Od rodičů mám informovaný souhlas a já zodpovídám za vzdělávání dětí. Kdyby to rodiče nechtěli, vozili by dítě třeba do vaší školy. Jako pedagog s tím vnitřně nesouhlasím, jako ředitel tyto děti nesmím odmítnout! 8 roků je to u nás běžná praxe. Apropos, s inkluzí naprosto nesouhlasím a ČŠI jsem přežil i s tímto způsobem výuky (1. naštěstí tu byl skvělý šéf ČŠI, 2. kontrolují se papíry, ve výuce nikdo z nich nebyl).

old pratavetra řekl(a)...

Hezké ráno, paní Karvaiová. I dnes (v "inkluzi") si za těmito odpověďmi stojím. Alespoň těmto dětem zajišťuji individuální přístup. Mám to štěstí, že asistentky jsou bývalé učitelky, tudíž těm dětem mohou zajistit vlastní tempo.
K článku paní Hornové nemá smysl se vyjadřovat. Připomíná mi to pořad "Nikdo není dokonalý". Vybereme si pár ochotných mamlasů a z těch si vybereme odpovědi, které se nám hodí. Sorry, ale vzhledem k tomu, že jsem poskytl (já naivka) v minulosti hovor a poté viděl vytržené části z kontextu věty, tak jsem pochopil, že se tady veřejně manipuluje v každé oblasti.
Mohl bych napsat, o kolik je to od 1.9.16 horší pro tyto děti, o učitelích nemluvě, ale tady se naslouchá lidem bez pedagogických zkušeností.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já vím, a neberu vám to. Vím, že víc dělat nemůžete, když rodiče odmítají dát dítě do praktické školy. Já jen vždy doufám, že se to na těch dětech moc nepodepíše. Především to, že se moc nenaučí pracovat rukama a pak jdou na učňák a je vymalováno. Naše děti jsou "blbé", ale na učňáku vždy říkali: Hlavně, že umí s pilkou, kladivem apod. A to uměly, to je fakt. Manuelně se uplatnily i na běžných učňácích, kde mhouřili obě oči nad češtinou a matikou a jazykem, protože tohle ty děti nedávají.Jelikož se nám děti vracejí na pokec do školy tak víme, že se mnohé uplatnily ve firmách a nikdo netuší, že jsou LMP.
Ale mám také příběhy se špatným koncem, kdy dítě absolvovalo základku jako u vás a skončilo na invalidním důchodě, protože nebylo schopné ničeho. A ne jedno.

old pratavetra řekl(a)...

ad paní Karvaiová "Ale mám také příběhy se špatným koncem, kdy dítě absolvovalo základku jako u vás a skončilo na invalidním důchodě, protože nebylo schopné ničeho. A ne jedno."

Shodou okolností se včera dostavila maminka z vedlejší obce s tím, že chce přijmout dítě do 1. ročníku (je po odkladu). Dítě už nyní má diagnostikováno autismus, ADHD, střední mentální retardace.
Cituji paní MUDr. z psychiatrie: "Preferuji vřazení do ZŠ běžného typu a to jednak s ohledem na nový školský zákon. Předčasným vřazením hocha do speciální ZŠ by mohlo dojít k jeho sociálnímu poškození a omezení možností uplatnění v budoucnu. Současně předpokládám, že asistent komunikaci s vyučujícím zajistí v dostatečné míře a podpoří porozumění učivu."

Když to takto budou psychiatři, psychologové ... rodičům podávat, tak my ředitelé s tím těžko něco zmůžeme. Já jen doufám, že během depistáží, které nám předcházejí zápis do 1. ročníku, tato maminka pochopí, že je to naprosto absurdní. Ale vsadil bych si na to, že bude trvat na přijetí. A co s tím mohu udělat?
P.S. Osobně si myslím, že paní MUDr. z psychiatrie je pacient tohoto zařízení.

CatCatherine25 řekl(a)...

Je možné, že i psychiatři prošli inkluzivním vymýváním mozků?
Mentální retardaci by měli diagnostikovat kliničtí psychologové, ti jsou na to školení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

i psychiatři prošli inkluzivním vymýváním mozků?

Klasika:
"Je to hloupost. Já vím... Ale nahoře to tak chtěj."

Jana Karvaiová řekl(a)...

Podívejte, nemusím chodit daleko. před 9 lety mě řekla moje kámoška z vesnické školy, že budou mít od září dítě s Downovým syndromem. A já na to, no ,asi u vás dlouho nevydrží. Matka na tom trvala, takže dítě začalo chodit do malotřídky na vesnici. Už po 2 měsících mi při každém setkání v sámošce kolegyně sdělovala, jak je to děsné, co mají s dívčinou dělat apod. jen jsem krčila rameny, protože co tak má člověk říkat. Po roce bylo dítě přeřazeno k nám, do praktické. Asi za dva měsíce matka prohlásila, že byla husa, když k nám to dítě nedala hned. A znovu - co na to máte říci? Nakonec dívka absolvovala u nás, i když u tak od 6-7 třídy byla spíš na pomocnou. Měla asistentku (katastrofa!) a vzdělávali jsme ji podle osnov speciální školy. Ihned po skončení devítky dostala invalidku, ale to už byla jiná pohádka, šlo o problémy v rodině (matka ve vězení) a dítě mi nemohlo dojíždět na učňák, tak to rodina vyřešila po svém.
Poučení - rodiče v tom prostě musíme nechat vymáchat ,nic jiného nejde dělat. 99% rodičů nakonec (pokud dojde k přeřazení do praktické nebo speciální) přizná, že se mýlili a báli a že se měli rozhodnou t rychleji.

O psychiatrech: není skoro žádný (dětský). Ti co jsou , jsou většinou přetížení a nedělají nic, jen píšou prášky. Možná i sobě. Jak je jednou dítě s MP, většinou odmítají psát další diagnozy, i kdyby to byly čítankové příklady (u nás jeden chlapec s naprosto typickým Aspergerem, ale psychiatr mu to odmítá napsat, protože je to prý důsledek MP - to určitě!).Ale dříve to šlo, takže jsou už asi taky proinkludovaní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Poučení - rodiče v tom prostě musíme nechat vymáchat

Asi tak. Což zřejmě platí i o státní správě.
Jediný zádrhel spočívá v tom, že se ve vodě plácají i děti. Ale koho to zajímá.
Všichni se ohánějí oprávněnými zájmy dítěte, ale hledí si především zájmů svých.

CatCatherine25 řekl(a)...

Byl to jeden dost medializovaný případ, chlapec s mentální retardací úspěšně ukončil integrovaně vzdělávání i na druhém stupni ZŠ! Super, vida, že to jde, když se chce...
Zajímala zajímala jsem se, co s ním bylo dál. Nedostal se ani na odborné učiliště ani do praktické školy(střední), skončil v chráněnce.

Okomentovat