15.1.17

Marek Zemský: Á propos k inkluzi…

Inkluze sem, inkluze tam, až se nám z toho točí hlava. Všude se o ní mluví. Každý má na ni svůj názor. Víme však opravdu co to je? Co magické slovo „inkluze“ nebo „školní inkluze“ opravdu znamená? Při sledování médií, debat či dokonce odborných fór mám někdy pocit, že nejen, že to mnozí nevíme, ale dokonce vytváříme pro své potřeby vlastní vysvětlení a své přikrášlené a všemožně pozohýbané teorie. Pokud máte chuť, pojďme se podívat té inkluzi na zoubek a ujasnit si, co to vlastně je… (seriál článků na webu Férová škola)2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak si představte, že všichni budeme mít rádi tarantule.Protože určitá skupina lidí je má ráda a chová je a nechápe, že ostatní tarantule chovat nechtějí, protože se jich štítí nebo protože se jich bojí nebo jen proto, že o takový druh chovu nemají zájem.
Ten příměr je schválně extrémní, aby si někteří jedinci uvědomili, že nikdy, naprosto nikdy nemůže nastat stav, že všichni bez rozdílu budou mile, vstřícně a altruisticky pomáhat a učit postižené.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Cílem inkluze je tedy začlenit všechny žáky do hlavního proudu vzdělávání, zajistit optimální podmínky pro sociální a kognitivní rozvoj všech žáků a podpořit vzdělávací úspěšnost každého žáka

Vypadá to, že všechny podmínky musejí být v konjunkci, tedy platit spolu a nerozborně.
To tedy znamená, že podmínky pro sociální a kognitivní rozvoj všech žáků a podpora vzdělávací úspěšnosti každého žáka není možná mimo hlavní vzdělávací proud bez výjimek.
Nezbývá, než všechny školy mimo ten proud zrušit. Bez výjimky!
A nezbývá, než se zeptat, patří nižší stupeň víceletých gymnázií do hlavního vzdělávacího proudu?

Okomentovat