5.1.17

Kristýna Novotná: Úředníci si došlápli i na učitele. S vyšším platem roste i papírování

Navýšení papírování se v souvislosti s chystaným kariérním řádem obávají učitelé i školské asociace. Při přechodu do jednotlivých profesních stupňů budou muset učitelé skládat atestační zkoušku, na které by měli předložit své portfolio. Co má být jeho obsahem, zatím není jasné. Podle ministerstva školství v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD) je však určitá míra vyšší byrokracie nutná. Norma, o které se diskutuje už přes dvacet let, tak budí rozpaky v opozici i mezi koaličními poslanci.

Celý článek v iHNed.cz

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle ministerstva školství... je však určitá míra vyšší byrokracie nutná.

Vskutku? Už někde zaznělo proč? A v čem by to mělo spočívat?
Běžný učitel vede příslušnou povinnou dokumnetaci. Ta která archivována ředitelství školy je k mání kdykoli. A tu, kterou si vede pro svoji potřebu, tedy plány, přípravy, pomůcky, zadání prací a podobně, používá dlouhodobě, a tak si ji zřejmě ukládá pro roky příští. Nemyslím si, že drtivá většina učitelů 31. srpna rituálně spálí svůj 'notes'.
Za posledních dvacet let mám archivováno úplně všechno. Mohu bez problémů dohledat, co jsem který den ve výuce dělal. Všechna cvičení, práce žáků a jejich hodnocení v elektronické podobě. Všechno. Za posledních deset, dvanáct let i o čem jsem s kým hovořil, zápisy z porad, kdo mne kdy z čeho obvinil, jak mne urážel a před kým ponižoval. To budou chtít ty revoluční výbory také?
A už se ví, kdo se bude moci o ten třetí stupeň ucházet? A co stále učící důchodci?

CatCatherine25 řekl(a)...

Za těch pár pětek se všichni učitelé přetrhnou a budou od rána do večera papírovat. A kdy vlastně budou učit? Na papírování tu máme dostatek byrokratů, kteří neumějí nic jiného.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Když si představím, jak bych musela rok dopředu avizovat, že chci postoupit, evidovat tisíce papírů a pak se jít ztrapňovat před nějakou komis, kde bude sedět nějaký teorií nabušený mladík, který nikdy neučil a podobní, tak se vám na to veličenstvo můžu z vysoka...

CatCatherine25 řekl(a)...

Tohle asi udělají všichni rozumní lidé, takže povýšeni budou nejspíš ti .... . Jako obvykle.

old pratavetra řekl(a)...

„Od současné vlády a této paní ministryně už neočekávám nic jiného, než další a další návrhy na větší administrativní buzeraci ředitelů a učitelů našich škol,“ komentoval Václav Klaus ml. Podle experta strany na školství by se současná vláda měla spíše než na kariérní řád učitelů zaměřit na skutečné problémy českého školství.

„Zatemňuje se podstata toho, co se ve školství děje a co je skutečně třeba řešit. Tedy, že klesá úroveň znalostí českých žáků. Ředitelé potřebují zpět rozhodovací pravomoci a naši učitelé především filozofii, že ve školách se hlavně učí. Ministerstvo místo toho vymyslí nové řády, komise, rady a formuláře,“ doplnil Klaus.

Mladší Klaus to pojmenoval dostatečně. Jenže pro pár špinavých zlaťáků se ty "čitelky" a svazáčtí ředitelé/ředitelky nevzepřou a papírovat budou. Paní karvaiová, pane Blaho, Cat a další, většina učitelů si sebe neváží a vláda to ví. Proto tu může fungovat jako ministryně soužka Valachová, která se školstvím nemá nic společného a ví, že se jí nic nestane, i kdyby zlikvidovala celé školství. Od doby profesora Piťhy jsme neměli ministra školství, který by byl pro školství přínosem.

mirek vaněk řekl(a)...

Ano. Namnoží se byrokrati. Ubude učících učitelů. Mladí učitelé nebudou žádní. To je jasné. Bohužel ne MŠMT. Ti to objeví jako novinku za 5 let.
A všechno hezky podle standardu učitele což je byrokratický paskvil, který z učitele dělá děvečku pro všechno, jen ne pro výuku.

mirek vaněk řekl(a)...http://old.arg.cz/Dokumenty/Konference_Zlin_2016/blok3_06_arne_vrbsky_karierni_vzestup_a_pad_ceskeho_ucitele.pdf

Miloslav Novotný řekl(a)...

Inu Soros a jeho Valachová. Česká škola se vzpamatuje, až se vzpamatuje český národ. A jakkoliv se to dnes nezdá pravděpodobné, nakonec k tomu dojde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

až se vzpamatuje český národ

Nejsem v oblasti historie vzdělán náležitě, ale mám takový pocit, že český národ se zpravidla vzpamatovává v právě běžícím procesu likvidace. Doposud se mu tak nějak dařilo.

Okomentovat