16.1.17

Konference INSPO představí přístupná mobilní řešení

Do konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami zbývá ještě 10 týdnů, ale již v prvním týdnu od zahájení registrace se na ni přihlásilo 113 účastníků. V sobotu 25. března v Kongresovém centru Praha si budou moci vybírat mezi 25 přednáškami ve třech sekcích. Pro účastníky se sluchovým postižením bude zajištěn simultánní přepis i tlumočení do českého znakového jazyka. Slabozrací účastníci mohou sledovat prezentaci na vypůjčených tabletech.


Jedna ze tří odpoledních sekcí se jmenuje Přístupnost nejen webu, ale mohla by se spíše nazývat Přístupná mobilní řešení, jak na blogu Poslepu trefně poznamenal Radek Pavlíček, který sekci bude již tradičně moderovat. Na svém blogu obsah přednášek popisuje následovně.

První dva příspěvky budou věnovány navigacím pro uživatele s těžkým postižením zraku. Marek Salaba ze SONS a Jan Pechan z Matapa představí nový orientační systém pro zrakově postižené​, postavený na kombinaci tzv. beaconů, softwarového vybavení chytrých mobilních telefonů a dobře připravených popisů prostoru. Pokud se zadaří, bude možné si tuto navigaci na INSPO vyzkoušet naživo.

Zdeněk Míkovec a Jan Balata z ČVUT v Praze seznámí zájemce s jimi vyvíjeným navigačním systémem pro nevidomé chodce, který nazvali Naviterier. Jedná se o navigaci nezávislou na GPS, postavenou na precizním popisu trasy a jednoznačných instrukcích, založených na přesné geometrii chodníků, informování o typech přechodů, tvarech rohů budov či směru hluku z rušných ulic.

Další dva příspěvky pak budou tematicky navazovat na přednášky z dopolední plenární sekce. Vladimír Jareš ze společnosti TurboConsult představí v rámci přednášky Co se děje okolo projektu FriendlyVox i projekt FriendlyVox pro knihovny, který může být cestou k naplnění některých požadavků standardu Handicap Friendly.

Karel Giebisch z IT Gieb pak účastníkům vysvětlí jednak základní principy tvorby přístupných mobilních aplikací, jednak prakticky předvede aplikaci Záchranka, která může posloužit jako dobrý příklad přístupné mobilní aplikace pro nevidomé (aplikace mimo jiné získala cenu za nejpřístupnější mobilní aplikaci roku 2016).

Pátý příspěvek bude věnován aplikaci KNFB Reader. Ta udělá z chytrého mobilu čtečku tištěných textů, kterou mohou používat nejen zrakově postižení uživatelé. Umožňuje fotit a číst nejen dopisy, časopisy či knihy, ale i obaly potravin a léků, displeje přístrojů či nejrůznější štítky. Příspěvek přednese Honza Šnyrych z Odečítače.cz.

Celou sekci pak uzavřou Michal Jelínek ze SONS a Jan Pechan z Matapa prezentací o novinkách v BlindShellu 2 Baroque. BlindShell již není pouhou aplikací ke stažení na Google Play, ale komplexní řešení (aplikace dodávána s optimalizovaným hardware od společnosti FoxConn) s mnoha novými funkcemi. Kromě těch standardních jako jsou volání či psaní zpráv, umožňuje BlindShell nově využívat například sociální sítě, poslouchat internetová rádia či nadiktovat text zprávy a e-mailu.

V programu konference si najdou témata, která je osloví, nejen zrakově postižení účastníci, ale i lidé s tělesným, sluchovým či jiným zdravotním postižením. Celý program je popsán zde.

Registrace na konferenci

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.

Na konferenci je nutno se předem zaregistrovat. Doporučujeme registraci neodkládat, protože v minulých letech musela být kvůli naplnění kapacity ukončena vždy předčasně. A množství přihlášek v uplynulém týdnu napovídá, že letos dojde k ukončení registrace ještě o dost dříve.

Registrační formulář

Pro ty, co si na registraci vzpomenou pozdě, však máme dobrou zprávu - program v hlavním sále od 10 do 13 hodin a od 14 do 16 hodin bude možné sledovat v přímém přenosu na internetu na adrese, kterou najdete na www.inspo.cz/videa.

Žádné komentáře:

Okomentovat