5.1.17

Jana Karvaiová: Školy neříkají pravdu o inkluzi

Včera vyšel článek o tom, že se školy, po mnoha letech, nestydí přiznat šikanu. Školy neříkají pravdu o inkluzi. Nebudou se do éteru bonzovat za to, že nezvládají. To udělají zase až za pár let. Až to bude společensky a politicky přípustné, jako ta šikana.


Dám sem (komentáře u článku Školy výuku postižených dětí zvládají. Tíží je ale složité papírování o inkluzi) jednu korespondenci mezi mnou a jedním pánem ředitelem, zhruba rok starou:

JK: Oni u vás asistenti učí??????? Podle přílohy???

Ř: Ano, paní Karvaiová. Na ZŠ to jinak nejde, nedokážu osmáka s LMP s hodinovou dotací Př, Z, F, D apod. začlenit smysluplně do kmenové třídy. Pochopily to i pracovnice z SPC. A učí podle vypracovaných příprav kmenového učitele. Práce k nezaplacení na všech stranách.

JK: Asistent učit nesmí. A nesouhlasím, aby učil. Proč tedy máme jakési kvalifikace? To je právě ta "inkluze", kdy nahradíme speciální pedagogy lacinými asistenty bez kvalifikace a bude vymalováno.
Myslím, že před ČŠI byste to neobhájil. To je totiž ten problém, na který jsem upozorňovala ve svém referátu na Foru inkluze 20§16. Já vás chápu, že jinak to asi nejde. Ale takhle to být prostě NESMÍ!!!!!!!!


Ř: A co s tím budeme dělat, paní Karvaiová? Zvažte, ve výuce mám vystudované pedagogy, odborníky ve své aprobaci. Trvám na tom, že nebudou zvýhodňovat menšinu před většinou. Formou odměny jim mohu poděkovat, že připraví IVP podle přílohy č. 2, že udělají přípravu pro dítě na každou hodinu! Nejsou to speciální pedagogové a pokud královsky platím AP (ve smyslu přepočtu, že se věnuje 1, příp. 2 dětem), pak budu trvat na tom, aby je dle této přípravy něco naučili.

Od rodičů mám informovaný souhlas a já zodpovídám za vzdělávání dětí. Kdyby to rodiče nechtěli, vozili by dítě třeba do vaší školy. Jako pedagog s tím vnitřně nesouhlasím, jako ředitel tyto děti nesmím odmítnout! 8 roků je to u nás běžná praxe. Apropos, s inkluzí naprosto nesouhlasím a ČŠI jsem přežil i s tímto způsobem výuky (1. naštěstí tu byl skvělý šéf ČŠI, 2. kontrolují se papíry, ve výuce nikdo z nich nebyl).


V diskusi reagoval i zmíněný ředitel:

I dnes (v "inkluzi") si za těmito odpověďmi stojím. Alespoň těmto dětem zajišťuji individuální přístup. Mám to štěstí, že asistentky jsou bývalé učitelky, tudíž těm dětem mohou zajistit vlastní tempo.

K článku paní Hornové nemá smysl se vyjadřovat. Připomíná mi to pořad "Nikdo není dokonalý". Vybereme si pár ochotných mamlasů a z těch si vybereme odpovědi, které se nám hodí. Sorry, ale vzhledem k tomu, že jsem poskytl (já naivka) v minulosti hovor a poté viděl vytržené části z kontextu věty, tak jsem pochopil, že se tady veřejně manipuluje v každé oblasti.

Mohl bych napsat, o kolik je to od 1. 9. 2016 horší pro tyto děti, o učitelích nemluvě, ale tady se naslouchá lidem bez pedagogických zkušeností.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to všechno takové smutné čtení o beznaději, nepoučitelnosti, pokrytectví a absenci svědomí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já bych se ,s dovolením, ještě rozepsala.
Zcela chápu školy, které vynuceným způsobem, byly dotlačeny tzv. inkludovat. Zákon je zákon. To, že stát vynutil na školách inkluzi,ale nedal jim k tomu zhola žádné prostředky, je zločin na dětech.
Školy byly dotlačeny k podvodům, falšování a zametaní problémů. A věřte tomu, že i v současnosti, kdy se zákon jakoby změnil a nastala ta údajně pravá inkluze, se nic nezměnilo. Speciální pedagog je ve škole ohrožený druh. Je ponižující, jakým způsobem je financován. Existují nejméně 3 druhy financování, všechny totálně nesystémové a hlavně, neperspektivní pro speciální pedagogy. Já osobně jsem teď tzv. ve vzduchu, neboť smlouva s krajem mi skončila 31.12. a dosud se kraj neozval a další možnosti tak nějak visí ve vzduchu s otazníkem. Můžu být financována jako PO – jenže peníze zatím nedorazily žádné. Můžu být financována ze šablon. Na dva roky a potom??? Že by se na každé škole nejméně jeden speciál uživil, protože pomoc potřebují především ti nejméně viditelní – hraniční žáci a žáci s vývojovými vadami učení a chování? Koho to nahoře zajímá. Takže dobrovolníků, kteří se upíší ďáblu a budou vždy trnout hrůzou, jak že se další půlrok budou živit moc nebude. Proto je jednodušší vše našvindlovat, zaměstnat asistenty (a většinou to nejsou bývalí učitelé) a nechat je jako asistovat, ale ve skutečnosti učit. Tito lidé že by měli pomáhat učit postižené? Zdravotně postižené? Vždyť odbornost získává speckař po 5 letech studia a to ještě tak v jedné až dvou pediích. Já si třeba neumím představit, kdyby mě teď poslali učit na gymnázium chemii. Ano, absolvovala jsem ji s docela slušnými známkami, učit ji, Chudáci studenti. A to se teď chce po běžných učitelích a asistentech (a to učitelé mají alespoň vysoké, asistenti třeba ani ne maturitu).
Před časem jsem se pokusila spojit se se školami, které si bijí v prsa, že jsou inkluzivní. Nebudu vyjmenovávat, stačí si přečíst pár článku na Eduinu. Většinou jsem se dozvěděla, že mají děti se SPU nebo VPU, popřípadě cizince či sociálně slabé. Ale to mají, proboha, všechny školy v téhle republice. Jen dvě školy měly žáky s LMP a opravdu je učil někdo s vystudovanou speciální pedagogikou. Podle IVP, ovšem podle učebních plánů základní školy. Takže ta děcka strávila zbytečné hodiny fyziky, chemie, jazyka apod. pod dohledem pedagogů, ovšem výsledkem byly stejné výkony jako u dětí, které stejné období strávily v praktické škola. Navíc, ti z praktických alespoň uměly vzít nářadí do ruky a naučily se již pracovat.
Opakuji. Není vinou ředitelů škol, že byli donuceni provádět takyinkluzi. Nebude vinou takových ředitelů ,když se situace o mnoho nezlepší ani v nejbližší budoucnosti. Oni pitomé zákony a vyhlášky nevymýšlejí a když se ozvou, nikdo neposlouchá.

CatCatherine25 řekl(a)...

"Je to všechno takové smutné čtení o beznaději, nepoučitelnosti, pokrytectví a absenci svědomí."

Vlastně ani nemám co dodat.

CatCatherine25 řekl(a)...


Přece jen bych ještě ráda něco dodala:

Paní Karvaiová, je jenom málo pedagogů, kteří říkají o inkluzi pravdu, ať se to komu líbí nebo ne. Se svojí odbornou kvalifikací a bohatými pedagogickými zkušenostmi si to můžete dovolit. Myslím, že byste měla začít psát paměti, protože za pár let nebude nikdo věřit tomu, k jakým pedagogickým zvěrstvům zde na počátku 21.tisíciletí docházelo.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ano, pan kolega Blaha to opravdu vystihl přesně. Tohle je ta pravá orwellovština ve školství. Vybavila se mi při četbě článku i diskusního příspěvku paní kolegyně Karvaiové nadčasová Skoumalova píseň Poločas rozpadu - Mleli něco o božích mlýnech a o tom, že si musíme pomáhat, a tak ti pomáhali, aniž by ses někoho prosil, a pak ti dali příslib věčnosti a doložku nejvyšších výhod, tekoucí vodu a kanalizaci, kam bys mohl spláchnout svoje pochybnosti.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ano, pane Stanzle, to jsem si mnohokrát četla, když jsem psala podněty. A taky jsem si u toho spolu s Radůzou hulákala - Všechno to póoomínééé....
Jen abych se toho dožila.

Okomentovat