9.1.17

Bořivoj Brdička: Virtuální učitel v Georgii

Obvod Bibb v americké Georgii se potýká s nedostatkem kvalifikovaných učitelů. Proto se jeho zodpovědní činitelé (školská rada) rozhodli formou experimentu vyzkoušet služby firmy Proximity Learning. Ta nabízí kvalifikované (a certifikované) učitele pracující „virtuálně“, tj. na dálku. Použité označení „virtuální“ moc nesedí, je reliktem doby, kdy jsme činnosti realizované online od prezenčních mohli jasně oddělit. V USA se ale vžilo takto označovat všechny online realizované výukové aktivity včetně tímto způsobem fungujících virtuálních škol. Tento případ je však jen velmi málo virtuální. Škola, žáci i učitelé jsou skuteční. Pouze spojení mezi nimi je realizováno prostřednictvím videokonferenčního systému.


Výuka v režii Proximity Learning je spíše tradiční. Virtuální učitelé se rekrutují hlavně z řad důchodců či učitelek na mateřské. Jedná se samozřejmě o zkušené pedagogy schopné žáky zaujmout. Typicky pracují z domova. Je-li výuka v tomto případě postavena na videokonferenci, pak jejím základním prvkem nutně musí být frontální výklad snažící se hendikep vyvolaný vyšší transakční vzdáleností kompenzovat zajímavým obsahem, netradičním, technologiemi podporovaným pojetím a zaváděním interaktivních prvků (především zpětnou vazbou pomocí chatu).

Náklady na virtuální učitele jsou dle představitelů školského obvodu Bibb srovnatelné s učiteli prezenčními [1]. Virtuální učitel je stojí 48000 $ ročně, ale je třeba připočítat ještě 12600 $ na mzdu nekvalifikovaného asistenta přítomného ve třídě (viz průměrný plat učitelů v USA). Ten se vzdáleným učitelem úzce spolupracuje a dle jeho instrukcí pomáhá žákům realizovat předem připravené výukové aktivity.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

1 komentář:

mirek vaněk řekl(a)...

No není to výuka jako v austrálii přes rádio, ale zaujala mě odměna. Nekvalifikovaný asistent 12600 učitel 48000. Takže na české poměry asistent 10 000 a učitel cca 40 000 na jednu třídu. To je ta vyšší efektivita?

Okomentovat