23.1.17

Alena Zemančíková: Rozbor básně

Básničky v čítankách nemusejí být uměleckým veledílem. Rozhodně by však měly být pravdivé a neuvádět šestileté děti ve zmatek v konfrontaci s realitou, ve které žijí.

Překvapilo mě, že kritické poukázání na básničku Jiřího Žáčka ze slabikáře vzbudilo odpor. Ale už to tak je, že u nás se vždycky najde někdo, kdo musí vynadat (a podepřít své rozhorlení sprostými slovy, jako kulturní redaktor deníku Echo Lukáš Novosad) těm, kteří upozorní na překonané stereotypy.


Celý článek v Deníku Referendum

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

To zase bude diplomek a vědeckých pojednání...
Jaký je vůbec džendrový poměr odbornic a odborníků na vzdělání, konzultantek a konzultantů, auditorek a auditorů? Pledují za kvóty půl na půl, a rozhodně bych do sdělovacích prostředků nepustil nic džendrově nevyváženého. Ostatně, jak to, že škola, kompetence i klasifikace jsou výhradně rodu ženského?

Když se v našem veřejném prostoru ozvou Romové, že se jim nelíbí v doporučené školní četbě motiv, kdy Cikáni ukradnou kocoura Mikeše

Co si jen počít, ztotožňují-li se dnešní gramotní a kultivovaní Romové s kočujícími cikány z téměř předminulého století, živícími se všelijak...

krtek řekl(a)...

Copak Mikeš, ale když Vít Klusák začal s tím, že "kluci jsou na světě proto, aby psali takovéhle debility". Tak každý, kdo napíše podobné slovo, přilévá olej do ohně. Se Soptíkem volám: "Já chci být požárníkem." Připadám si jak ve škole, kde občas, když se přeřeknu, už do konce hodiny můžu dělat, co chci, ale nenaučím už nic.
Nešlo by ty Internety a fejsbuky zakázat zákonem? ;-)

poste.restante řekl(a)...

Quo usque tandem?

Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?

Jak dlouho ještě?
Jak dlouho ještě budeš zneužívat, Catilino, naši trpělivost?

Kolik "obohacujících" úvah ještě budeme muset vyslechnout a přečíst?

Že bych taky něco napsal?

Okomentovat