14.12.16

Ze sociálních sítí: Většina maturantů neumí pořádně ani trojčlenku. A většina dospělých také ne

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jde mi o to, že si nalháváme, co všechno nám zajistí povinná maturita z matematiky.

Jde o to, že si nalháváme, co všechno nám zajistí povinná výuka matematiky, když většina dospělých nezvládá ani tu trojčlenku. Jde o to, že si nalháváme, co všechno nám zajistí povinná výuka češtiny, cizích jazyků, přírodních a společenskýc věd, co všechno zajistí výchovy k lecčemu, co všechno zajistí požadované výstupy, průřezová témata, rozklíčované kompetence, všelijaké gramotnosti, a povinné docházení do školy pak zejména.
Jediné, co má doopravdy smysl, jsou kulaté stoly pořádané eduinem a testy scio. Asi tak.

krtek řekl(a)...

A Hejného matematika a Khanova škola, na to se často zapomíná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A to já tedy vůbec nechápu. Metodě profesora Hejného položil základy jeho otec už v první republice, a pořád se to nemůže tak nějak pořádně rozproudit. Chápu, byl tam nástup fašismu, světová válka, padesátá léta, šedesátá, sedmdesátá... Ale přesto, žijeme už čtvrt století ve svobodě. Tak aspoň ta trojčleka by se dát mohla.
O Khanově škole ani nemluvě. Na net se dnes dostane každý už od mateřské školy. A kde nic, tu nic. Na netu se najde úplně všechno, přece. Wikipedie, desítky, stovky, tisíce DUMů.
Je to bída.

m vanek řekl(a)...

Trojčlenka se za komančů na školách učila jen výjimečně. Proto ji dospělí neovládají. Byla nedoporučována protože nenutí žáky myslet.
Ale pro nemyslící je jednoduchá a má široké využití.

krtek řekl(a)...

Myslící/nemyslící - řešit jednoduché slovní úlohy na přímou/nepřímou úměrnost je dělící čára mezi maturanty/nematuranty, jak na České škole píše Doležel. A má pravdu.
---
Ad Khanova škola a internet - když on u té maturity internet povolený není. A dnešní mladá generace (promiňte všichni vymykající se) má tendenci přistupovat k problémům stylem - má řešení? Tak až půjde do tuhého, tak to vyřeším. Nebo taky ne, on se svět nezblázní.

Jiri Janecek řekl(a)...

Já jsem nějak nepochopil, co chtěl pan Šteffl říct...
Tak snad jen poznámka k tomu, že ta úloha snad není na trojčlenku (tj. aplikaci přímé/nepřímé úměrnosti s pomocí šipek), ale spíš na obecné formulování funkce dvou proměnných.
---
Otázka další je, jestli je trojčlenka věc, kterou budou děti potřebovat v tom 21. století. A nebo jestli je zvládnutí trojčlenky nutné třeba pro schopnost kriticky myslet. Nebo algoritmicky či inovativně...
Co na to průvodci?
---
Jinak nevím, ale za starého režimu nám každý učitel říkal, že si máme nejdříve projít celé zadání a snažit se rozpoznat, co zvládneme určitě a rychle, k čemu budeme potřebovat víc času, co možná nezvládneme a kde budeme muset tipovat. A v tomto pořadí písemnou práci řešit.
Proč se dospělý člověk s doktorátem z matfyzu musí kvůli svému byznysu ztrapňovat kravinama o nějakých třech minutách? To je ten kapitalismus u nás už tak tvrdý?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč se dospělý člověk s doktorátem z matfyzu musí kvůli svému byznysu ztrapňovat kravinama o nějakých třech minutách?

Hele, mám pár žáků, kteří matfyz studovali, a i dostudovali. Pravda, myslí trošku jinak, než většina populace, ale jinak jsou to vcelku normální lidé. To tím studijním oborem nebude. Nebude to spíš nějaká obscénně impulzivní porucha? Nebo tak nějak...

CatCatherine25 řekl(a)...

Učila jsem na matfyzu v učitelském studiu 11 let. Většina studentů byla normálních, jen jeden se choval jako blázen, ale ten prý byl na matematiku geniální. Dnes už vím, že zřejmě měl Aspergerův syndrom.

Okomentovat