28.12.16

Ze sociálních sítí: Opravdu potřebujeme inženýry, ne politology?

8 komentářů:

Miloslav Novotný řekl(a)...

Daněk jako Šteffl, pěšky jako za vozem. Daněk aspoň nepomlouvá, jen opožděně píše Ježíškovi. Šteffle, od Vás to sedí, pohoršovat se nad něčím krafáním do vzdělávání.

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale vždyť je to stejné.Matikář prosazuje matiku, češtinář češtinu. Technik techniku, právník práva. Jeto logické,ale ne úplně správné. Že začíná být problém s řemeslníky? nad sluce jasné. S techniky je to podobné. I když v tom Atasu stejně spíš potřebují na ruce šikovné lidi, kteří ani nemusí mít technické vzdělání. Já tam chodila na brigádu od 1. ročníku gymplu.A moje máme pro ně dělala 20 let taky bez technického vzdělání. Pro naše montovny techniků netřeba. Technické vzdělání by mělo zvednout české podniky, které budou vyrábět české věci a budou se pyšnit českými zlepšováky a vynálezy. Jenže to by stát musel toto vše podporovat třeba stipendii na vysoké. Tomu bych se opravdu nebránila. Na technice blb nevydrží, na sociologii jo.(sorry)

Fanda Moudry řekl(a)...

S ekonomy, sociology, politology,.. se roztrhl pytel. Chybí nejen vysokoškoláci v technických oborech, ale především kvalitní absolventi elektro, stavebních, strojních průmyslovek. Do montoven můžou vskutku nastoupit třeba zedníci a na úrovni dělníka práci v pohodě zvládnou. Naštěstí nejsou v ČR jen montovny. Část průmyslových podniků přežila pochybnou velkou privatizaci. Také vznikly nové úspěšné exportní firmy, které se dále rozrůstají. V současném období růstu začínají technici jednoduše chybět. Kupodivu jsou špatně nahraditelní nejen lidmi z východu, ale naprosto nepoužitelní jsou ti ze Středomoří. Nezbývá tedy nic jiného, než pracovat s místními, popřípadě pak zapojit Slováky, Poláky. A do toho všeho nám rychle vstupují moderní technologie. Ty jsou schopni obsluhovat vesměs vysokoškoláci a středoškoláci s technickým vzděláním. Problém s řemeslníky je celoevropský. V Anglii, Německu,.. už v podstatě nenajdete místního řemeslníka (instalatér, elektrikář,..). Tyhle pozice obsazují výhradně řemeslníci ze středu Evropy. Tak trochu očekáváme, že se objeví ti z Ukrajiny, Běloruska, Moldávie, Rumunska. Ale i tady je třeba se raději spoléhat na místní. Otázka zní: Je třeba vytvářet tolik úřednických pozic na všech úrovních? Nejsou některé obory na SŠ s maturitou úplně zbytečné? Potřebujeme kadeřnice, hostinské,..s maturitou z oboru? Nestačí jen výuční list?

Pavel Škoda řekl(a)...

Pane Moudrý, kolik vysokoškoláků v technických oborech je dost? Znáte vůbec reálná čísla?
Já mám čísla z roku 2013 a 2001.
V roce 2013 ukončilo úspěšně magisterské studium v oborech Technické vědy a nauky 8 348 (21,7 %) vysokoškoláků a v oborech Přírodní vědy a nauky 2 704 (7 %) vysokoškoláků. Z 38 446 čerstvých absolventů magisterského studia jich je 29 % techniků a přírodovědců.
Z celkového počtu vysokoškoláků na všech oborech a stupních VŠ studovalo v roce 2013 technické a přírodovědné obory 31 % vysokoškoláků.
V absolutních číslech to je 114 374 studentů. To se Vám zdá málo?
Jen pro orientaci, v roce 2001 to bylo 74 257 studentů. Tj. vysokoškoláků techniků a přírodovědců proti roku 2001 v absolutních číslech o polovinu přibylo. Tak o jakém úbytku to tu pořád mluvíte?

Aktuální čísla si můžete dohledat např. zde: http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolstvi-v-cr/statistika-skolstvi/data-o-studentech-poprve-zapsanych-a-absolventech-vysokych

Nicka Pytlik řekl(a)...

Snad že by se radši mělo mluvit o práceschopných absolventech čehokoli. Kdoví, jestli absolvent střední školy toho před pár lety neznal k použití víc, než absolvent vysoké školy dnes. Kdo ví...
V každém případě, pokud bude mít perspektivnější budoucnost nezaměstnaný politolog, než zaměstnaný technik, pak se nic nezmění. A ani nevím, co by se měnit mělo. Nedostává-li se někomu tuzemských pracovníků, něchť se porozhlédne v zahraničí.
Ale naprosto mě odrovnalo to spravedlivé rozhořčení Ondřeje Šteffla, že se někdo vůbec odváží něco diktovat našemu školství. Prý 'soubor nehorázností a drzostí'. Silvestr propukl v plné síle!!!

Pavel Škoda řekl(a)...

V roce 1956 se narodilo přibližně 170 000 dětí (ty nyní odcházejí do důchodu), v roce 1974 se narodilo dokonce cca 200 000 dětí (ty už pracují). Od roku cca 1995 se rodí rok co rok cca 90 000 - 100 000 dětí (ty nyní postupně míří na trh práce).
Rodí se tedy již hezkou řádku let ročně o 70 000 - 100 000 zaměstnanců méně než v letech minulých. Je tedy jasné, že tolik zaměstnanců, kolik jich měly firmy dosud, nikdy na českém trhu práce z českých zdrojů neseženou!
Stejně tak je jasné, že pokud při poloviční porodnosti je vysokoškoláků techniků (i jiných) o polovinu více, musí to na jejich průměrném IQ být vidět.
Firmy budou holt muset reflektovat, že za chvíli bude proti minulosti na trhu pouze poloviční počet pracovních sil a podle toho se nějak zařídit. Na import pracovníků z ciziny bych ale nespoléhal.

Fanda Moudry řekl(a)...

29. prosince 2016 17:45
29. prosince 2016 19:24

A nyní je třeba se zamyslet nad tím, proč se vysokoškoláci hledající práci v netechnických oborech tak často objevují v evidenci úřadů práce.
Nebojme se toho Vámi avizovaného vylidnění ČR, Německa, ... Myslím, že to nehrozí. Počet obyvatel díky migraci vzrůstá a jak je vidět, tak růst bude nadále. Jen doufejme, že to budou pracovníci z východní části EU s rodinami nebo z Ukrajiny s patřičným vzděláním. Kromě statistiky je třeba kouknout i na reálnou situaci a prognózy do budoucna. Zatím platí základní téze: Kdo má technické vzdělání různého druhu je snáze zaměstnatelný a na trhu práce potřebnější. Samozřejmě s vyšším platem. Je rozdíl dělat v archivu za 20 000,- nebo u SKANSKY za 38 000,-.

Okomentovat